Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Resina

ResinaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Pod tym pseudonimem działa Karolina Rec, czyli polska kompozytorka i wiolonczelistka. Swój pseudonim przyjęła od 2016 roku. Jest również twórczynią muzyki filmowej i teatralnej. Resina współpracowała z wykonawcami różnych gatunków muzycznych, np. z Christiną Vantzou, Hubertem Zemlerem, Zamilską czy NOONem. Resina ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku i działa w obszarze muzyki niezależnej. Był współzałożycielką i współpracowniczką kilku wybranych zespołów alternatywnych w Polsce: Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczka, Nathalie And The Loners. Jest ceniona za osobisty język improwizacji i alternatywne podejście do melodii.

Jakie albumy nagrała Resina?

W 2016 ukazał się album "Resina", a w 2018 "Traces", wydane przez wytwórnię Fat Cat Records. Jej debiutancki album opierał się na połączeniu wiolonczeli i prostych instrumentów elektronicznych.

 

Dwa lata po debiucie Resina ukończyła pracę nad muzyką filmową, a konkretnie  była twórczynią ścieżki dźwiękowej do filmu "Dzień Czekolady" Jacka Piotra Bławuta, pracując z kompozytorem i perkusistą Hubertem Zemlerem. Karolina Rec użyczyła wokalu do singla "Closer" Zamilskiej, a także do ścieżki dźwiękowej do filmu "Turyści". Jeśli mowa o koncertach, to Resina dawała koncerty w całej Europie. Wspierała takich artystów jak  Sarah Neufeld, Godspeed You! Black Emperor, Owen Pallett. Brała udział w festiwalach Unsound, Tallinn Music Week i Brdcst, Boiler Room, TEDx i Union Chapel. W 2019 ukazały się remiksy "Traces-Remixes", ich autorami byli Ben Frost i Ian William Craig.

 

Gdzie jeszcze pojawiły się jej utwory? W nominowanym do Oscara "Króliku po berlińsku”, na wybieg domu mody Gucci oraz do trailera filmu "Dwóch papieży". W 2020 ukazał się Soundtrack do gry z gatunku visual novel pt. "Vampire” - The Masquerade – Shadows of New York". Po trzech latach przerwy, w 2022 pojawił się album "Speechless". Artystka jest też autorką kilkunastu produkcji muzycznych dla teatru.

Jakie inspiracje ma twórczość artystki?

Karolina Rec inspirowała się Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem Mikołajem Góreckim, Witoldem Lutosławskim. Dla przeciwwagi były to również zespoły rockowe i elektronika, ale także rodzima muzyka ludowa. Sam pseudonim artystki Resina znaczy z łaciny "żywica", co podkreśla stosunek artystki do przyrody. Jej muzyka opiera się na eksperymentach z wiolonczelą. Resina współpracowała również z gdańskim chórem kameralnym 441 Hz pod dyrekcją Anny Wilczewskiej, który bywa nazywany "chórem nieuczesanym", ze względu na swoje zamiłowanie do nietypowych wyzwań. 

 

Resina - wybrane recenzje

Jej albumy pod tytułem: "Resina" (2016) i "Traces" (2018), "The Guardian" określił  jako "niezapomniane".

Debiutancki album był określany jako nawiązujący do natury i krajobrazu. Sama artystka mówiła o sobie, że mimo, że przeszła wszystkie szczeble edukacji muzycznej, zawsze chciała niejako burzyć ten klasyczny porządek.

 

Brytyjski serwis "The Line of Best Fit" również zrecenzował Karolinę Rec bardzo pozytywnie. Album "Speechless" pojawił się na 3 miejscu najlepszych płyt 2021 roku, w podsumowaniu Gazety Wyborczej. Jędrzej Słodkowski z Gazety Wyborczej  chwalił artystkę za połączenie wyobraźni, pasję noise-rockową i podejście jak do muzyki filmowej, prezentowane w ostatnim albumie czyli "Speechless".

 

"Speechless" był też opisywany jako dynamiczny, płynny i z nutką dramatyzmu. W dziewięciu utworach można wysłuchać połączenie wiolonczeli, wokalu i elektroniki, jak również perkusji Mateusza Rychlickiego, fletu Magdaleny Gajdzicy i 23-osobowego chóru. Wiolonczela i chór są tutaj elektronicznie przetwarzane, co daje niesamowite brzmienie i nowoczesność. W albumie przewija się rock, ambient, elementy chóralne i klasyczne. 

 

Bartek Chaciński określił album "Traces" jako dojrzalszy od debiutu, jeden z lepszych albumów w dyskografii wytwórni FatCat Records.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Resina: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Jerzyk Krzyżyk, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Resina?
Resina urodziła się w 1982 roku. Jej miasto urodzenia to Gdańsk.
Z kim współpracowała Resina?
Współpracowała między innymi ze Scottem McCloudem, Paulem Brodą, Piotrem Kurkiem, Coldair, Ścianką i wieloma innymi artystami. Jak widać, nawiązała współpracę zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Skąd pochodzi i gdzie obecnie mieszka artystka?
Resina pochodzi z Trójmiasta. Obecnie mieszka w Warszawie.
Jaki instrument studiowała Resina?
Resina studiowała wiolonczelę. Uczelnia to Akademia Muzyczna w Gdańsku.
Czy Resina myślała o innej ścieżce muzycznej?
Tak, chciała spróbować swoich sił jako wokalistka chóralna. Ale odkryła, że jej największą pasją jest jednak wiolonczela.

Fani lubią też

Zobacz też