Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Irena Santor

Irena Santor

Irena SantorSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
89 lat
data urodzenia:
09.12.1934
miejsce urodzenia:
Papowo Biskupie
dyscyplina:
piosenkarka
social media:

Opis

Irena Santor to urodzona 9 grudnia 1934 w Papowie Biskupim polska piosenkarka. Artystka nagrała wiele płyt, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem między innymi Halo Warszawo, Piosenki stare jak świat, Powrócisz tu, Zapamiętaj, że to ja, Moja Warszawa, Witaj gwiazdko złota, Telegram miłości, Cdn., Biegnie czas, Warszawa, ja i ty.

 

Irena Santor to niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki, nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Embarras”. Kryształowo czysty głos i wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej Artystkę wielkiego formatu – ponadczasową. Znają Ją wszyscy, w każdym wieku a Jej piosenki są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą.

 

Głos Ireny Santor to mezzosopran koloraturowy o szerokiej rozpiętości skali. Jej głos porównywany jest przez wielu do najlepszych skrzypiec Stradivariusa. 

Irena Santor we współpracy z artystami 

Irena Santor współpracowała z wieloma ważnymi muzykami polskiej sceny muzycznej. Byli to między innymi Mieczysław Fogg, Edyta Górniak,  Krzysztof CugowskiMagda Umer Andrzej Sikorowski, Zbigniew Wodecki, Katarzyna Stankiewicz i wielu innych.

 

Większość utworów stworzonych z innymi artystami można usłyszeć na płycie Ireny Santor Duety z 1996 roku. Wykonawców towarzyszących artystce wybrał producent krążka Jan Borkowski. 

 

Repertuar Ireny Santor w dużej mierze poświęcony jest Warszawie. W 2001 ukazała się płyta pt. Kolory mojej Warszawy, na której znalazły się utwory artystki z lat 1960-1980, poświęcone w całości stolicy. W 2002 na sklepowe półki trafiła płyta artystki pt. Jeszcze. Przed jej wydaniem wypuszczony został singel pt. Jeszcze kochasz mnie. Płyta jeszcze zawierała 15 premierowych piosenek, które skomponowali Romuald Lipko, Piotr Kominek, Wojciech Trzciński i Paweł Sot, a o tekst zadbał Andrzej Mogielnicki, Jan Wołek i Tomasz Zeliszewski.

 

15 listopada 2010 roku miała miejsce premiera nowej płyty Ireny Santor  „Kręci mnie ten świat”. Znalazło się na niej 14 premierowych kompozycji, których twórcami są m.in. Jacek Cygan, Stanisław Soyka, Seweryn Krajewski, Wojciech Młynarski, Piotr Rubik.

Koncerty Ireny Santor

Artystka w dalszym ciągu dużo występuje.Koncerty Ireny Santor organizowane są w całej Polsce, a fani cały czas czekają na nowe wydarzenia z jej udziałem. 

 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodziła się Irena Santor?
Irena Santor urodziła się 9 grudnia 1934 roku w Papowie Biskupim. Jest polska piosenkarką wykonującą muzykę w gatunku pop. W latach 1951-1959 była solistką Panśtwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze".
Jaki typ głosu posiada Irena Santor?
Irena Santor obdarzona jest głosem typu mezzosopranu koloraturowego. Jej głos jest porównywany do skrzypiec Stardivariusa. Irena posiada nieskazitelną technikę wokalną, dzięki czemu operuje perfekcyjnie swoim głosem w każdym jego zakresie.
Jakie były początki kariery Ireny Santor?
Swoje pierwsze występy rozpoczęła w 1951 roku, śpiewała wtedy wraz z zespołem "Mazowsze", w którym poznała swojego męża Stanisława Santora. W 1959 odeszła z grupy i rozpoczęła samodzielną działalność. Jej pierwszy, solowy występ miał miejsce podczas 50, jubileuszowym wydaniu audycji Zgaduj-Zgadula, który miał miejsce w 1959 roku w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.
Czy Irena Santor występowała poza granicami Polski?
W 1965-1966 roku została uznana za najpopularniejszą piosenkarkę Polonii amerykańskiej. Uczestniczyła w wielu festiwalach zagranicznych w miejscach takich jak Rio de Janeiro czy na Majorce. Koncertowała w większości krajów Europy, w obu Amerykach, w Azji oraz Australii.
Czy Irena Santor występowała w telewizji?
Irena Santor wielokrotnie brała udział w programach telewizyjnych. Do jej występów można zaliczyć udział w programie TVP1 "Kawa czy herbata" w 2005 i 2010 roku, wystąpiła również w programie "Załóż się" 2006 roku. W marcu 2010 zadebiutowała na antenie Polsatu w programie "Tylko nas dwoje", w którym była jurorką u boku Dody oraz Tomasza Karolaka.

Fani lubią też

Zobacz też