Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta 4 Szmery

4 Szmery

4 SzmeryOpisWydarzenia4 Szmery - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

4 Szmery to polski, powstały w Bochni w 1996 roku, zespół rockowy. Zalicza się go do tzw. nurtu „tribute band”. Zespół ten specjalizuje się w wykonywaniu coverów legendarnego już bandu AC/DC. Początkowo twórczość 4 Szmerów oparta była na autorskich i oryginalnych kompozycjach, które mocno zainspirowane były „elektrycznymi kangurami”. Z czasem jednak pomysł ten został porzucony na rzecz wykonywania coverów piosenek ich ulubionego, australijskiego zespołu.

4 Szmery - charakterystyka zespołu

Grupa 4 Szmery, w odróżnieniu od innych cover bandów, celowo nie przebiera się za swoich idoli. Swoją grę i jakość opierają oni na brzmieniu charyzmatycznego wokalisty, który w swoich umiejętnościach idealnie łączy śpiew Bona Scotta, pierwszego wokalisty AC/DC, z wokalem Briana Johnsona, który jest dosyć krzykliwy.

 

Zespół istnieje na polskiej scenie muzycznej już przeszło dwadzieścia lat. W swojej działalności zagrali ponad 1000 koncertów, a wspólna fascynacja AC/DC, czyli jednym z najsłynniejszych zespołów na świecie, sprawiła, że publika ich uwielbia.

Historia zespołu 

Historia 4 Szmerów rozpoczyna się w 1996 roku, w Bochni. Inicjatorami powstania zespołu byli: gitarzysta – Jarosław Sroga oraz perkusista – Andrzej Tabor. Ówczesny skład uzupełniali Piotr Pastuszak na wokalu oraz Andrzej Cybur, grający na basie. Muzycy nagrali demówkę, jednak po zagraniu kilkudziesięciu koncertów zdecydowali się na zawieszenie swojej działalności.

 

Reaktywacja zespołu nastąpiła jesienią w 1998 roku. Do składu dołączył wówczas gitarzysta – Jacek Szwed i nastąpiła również zmiana wokalisty. Za mikrofonem zobaczyć można było Roberta „Sierściu” Mastalerza, który śpiewa w 4 Szmerach do dzisiaj.

 

Zespół przygotował kompozycje AC/DC i rozwijał działalność jako polski cover band Australijczyków. Z tym materiałem debiutowali, w Nowym Sączu, w 1999 roku. Po koncercie w klubie „Absolwent” 4 Szmery zostały zaproszone na szereg imprez plenerowych, a od 2000 roku zespół ten jest jedną z ważniejszych atrakcji na zlotach motocyklowych.

 

W tym samym rok doszło również do kolejnych zmian w szeregach członków bandu. Stały skład ukształtował się rok później, kiedy to do 4 Szmerów dołączył Grzegorz Gruca, znany „Grabi”. Zastąpił on, grającego na basie, Artura Jochyma.

Pierwsza płyta koncertowa

2006 rok był ważnym rokiem w karierze zespołu. 4 Szmery nagrały pierwszą płytę koncertową. Koncert, z legendarnej Muzycznej Owczarni, trwał około 3,5 godziny i zarejestrowano wówczas aż 39 kompozycji „elektrycznych kangurów”. Na płycie koncertowej „No sheep till Muzyczna Owczarnia" znalazło się 15 tak znanych utworów jak m.in.: „Highway to Hell", „Whole Lotta Rosie" czy też „Dirty Deeds Done Dirt Cheap". Dzięki tej płycie zespół zyskał niezwykłą popularność i miał możliwość grania na takich festiwalach jak: Rock autostrada, Ku przestrodze czy też litewski Rocko Naktys.

Niezwykły koncert

W 2010 roku zespół 4 Szmery nagrał koncert akustyczny, zarejestrowany w studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Odbył się on dokładnie w 30 rocznicę śmierci legendarnego wokalisty i frontmana zespołu AC/DC – Bona Scotta. Koncert został poprowadzony przez redaktora Piotra Metza, a 13 zarejestrowanych wówczas utworów znalazło się na płycie „Life after death”. W nagraniach wzięli udział niezwykli goście tacy jak Andrzej Nowak z grupy TSA, Paweł Mąciwoda z legendarnych Scorpionsów, Jacek Królik z Chłopców z Placu Broni czy też Jan Gałach oraz Martyna Jakubowicz. Koncert ten został doceniony przez zachodnie media jako jedyne na świecie wydawnictwo, które powstało na cześć tej smutnej rocznicy.

 

Od tego momentu zespół grywał już bardzo regularnie. Rocznie 4 Szmery dawały ok 60 do 80 koncertów, ku uciesze swoich fanów.

Przełomowy czas dla zespołu

W 2013 roku, po śmierci założyciela zespołu Jarosława Srogi, do składu wrócił Jacek Szwed i band mógł kontynuować swoją muzyczną działalność. Rok później następuje kolejna zmiana w składzie. Gitarzysta Dariusz Puka, został zmieniony przez Arkadiusza Kluczewskiego. Tym samym dla 4 Szmerów rozpoczął się nowy etap w karierze. Zespół rozpoczął pracę nad własnym, autorskim repertuarem, jednocześnie w dalszym ciągu koncertując z największymi gwiazdami polskiej sceny rockowej. 4 Szmery grały u boku Perfectu, Dżemu, TSA, Oddziału Zamkniętego oraz IRY.  Na międzynarodowym zlocie Harleya Davidsona, czyli 11 Bike Fest sportowali oni również grupy Saxon oraz Black Label Society.

 

Listopad 2019 roku przyniósł pierwszą w historii, w pełni autorską płytę „Roll”, na której znajduje się 10 utworów utrzymanych w klimacie rock’n’rolla.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi 4 Szmery: Bitamina, Transgresja, Made in Warsaw, Voo Voo, Maria Peszek, Tipsy Train, O.S.T.R., KSU, Trupa Trupa, Muniek Staszczyk, Alcoholica, Fabryka Snów, Punched Orange, Dylan.pl, The Postman - Beatlesi z Polkowic, Pidżama Porno, Łydka Grubasa, Fertile Hump, Topinambur,

 

Wydarzenia

4 Szmery - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi 4 Szmery?

Miejscowości, w których 4 Szmery wystąpi w najbliższym czasie: Katowice.

Jaki nazywa się wokalista zespołu?
Jest to Robert „Sierściu” Mastalerz.
Gdzie powstał zespół 4 Szmery?
Band powstał w 1996 roku w Bochni.
Największy radiowy sukces zespołu?
Okupowanie przez 36 notowań „Turbo Topu” Antyradia, z czego dwukrotnie na pierwszym miejscu z piosenką „Profil”.
Czy zespół nadal koncertuje?
Tak, zespół aktywnie koncertuje. Całe nadchodzące lato mają zaplanowane. Głownie są to festiwale muzyczne.
Z kim w swojej muzycznej karierze współpracował zespół 4 Szmery?
Występowali oni z największymi rodzimymi gwiazdami rocka. Wśród legend można wyróżnić: Perfect, IRĘ, Dżem, Chłopców z Placu Broni, TSA. Supportowali również Black Label Society.

Fani lubią też

Zobacz też