Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Shyness

ShynessOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Shyness to w języku angielskim nieśmiałość. Taką nazwę wybrały również dla swojego zespołu wokalistki: Iwona Skwarek, Joanna Bielawska, Julia Pacyńska oraz Iga Krzysik. Na koniec dodały jednak wykrzyknik, jak same mówią- przewrotnie.

Shyness! - skład zespołu

Zespół Shyness! to cztery artystki z Poznania. Inicjatorką stworzenia grupy była Iwona Skwarek, która wcześniej występowała w duecie (razem z Bartoszem Szczęsnym) o nazwie Rebeka. Założyła go w 2008 roku. Duet ma na swoim koncie sporo występów festiwalowych, trzy płyty, dwie EP oraz kilka singli. Iwona odpowiada w zespole za wokal, gitarę, syntezatory oraz bity. Jest także producentką debiutanckiej płyty Shyness! oraz DJ-ką.

 

Joanna Bielawska to druga główna wokalistka grająca dodatkowo na pianinie. Wcześniej związana z zespołem Asia i Koty oraz Folder. Prywatnie żona i mama dwójki.

 

Iga Krzysik (Asia i Koty) również udziela się wokalnie podczas występów formacji oraz jest drugą gitarzystką.

Julia Pacyńska - czwarta, ostatnia wokalistka grająca na syntezatorach. Może być kojarzona z działaniami w ramach Illia Canele (pseudonim artystyczny Julii) oraz jako członkini poznańskiego kwartetu Osoby. Julia zajmuje się także produkcją muzyki.

Shyness! - historia

Zespół oficjalnie powstał w 2021 roku. Dziewczyny z Shyness! ogłosiły rozpoczęcie twórczości w Dniu Kobiet, co było celowym, symbolicznym zabiegiem. Członkinie formacji mają aktywistyczne zacięcie, a równość traktowania bez względu na płeć i orientację, szczególnie wśród osób produkujących muzykę, jest jedną z wartości, która przyświeca ich działaniom i obecności medialnej. Iwona, Joanna, Julia i Iga to feministki. Girlsband miał być pierwotnie jednorazową kolaboracją Iwony Skwarek z zespołem Asia i Koty ale współpraca przerodziła się w całkiem nowy zespół. Nazwa Shyness! nawiązuje do cechy, która łączy wszystkie członkinie- nieśmiałości. Natomiast wykrzyknik na końcu ma sugerować, że dziewczyny potrafią przekuć ją w zaletę, okiełznać i dostarczyć na scenie nietuzinkowej rozrywki.

Shyness! - charakterystyka twórczości

Shyness! tworzy muzykę, którą można określić alternatywną elektroniką z domieszką indie oraz odrobiną popu. Wszystkie członkinie zespołu zaangażowane są w tworzenie anglojęzycznych tekstów, natomiast kompozycje to w większości dzieło Iwony oraz Joanny. Klimat utworów nawiązuje do lat 90 i budzi nostalgię oraz tęsknotę za tamtym okresem. Mroczne, tajemnicze i niepokojące melodie są często zestawiane z dziewczęcymi, delikatnymi wokalami. Niektórzy porównują muzykę artystek do tej tworzonej przez zespół Lily & Madeleine, natomiast wśród polskich wykonawców nie sposób doszukać się podobnej twórczości.

Shyness! - dyskografia

Pierwszy singiel grupy- "New Dawn" został wydany 8 marca 2021 roku. W sierpniu tego samego roku ukazała się debiutancka płyta Shyness! zatytułowana nazwą zespołu. Została wyprodukowana przez Iwonę Skwarek we współpracy z Piotrem Waglewskim. Muzyk jest już od wielu lat doskonale znany w środowisku. Tworzy pod pseudonimem artystycznym EmadePłyta była promowana również singlami "Stalker" czy "Ready to lose I".

Utwory na krążku to:

 • "New Dawn"
 • "Ready to Lose I"
 • "Ikarius"
 • "Stalker"
 • "Elephant Man"
 • "Ai Desire"
 • "Ready to Lose II"
 • "Don't Put Yourself in Danger"
 • "Money"
 • "Untitled"
 • "Mono Mode"

Shyness! - nagrody i wyróżnienia.

Debiutancki album Shyness! zdobył wiele pozytywnych głosów i pochwał wśród liderów opinii i krytyków. Wiele razy został okrzyknięty jedną z najlepszych debiutanckich płyt 2021 roku. Festiwal Soundrive umieścił go w TOP 100 polskich albumów 2021.

 

Utwór "Ready to loose I" pojawił się na playliście Equal Global w serwisie Spotify, w którym liczba odtworzeń utworów opisywanych artystek, przekroczyła w 2021 roku 357 tysięcy.

Shyness! - koncerty.

Mimo trudnych epidemiologicznie warunków, sezon festiwalowy w 2021 roku był dla zespołu bardzo obfity w występy na żywo. Dziewczyny z Shyness! wystąpiły m. in na:

 • Women's Voices Festiwal,
 • Koncercie "Męskie Granie 2021" w Warszawie,
 • Soundrive Festiwal w Gdańsku,
 • Olsztyn Green Festiwal,
 • Ostoya Festival,
 • Malta Festival w Poznaniu.

W 2022 roku wystąpiły podczas lipcowego festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach.

Shyness! - gościnnie.

23 września 2021 roku ukazał się oficjalny teledysk do utworu Fisz Emade zatytułowanego "Za mało czasu", w którym wystąpiło Shyness!.

 

Iwona, Joanna, Iga i Julia stworzyły również utwór "FOMO!", który pojawił się na składance utworów poznańskich artystów o nazwie "My Name is Poznań". Płyta została wydana w 2022 roku przez Kayax. Za produkcję odpowiedzialny był Paweł Krawczyk. 

 

Artystki prowadziły swoją autorską audycję radiową w Radio Kapitał. Jej nazwa to "Nieśmiałość".

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Shyness: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Która z dziewczyn z Shyness! jest najmłodsza?
Najmłodszą członkinią grupy jest Julia Pacyńska.
Jak nazywa się pierwszy zespół Iwony Skwarek?
Ten zespół to założona w 2008 roku Rebeka.
Skąd pochodzą dziewczyny z zespołu Shyness!
Artystki pochodzą z Poznania.
Czy zespół Rebeka rozpadł się?
Nie, duet zawiesił działalność w 2018 roku.

Fani lubią też

Zobacz też