Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Andrzej Popiel

Andrzej Popiel

Andrzej PopielOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Andrzej Popiel to urodzony 24 stycznia 1936 w Krakowi wybitny aktor polski teatralny. Sporadycznie występował także w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Od 1974 roku był członkiem zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni, a także tenisistą, sędzią tenisowym oraz działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Syna inżyniera górnictwa - Kazimierza oraz Anny - urzędniczki odznaczonej krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. Zdobył on wiele nagród zarówno filmowych, jak i wojskowych. Występował głównie w spektaklach teatralnych, choć zdarzały mu się także role filmowe.

Zmarł 17 lutego 2020 roku w Gdyni. Na pogrzebie został odczytany List pożegnalny w imieniu Gdańskiego Oddziału Związku Artystów Scen.

Początki kariery Andrzeja Popiela

Andrzej Popiel studiował na dwóch kierunkach, jednak żądny z nich nie został przez niego ukończony. Wybrał się na prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także metalurgię w Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze kroki w karierze zagwarantował mu gościnny udział w Piwnicy pod Baranami. Jeśli chodzi natomiast o debiut teatralny Andrzeja Popiela, nastąpił on w roku 1961, kiedy to wystąpił w spektaklu "Wesoły telewizor". W pierwszych latach swojej działalności, aktor był związany przede wszystkim z krakowską Estradą. Występował także na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi. Odgrywał także role w takich produkcjach, jak "Smażalnia story", "Spotkanie na Atlantyku" czy "Jej powrót".

Andrzej Popiel i dalszy rozwój jego kariery  

Kariera Andrzeja Popiela nabrała tempa w 1974 roku, kiedy to do zespołu Teatru Muzycznego w Gdyni przyjęła go Danuta Baduszkowa. Los chciał, że zwolniła się główna rola w "Przygodach Sindbada Żeglarza", w której to Andrzej Popiel został obsadzony w zastępstwie Zenona Bestera. Na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni aktor występował przez kolejne lata. W latach 70. i 80. grywał role pierwszoplanowe między innymi w takich przedstawieniach jak: "Dzielny wojak Szwejk", "Dwie księżniczki", "Chłopiec z gwiazd", "Wielki świat", "Madame Sans-Gene" czy też "Opera za trzy grosze". W latach 90. natomiast obsadzany był przeważnie w rolach drugoplanowych, występując w takich spektaklach jak np.: "Skrzypek na dachu", "Pan Tadeusz" a także ", "West Side Story"

Andrzej Popiel - spektakle teatralne

Andrzej Seweryn był głównie aktorem teatralnym i w swoim dorobku posiada wiele wspaniałych ról pierwszo jak i drugoplanowych. Do najważniejszych spektakli, w których zagrał należą:

 • 1974: "Przygody Sindbada Żeglarza" jako Sindbad
 • 1975: "Madame Sans-Gene" jako Canouville
 • 1976: "Baśń o grających jabłkach" jako Zły czarodziej
 • 1977: "Dzielny wojak Szwejk" jako generał Schwartzburg
 • 1978: "Nasz człowiek w Hawanie" jako doktor Hasselbacher
 • 1979: "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" jako Wawrzeniec
 • 1980: "Słowik" jako rybak
 • 1981: "Wielki świat" jako Przewodniczący Wielkiej Organizacji
 • 1982: "Rozkwit i upadek miasta Mahagonny" jako Mojżesz
 • 1983: "Fachowcy, czyli po prostu robota" jako Tektura
 • 1984: "Drugie Wejście Smoka, czyli Franek Kimono Story" jako Mohamed i muszkieter
 • 1985: "Kabaret literacki Afanasjewa" jako Łonkow
 • 1991: "Pan Tadeusz" jako podkomorzy

Andrzej Popiel - filmografia

Andrzej Popiel w przeciągu całej swojej kariery aktorskiej zagrał w następujących filmach serialach:

 • "Jej powrót" (1975)
 • "Spotkanie na Atlantyku" (1980)
 • "Smażalnia story" (1984)
 • "Lubię nietoperze" ((1985)
 • "Na kłopoty… Bednarski" (1986)
 • "Lokatorzy" (2002, 2003)
 • "Sąsiedzi" (2004, 2007)
 • "Outlanders" (2006)

 

Zobacz też: Wojciech Zieliński, Anna Mucha, Antoni Pawlicki, Weronika Książkiewicz, Małgorzata Foremniak, Aleksandra Popławska, Anita Sokołowska, Magdalena Zawadzka, Rafał Cieszyński, Karolina Chapko, Maciej Wierzbicki, Delfina Wilkońska, Krzysztof Tyniec, Krzysztof Chodorowski, Natalia Krakowiak, Adam Cywka, Marta Ścisłowicz, Małgorzata Sadowska, Adam Fidusiewicz, Tomasz Steciuk,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jaki herb szlachecki posiada Andrzej Popiel?
Andrzej Popiel wywodzi się z rodziny szlacheckiej polskiego herbu Sulima. Jest to jeden z ponad czterdziestu herbów szlacheckich, urzędowo uznany przez bojarów litewskich w roku 1413.
Jakimi nagrodami filmowymi został odznaczony Andrzej Popiel?
Andrzej Popiel został odznaczony wieloma nagrodami oraz wyróżnieniami filmowymi. Możemy do nich zaliczyć na przykład Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" czy "Wyróżnienie Związku Artystów Scen Polskich".
Jaka produkcja filmowa stała się artystycznym debiutem Andrzeja Popiela?
Andrzej Popiel, na dużym ekranie zadebiutował w roku 1975. Odegrał wówczas epizodyczną rolę gościa na przyjęciu w produkcji filmowej "Jej powrót".
Do jakiego ugrupowania należał Andrzej Popiel?
Za czasów PRL, Andrzej Popiel był jednym z członków opozycji demokratycznej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Zapewniał również wsparcie dla rodzin w trakcie trwania stanu wojennego.
Z jakimi teatrami polskimi związany był Andrzej Popiel?
Andrzej Popiel związany był z Teatrem Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także Teatrem Muzycznym w Łodzi.

Fani lubią też

Zobacz też