Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Krzysztof Hanke

Krzysztof Hanke

Krzysztof HankeSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
66 lat
data urodzenia:
31.10.1957
miejsce urodzenia:
Świętochłowice
dyscyplina:
Aktor serialowy, artysta kabaretowy i satyryk

Opis

Krzysztof Hanke to aktor znany głównie z kreacji Bercika w kultowym polskim serialu "Święta wojna" oraz członek kabaretu Rak, którym jest od 1982 roku. Aktor rzadko udziela wywiadów i stroni od show-biznesu. Mimo to jest kilka rzeczy, które warto o nim wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Lata szkolne 

Urodzony 31 października 1957 roku w Świętochłowicach niedaleko Chorzowa aktor pochodzi z górniczej rodziny. Sam również pracował jako górnik, aczkolwiek już od najmłodszych lat przejawiał skłonności ku scenie. Jak sam wyznał w jednym z wywiadów, mając 12 lat, po raz pierwszy sięgnął po pióro i w ramach zadanej mu pracy domowej napisał powieść. Jego dzieło nie przypadło jednak do gustu nauczycielom. Był to bowiem erotyk, za który młody Krzysztof Hanke dostał ocenę dopuszczającą.

Dalsze losy Krzysztofa Hanke

Po ukończeniu szkoły w rodzinnych Świętochłowicach aktor ukończył III Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu. Następnie ten urodzony Ślązak zaciągnął się do pracy w Kopalni Węgla Kamiennego Bielszowice, gdzie spędził kolejnych sześć miesięcy. Potem odbył także służbę wojskową, aż w końcu trafił na Wydział Aktorski Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, którą ukończył w 1981 roku. To właśnie w trakcie studiów aktor miał okazję wystąpić w swojej pierwszej sztuce. Była to etiuda szkolna "Barbórka", a młody Krzysztof Hanke zagrał w niej górnika.

Pierwsze sukcesy aktorskie

Chwilę po tym, jak aktor został absolwentem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego, aktor rozpoczął swoją wieloletnią współpracę z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Na deskach tego teatru występował przez 35 lat – aż do roku 2016. Dwa lata później, w 2018 roku rozpoczął on natomiast współpracę z Teatrem Fabryka Marzeń. W tym samym czasie od ponad 30 lat aktor jest członkiem Kabaretu Rak, którego jest liderem. Wraz z Ryszardem Siwkiem i Andrzejem Stefaniukiem są oni częstymi gośćmi nocy kabaretowych, które można obejrzeć w telewizji.

Rozwój kariery aktorskiej

Mimo iż na scenie Krzysztof Hanke występował już od 1981 roku – jego kariera aktorska stała w miejscu. Aktora można było bowiem spotkać jedynie na deskach teatru oraz w telewizyjnych kabaretach. Wszystko zaczęło zmieniać się w 1986 roku, kiedy aktor otrzymał epizodyczną rolę w jednym z odcinków serialu "Blisko, coraz bliżej". Następnie w 1997 roku wystąpił w "Robin Hood. Czwarta strzała". To jednak nie kabaret przyniósł Krzysztofowi Hanke popularność

Rola w kultowym serialu

Los uśmiechnął się do aktora w 1999 roku, kiedy dostał się on do obsady serialu "Święta wojna". Zagrał w nim Bercika Dwornioka. Serial pokochały miliony widzów w całej Polsce, a Krzysztof Hanke występował w nim aż do 2008 roku, kiedy TVP2 podjęło decyzję o zakończeniu produkcji. Przez 9 lat, jakie minęły od emisji pierwszego odcinka serialu, kariera aktora zdążyła jednak nabrać rozpędu.

Kolejne role serialowe

W 2004 roku Krzysztof Hanke pojawił się gościnnie w jednym z odcinków serialu "Złotopolscy". Potem przez kilka lat nie grał w filmach, po czym powrócił w 2013 roku. Dostał on bowiem rolę tłumacza w filmie "Baczyński". Na dużym ekranie fani mogli go oglądać także w 2. części filmu "Kobiety mafii" Patryka Vegi, który pojawił się w 2020 roku. Aktor zagrał w nim się w sprzedawcę materiałów wybuchowych. W tym samym roku Krzysztof Hanke powrócił również na mały ekran. Znalazł się bowiem w obsadzie serialu TV Puls "Lombard. Życie pod zastaw", gdzie wystąpił w kilkunastu epizodach. Z kolei w 2020 roku wystąpił on także w roli Ślązaka w serialu "Święty"

Programy rozrywkowe i teledyski

Choć Krzysztof Hanke znany jest głównie z kabaretu i serialu "Święta Wojna" – aktor miał również okazję wystąpić w kilku programach telewizyjnych. Mowa tu m.in. o "Jak oni śpiewają" z 2009 roku oraz "Lepiej późno niż wcale", który wyemitowano w 2018 roku. Ponadto aktor wielokrotnie prowadził również "Galę śląskiej piosenki", którą można było oglądać również w telewizji. Mało kto pamięta natomiast o tym, że wystąpił on także w 2 teledyskach. Pierwszym z nich była piosenka disco polowego zespołu Chanel "Helka" z roku. Po raz drugi zdarzyło się to w 2018 roku, kiedy aktor wystąpił w teledysku "Czerń i biel" zespołu Ich Troje.

Źródło zdjęcia: PAP  

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie urodził się Krzysztof Hanke?
Aktor urodził się w 1957 roku w Świętochłowicach na Dolnym Śląsku.
Jaki serial zapewnił popularność Krzysztofowi Hanke?
Największą rolą serialową Krzysztofa Hanke była kreacja Bercika w serialu "Święta Wojna", który emitowano na kanale TVP2 w latach 1999–2008.
W jakich serialach wystąpił Krzysztof Hanke?
Poza rolą Bercika w serialu "Święta Wojna" aktor wystąpił również gościnnie w serialu "Złotopolscy", " Lombard. Życie pod zastaw" oraz "Święty".
W jakim filmie zagrał Krzysztof Hanke?
Na dużym ekranie aktora można było oglądać m.in. w filmie "Baczyński" oraz "Kobiety mafii" Patryka Vegi.
W jakim programie rozrywkowym wystąpił Krzysztof Hanke?
Aktora można było zobaczyć w "Jak oni śpiewają" (2009 rok) oraz "Lepiej późno niż wcale" (2018 rok). Ponadto występował on również jako prowadzący "Gali śląskiej piosenki", a wraz z Kabaretem Rak, pojawiał się na wielu festiwalach kabaretowych.

Fani lubią też

Zobacz też