Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Artysta Maria Peszek

Maria Peszek

Maria PeszekSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
50 lat
data urodzenia:
09.09.1973
miejsce urodzenia:
Wrocław
dyscyplina:
piosenkarka, autorka tekstów, aktorka
social media:

Opis

Maria Peszek to polska aktorka, wokalistka oraz autorka tekstów piosenek, jedna z najpopularniejszych artystek sceny alternatywnej. Znana jest głównie ze swoich mocnych, emocjonalnych i bezkompromisowych tekstów, często nawiązujących do współczesnej sytuacji politycznej bądź społecznej. Artystka ma na koncie wiele ról telewizyjnych, teatralnych oraz filmowych. 

 

Na scenie muzycznej zadebiutowała w 2005 roku, widowiskiem i albumem o tym samym tytule "Miasto mania". W późniejszych latach Peszek wydała jeszcze kilka płyt: "Maria Awaria" (2005), "Jezus Maria Peszek" (2012), "Karabin" (2016) oraz "Ave Maria" (2021). Każda z nich cieszyła się dużą popularnością i zdobyła ogromne uznanie publiczności oraz krytyków.

Początki kariery

Maria Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Wychowywała się w rodzinie o tradycjach teatralnych, dlatego zarówno jej brat Błażej, jak i ojciec Jan są szanowanymi aktorami. Swoją pierwszą rolę zagrała już w wieku 10 lat w serialu "Rozalka Olaboga". 

 

W tym samym roku, zadebiutowała również na deskach teatru, występując w spektaklu "Wesele" w krakowskim teatrze Juliusza Słowackiego. W 1996 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Uczęszczała na lekcje śpiewu do znanej sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a potem do Elżbiety Zapendowskiej. 

Kariera aktorska Marii Peszek

Peszek może poszczycić się sporym dorobkiem aktorskim. Wystąpiła w wielu rolach filmowych i telewizyjnych, m.in. w "Liście Schindlera", "Wiedźminie", "Nocnym graffiti", "Miasteczku" czy filmie Agnieszki Holland "Julia wraca do domu". 

Regularnie pojawiała się też na deskach kilku teatrów, w tym Teatru Narodowego w Warszawie czy Teatru Studio. Tam zagrała w wielu spektaklach i adaptacjach, m.in. w "Sanatorium pod Klepsydrą", "Don Juanie", "Nocy Listopadowej", "Ożenku" oraz "Miłości na Madagaskarze". 

 

Przez ponad dziesięć lat aktywności aktorskiej Maria Peszek współpracowała ze znanymi reżyserami i aktorami, chociażby z Piotrem Łazarkiewiczem, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Kazimierzem Kutzem czy Jerzym Stuhrem. Od 2005 roku koncentruje się jednak głównie na twórczości muzycznej, która stała się jej największą pasją.

Debiut muzyczny

Maria Peszek po raz pierwszy wystąpiła jako wokalistka w 2000 roku na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Wykonała wtedy piosenkę zatytułowaną "Jestem wiatrem, jestem burzą". W 2005 roku ukazał się jej debiutancki album "Miasto mania", nagrany we współpracy z Wojciechem Waglewskim, Fiszem i Emade. Krążek utrzymany w stylistyce indie pop i reggae, jednocześnie stanowił ścieżkę dźwiękową do przedstawienia o tym samym tytule, którego reżyserią i scenariuszem zajęła się sama Peszek. Wydawnictwo osiągnęło spory sukces komercyjny, zyskując status platynowej płyty. Artystka za swój debiut otrzymała Fryderyka w kategoriach "Produkcja muzyczna roku" oraz "Nowa twarz fonografii". 

Dalszy dorobek muzyczny

W 2008 roku piosenkarka podzieliła się z publicznością swoim drugim albumem "Maria Awaria". Krążek został wyprodukowany przez Andrzeja Smolika. Koncepcja płyty skupiała się głównie na cielesności i seksualności, co wywołało sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród środowisk konserwatywnych. Wydawnictwo w ciągu miesiąca zdobyło status platynowej płyty, a sama Peszek została uhonorowana Paszportem "Polityki" w kategorii "Muzyka popularna", a także Fryderykiem dla najlepszego "Albumu muzyki alternatywnej". 

 

Trzeci, najbardziej osobisty krążek wokalistki "Jezus Maria Peszek" ukazał się w 2012 roku. Płyta łączy gatunki, takie jak indie pop, alternatywny pop czy muzyka elektroniczna. Peszek poruszyła w niej wiele istotnych tematów dotyczących religii, depresji, patriotyzmu, samobójstwa oraz homofobii. Wydawnictwo zdobyło bardzo dobre recenzje, a niektórzy krytycy uznali go za jeden z najważniejszych albumów na polskiej scenie muzycznej. Czwarta studyjna płyta artystki "Karabin" miała swoją premierę w 2016 roku. Krążek promował singiel "Polska A B C i D", który stał się pierwszym numerem jeden w karierze Peszek na Liście Przebojów Trójki. Pozostałe utwory zawarte na albumie nawiązywały do wolności, nienawiści i tolerancji. 

 

Ostatni do tej pory wydany przez Peszek krążek ujrzał światło dzienne w 2021 roku. Album "Ave Maria" dedykowany został polskiej społeczności LGBT i poruszał tematy dotyczące praw kobiet czy molestowania seksualnego. Wydawnictwo otrzymało w większości pozytywne recenzje oraz od razu zadebiutowało na 1. miejscu listy OLiS.

Ciekawostki

Maria Peszek znana jest jako autorka bezkompromisowych i kontrowersyjnych tekstów, nawiązujących do tradycyjnych ról społecznych, seksualności i religii, które niejednokrotnie wstrząsnęły publicznością. Artystka otwarcie wyraża swoje poglądy oraz zwraca uwagę na ważne tematy, jednocześnie stając się przy tym jedną z najodważniejszych polskich wokalistek. Bezpośredniość Peszek widoczna jest zwłaszcza na koncertach, przez co fani zaczęli nazywać ją "zwierzęciem koncertowym".

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Maria Peszek: Bitamina, Transgresja, Made in Warsaw, Voo Voo, Tipsy Train, O.S.T.R., KSU, Trupa Trupa, Muniek Staszczyk, Alcoholica, Fabryka Snów, Punched Orange, Dylan.pl, The Postman - Beatlesi z Polkowic, 4 Szmery, Pidżama Porno, Łydka Grubasa, Fertile Hump, Topinambur,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodziła się Maria Peszek?
Maria Teresa Peszek urodziła się 9 września 1973 roku we Wrocławiu. Jest polską aktorką oraz piosenkarką, tworzącą muzykę w gatunku rocka alternatywnego. Charakterystycznymi cechami jej muzyki są kontrowersyjne teksty i występy publiczne.
Kiedy rozpoczęła się kariera muzyczna Marii Peszek?
Maria Peszek swoją okarierę muzyczną rozpoczęła w 2005 roku. Wydała swój debiutancki album "Miasto mania" nakładem wytwórni Kayax. Płyta okazała się być sukcesem, dyż zadebiutowała na OLiS'ie na 48 miejscu, a w 2006 roku album uzyksał status platynowej płyty.
Jak wyglądała kariera aktorska Marii Peszek?
W 1993 roku wystąpiła w wielu rolach teatralnych oraz epizodycznie w filmie "Lista Schindlera". Po ukończeniu studiów w 1996 roku wyjechała do Warszawy i związała się z Teatrem Studio. Współpracowała tam głównie przy sztukach Jerzego Grzegowskiego. W 1999 roku otrzymała nagrodę promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego na festiwalu Kontrapunkt za rolę w przedstawieniu "Bam".
Czy Maria Peszek prowadziła własną audycję radiową?
W grudniu 2008 roku Maria Peszek rozpoczęła prowadzenie własnej audycji radiowej w rozgłośni Roxy FM. Program składał się z dyskusji prowadzonych z gośćmi, rozmowy ze słuchaczami, oraz tak jak wspomniała artystka, z utworów dobieranych emocjami, a nie trendami.
Jaki ostatni album wydała Maria Peszek?
Ostatnia płyta artystki wydana w 2021 roku nosi tytuł "Ave Maria".
Jaki gatunek muzyczny wykonuje Maria Peszek?
Maria nagrywa muzykę z pogranicza indie pop, rock alternatywny, elektronika i reggae.

Fani lubią też

Zobacz też