Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Katarzyna Gniewkowska

Katarzyna Gniewkowska

Katarzyna GniewkowskaOpisWydarzeniaKatarzyna Gniewkowska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Katarzyna Gniewkowska to polska aktorka teatralna i telewizyjna. Kojarzona z małych epizodów w "Na dobre i na złe" oraz "Na Wspólnej" sławę zyskała dzięki spektaklom telewizyjnym, w tym m.in. "Siostrzyczki", "Zagubieni" i "Wesele Figara". Ostatecznie jednak stała się rozpoznawalna dzięki produkcjom takim jak "Czas Honoru", "Majka" i "Szpilki na Giewoncie". To jednak jeszcze nie wszystko o Katarzynie Gniewkowskiej. Zapraszamy do lektury!

Początki kariery

Urodzona w 1962 roku w Katowicach Katarzyna Gniewkowska, znana również jako Katarzyna Gniewkowska-Kępka to córka aktora Jerzego Gniewkowskiego. Aktorką była również jego siostra Teresa Gniewkowska-Ejmont. Jak więc widać aktorstwo miała w genach. Kwestią czasu więc było to, że pójdzie ona w ślady swego ojca. I tak oto w 1985 roku aktorka ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Tam również zadebiutowała w 1984 roku, biorąc udział w przedstawieniu "Pętla dla obcego". Co ciekawe, uczyła się także w średniej szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Studia na krakowskim PWST ukończyła w 1985 roku, występując w "Księciu Homburgu", gdzie zagrała rolę księżniczki. Sztuka została wystawiona w Teatrze im. Juliusza Słowackiego i to tam można było ją oglądać przez kolejne kilka lat.

Dalsze sukcesy aktorskie

Po studiach w latach 1984–1987 była aktorką Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, po czym przeszła na scenę krakowskiego Starego Teatru, gdzie z przerwami występowała aż do 2013 roku. Od 2013 roku współpracuje natomiast z Teatrem Narodowym w Warszawie. W 1986 roku pojawiła się również w filmie i serialu "Komediantka", a rok później w "Między ustami a brzegiem pucharu". Z kolei w 1988 roku wystąpiła w "Romeo i Julia z Saskiej Kępy", a w 1989 roku po premierze "Gdańsk 39" zniknęła z telewizji i wielkiego ekranu na kilkanaście lat.

Kariera na deskach teatru

W 1989 roku Katarzyna Gniewkowska postanowiła w całości poświęcić się karierze teatralnej. W tym czasie aktorka m.in. przeniosła się do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, gdzie występowała do roku 2013. W międzyczasie to właśnie tam wcieliła się w Elwirę – bohaterkę "Don Juana" oraz Karen – w sztuce "Przerżnąć sprawę", za którą otrzymała nagrodę w Kaliszu.

Ponadto zagrała Irenę Solską w "Grzebaniu" Jerzego Jarockiego, będącej kompilacją sztuk Witkacego. Pojawiła się również w innych adaptacjach Witkacego, w tym m.in. w "Szewcach", gdzie wcieliła się w rolę księżne Iriny Wsiewołodownej. Jednak najbardziej kluczową dla jej kariery okazała się rola w "Braciach Karamazow" wyreżyserowanych przez Krystiana Lupę. To właśnie za rolę Gruszy 2000 roku otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Aktorkę można było oglądać również w "Lunatykach".

Powrót na ekrany

W 2001 roku Katarzyna Gniewkowska powróciła na wielki ekran w filmie "Samo niebo", w którym zagrała Agatę. Rok później gościnnie wystąpiła w odcinku "Na dobre i na złe", a w 2003 roku w serialu "Na Wspólnej". Następnie w 2005 roku pojawiła się w "Szanse finanse", a w 2007 roku w "Ekipa" oraz "Jutro idziemy do kina". Przełomowy okazał się dla niej natomiast 2008 rok. To właśnie wtedy dostała się do obsady serialu "Czas honoru", gdzie można było ją oglądać przez 6 lat w roli Marii Konarskiej. Z kolei w 2009 roku zagrała niewielką rolę w "Nigdy nie mów nigdy". W 2010 roku można ją było oglądać w apetyt na życie", a w roku 2010 zagrała matkę głównej bohaterki w serialu "Szpilki na Giewoncie", który doczekał się nawet drugiego sezonu.

Kolejne sukcesy

Po roli Barbary Drawskiej los ponownie się do niej uśmiechnął. W maju 2011 roku aktorka zastąpiła w spektaklu "Tango" Grażynę Szapołowską. W tym samym roku wróciła na duży ekran w filmie "Układ warszawski". Następnie w 2014 roku zagrała niedużą rolę w "Pod Mocnym Aniołem". Dodatkowo wystąpiła w epizodzie serialu "Prawo Agaty", a w 2015 roku pojawiła się w "O mnie się nie martw". Z kolei w 2019 roku zagrała w serialu "Żmijowisko", a 2021 roku w 2. sezonie "Kontrola".

 

Zobacz też: Andrzej Grabowski, Aleksandra Popławska, Tomasz Dedek, Maciej Damięcki, Ewa Błaszczyk, Mikołaj Roznerski, Aneta Zając, Borys Szyc, Grzegorz Damięcki, Olga Bończyk, Wojciech Medyński, Katarzyna Kozak, Marcin Przybylski, Aldona Jankowska, Joanna Kołaczkowska, Ilona Chojnowska, Jerzy Bończak, Małgorzata Pieczyńska, Sebastian Konrad, Piotr Cyrwus,

 

Wydarzenia

Katarzyna Gniewkowska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Katarzyna Gniewkowska?

Miejscowości, w których Katarzyna Gniewkowska wystąpi w najbliższym czasie: Kraków.

Gdzie urodziła się Katarzyna Gniewkowska ?
Katarzyna Gniewkowska urodziła się w 1962 roku w Katowicach.
Gdzie Katarzyna Gniewkowska uczyła się aktorstwa?
Aktorka w 1985 roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie. Ponadto aktorka chodziła do szkoły muzycznej, gdzie była w klasie skrzypiec.
Za rolę, w jakiej produkcji Katarzyna Gniewkowska otrzymała nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza?
Aktorka odebrała tę nagrodę w 2000 roku za rolę Gruszy w sztuce "Braciach Karamazow" reż. Krystiana Lupa.
W jakim spektaklu Katarzyna Gniewkowska zagrała po raz pierwszy?
Na scenie teatru aktorka zadebiutowała w 1984 roku, biorąc udział w przedstawieniu "Pętla dla obcego". Z kolei jej debiut serialowo-filmowy to "Komediantka" z 1986 roku.
W jakim serialu zagrała Katarzyna Gniewkowska?
Aktorka pojawiła się m.in. w serialu "Czas honoru" oraz "Szpilki na Giewoncie".
W jakim spektaklu Katarzyna Gniewkowska zastąpiła Grażynę Szapołowską?
Mowa o sztuce "Tango", w której aktorka od 2011 roku zastąpiła Szapołowską.

Fani lubią też

Zobacz też