Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Wczasy

WczasyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Zespół Wczasy to założony w 2016 roku duet muzyczny składający się z Bartłomieja Maczaluka i Jakuba Żwirełło. Tworzona przez nich muzyka to przede wszystkim połączenie nurtu postpunkowej zimnej fali, synth-popu z lat 80. i nostalgicznych brzmień gitarowych z lat 90. Artyści od ponad dziesięciu lat mieszkają i komponują swoje utwory w Poznaniu, gdzie zbiegły się ich życiowe drogi. Dotychczas formacja wydała 2 albumy długogrające. Pierwszy z nich nosi tytuł "Zawodyi został wydany w 2018 roku, natomiast drugi pt. "To wszystko kiedyś minieujrzał światło dzienne w 2021 roku. 

Muzyczne inspiracje

Wielu słuchaczy i recenzentów porównuje styl aranżowanej przez duet muzyki do twórczości takich zespołów, jak Papa Dance, Kombi, czy Rezerwat. Chociaż artyści kojarzeni są głównie z tzw. nową falą, a konkretnie z jej odmianą zwaną cold wave oraz synth-popem, czerpią inspiracje z różnych nurtów muzycznych. Jak powiedzieli w wywiadzie udzielonym portalowi FRESHMAG.PL "Lubimy bardzo różną muzykę (…) wychodzimy z założenia, że zamykanie się w określonych ramach gatunkowych nie ma sensu. Dużo ciekawsze rzeczy wychodzą nam na przecięciu różnych stylów i gatunków. Nie lubimy się ograniczać i nie zamierzamy".

Kariera muzyczna zespołu Wczasy

W 2017 roku ukazał się debiutancki minialbum zespołu Wczasy zatytułowany "1000 problemów".  11 maja 2018 roku artyści wydali swoją pierwszą płytę długogrającą pt. "Zawody", która pojawiła się nakładem wytwórni muzycznej Thin Man Records. Dzięki temu albumowi duet zyskał popularność wśród polskich fanów muzyki alternatywnej. Na krążek składa się 10 utworów o następujących tytułach: "Prince i Bowie", "Jesteś najlepszy", "Dzisiaj jeszcze tańczę", "Zawody", "Ryszard", "Weź mnie", "Smutne disco", "Ciągle sam", "Kąpiel" i ostatnie nagranie – "Nowy świat". Najpopularniejszy okazał się singiel Dzisiaj jeszcze tańczę, który można było usłyszeć jako ścieżkę dźwiękową do ramówki TVN. Tytuł krążka - "Zawody" to słowo klucz. Album opowiada o "zawodach" w różnorakich kontekstach: życiowym, miłosnym, czy sportowym. Na nagraniach pojawiają się prozaiczne wątki codziennej pracy zawodowej, marzeń, obaw, wypoczynku i rekreacji. Teksty wyróżniają się prostolinijnością, są konkretne i realistyczne, momentami także nastrojowe i nostalgiczne. W utworach można ponadto dostrzec elementy żartu, gdyż jak twierdzą sami artyści, nie opłaca się podchodzić do życia zbyt poważnie. Warstwę dźwiękową tworzą gitary, syntezatory i automaty perkusyjne pamiętające lata świetności synth-popu.

 

5 listopada 2021 roku w sprzedaży pojawił się drugi krążek formacji Wczasy zatytułowany "To wszystko kiedyś minie". Ten album również zawiera 10 kawałków, a są nimi: "Tyle słów", "Nie dla nas", "Inny świat", "Polska (serce rośnie)", "Trans", "Dylatacja", "Pogoda", "Tak pięknie", "Biorę do siebie", "Opuścić dom". W porównaniu z pierwszą płytą długogrającą drugi longplay jest bardziej różnorodny pod względem stylistycznym. Zimna fala miesza się tutaj z rockiem alternatywnym w odmianie shoeagaze, a post-punk przeplata się z muzyką techno. Do promocji albumu wykorzystano single "Tyle słów" i "Polska (serce rośnie)". W czterech utworach swojego głosu użyczyli następujący artyści: Iwona Skwarek, Mateusz Danek, Gosia Zielińska, oraz zespół Enchanted Hunters w składzie Małgorzata Penkalla, Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz.

Koncerty zespoły Wczasy

Duet Wczasy zagrał już ponad 150 koncertów, zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Czechach i Słowacji. Z dużym aplauzem publiczności zostały przyjęte zwłaszcza letnie występy zespołu na festiwalach Spring Break, Off Festival i Open’er Festival w 2019 roku. W listopadzie tego samego roku zespół wyruszył w jedną z dłuższych tras koncertowych pt. Pożegnanie z Zawodami, występując m.in. w Londynie, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Szczecinie i Olsztynie. Dla wiernych fanów tej grupy muzycznej była to świetna okazja, aby posłuchać na żywo utworów ze szlagierowej płyty Zawody przed planowaną przerwą w koncertowaniu, podczas której artyści zajęli się pracą nad swoim drugim krążkiem. 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Wczasy: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzą muzycy?
Bartłomiej Maczaluk urodził się w Gorzowie Wielkopolskim, natomiast Jakub Żwirełło pochodzi z Olsztyna.
W jakim są wieku?
Jakub Żwirełło ma 31 lat, a Bartłomiej Maczaluk jest od niego 7 lat starszy.
Nad czym aktualnie pracują i czym zajmują się artyści?
Duet tworzy nagrania do nowej płyty o wstępnym tytule "Dokument bez tytułu". Niedawno muzycy wzięli również udział w warsztatach Polonii Disco.

Fani lubią też

Zobacz też