Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival

Dżem

Sprawdź wydarzenia
DżemSzczegółyOpisWydarzeniaDżem - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Tychy
członkowie:
Sebastian Riedel, Adam Otręba, Benedykt Beno Otręba, Jerzy Styczyński, Janusz Borzucki, Zbigniew Szczerbiński
dyscyplina:
zespół bluesowo-rockowy
byli członkowie:
Ryszard Riedel, Jacek Dewódzki, Józef Adamiec, Tadeusz Faliński, Paweł Berger, Leszek Faliński, Michał Giercuszkiewicz, Marek Kapłon, Jerzy Piotrowski, Andrzej Urny
social media:

Opis

Dżem to kultowy polski zespół rockowy, który stał się legendą wpisaną na stałe w klasykę gatunku. Grupa powstała w 1973 roku i już wtedy powoli klarował się ich niepowtarzalny styl muzyczny, balansujący na granicy balladowego rocka i bluesa. 

Początek kariery zespołu Dżem 

Dżem zadebiutował w 1980 roku podczas Festiwalu w Jarocinie, kiedy to cała Polska zakochała się w głosie Ryśka Riedla. W drugiej połowie lat 80. Ryszard Riedel stopniowo oddalał się od zespołu przez co w 1986 i 1987 roku grupa koncertowała z Tadeuszem Nalepą oraz 1988 roku wydała wspólnie z Nalepą album Numero Uno.

 

Do kanonu polskiej muzyki rockowej zalicza się wiele płyt oraz przebojów Dżemu: Czerwony jak cegła, Sen o Viktorii, skazany na bluesa, Wehikuł czasu, Whisky, List do M. Cała w trawie, Do kołyski i wiele, wiele innych. Po śmierci charyzmatycznego wokalisty Ryśka Riedla (lipiec 1994), zespół zyskał status legendy, dołączając na piedestał polskich rockowych formacji. 

Obecny skład zespołu Dżem 

Obecny skład zespołu Dżem to grający od początku Adam Otręba, Beno Otręba, Jurek Styczyński, Zbyszek Szczerbiński, Janusz Borucki. W 2024 roku z zespołu odszedł wokalista Maciek Balcar, który został zastąpiony przez syna Ryszarda Riedla - Sebastiana.

Koncerty Dżem

Koncerty zespołu Dżem są okazją do przypomnienia sobie najbardziej znanych utworów zespołu oraz spotkanie się z wyjątkowymi muzykami, którzy zgromadzoną publiczność przeniosą do wyjątkowego świata stworzonego przez Ryszarda Riedla.

Wydarzenia

Dżem - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dżem?

Miejscowości, w których Dżem wystąpi w najbliższym czasie: Jarocin, Warszawa, Sopot, Kielce, Wrocław, Łódź, Olsztyn, Częstochowa, Gdańsk.

Jaką muzykę tworzy zespół Dżem?
Dżem jest polskim zespołem muzycznym, tworzącym muzykę w gatunku rocka i bluesa. Zespół został założony w 1973 roku przez braci Adama I Benedykta Otręba oraz Pawła Bergera. Jest on najważniejszym zespołem w historii polskiej muzyki rockowo-bluesowej.
W którym roku do zespołu Dżem dołączył Ryszard Riedel?
Postać Ryszarda Riedla do zespołu Dżem dołączyła w grudniu 1973 roku, zastąpił on Pawła Bergera w roli wokalisty. Początkowo zespół występował pod nieoficjalną nazwą "Jam" i grał covery utworów wykonawców takich jak: Cream, Santana czy The Rolling Stones. Obecna nazwa zespołu pojawiła się w 1974, gdy organizator koncertu wpisał ich tak przez przypadek.
Jaki był pierwszy album wydany przez zespół Dżem?
Pierwszym albumem, który został wydany przez zespół Dżem, był album pod tytułem "Cegła". Został on wydany w październiku 1985 roku nakładem wytwórni Polskie Nagrania "Muza". Na sukces tej płyty największy wpływ miał długi okres oczekiwania na jej ukazanie się. Pierwszym, wielkim przebojem zespołu Dżem był "Paw", który swoją popularność zdobył w 1981 roku.
Jaki jest obecny skład zespołu Dżem?
Obecnymi członkami zespołu Dżem są Sebastian Riedel, Adam i Benedykt Otręba, Jerzy Styczyński, Janusz Borzucki oraz Zbigniew Szczerbiński.
Co było przyczyną śmierci Ryszarda Riedla, wokalisty zespołu Dżem?
Ostatnim albumem, przy którym współpracował Ryszard Riedel, był nagrany w październiku 1993 roku album "Autsajder". Problemy z nałogiem narkotykowym spowodowały, że przestał się on zajmować regularnie pracą. Ostatnim koncertem zespołu, w którym uczestniczył Ryszard Riedel, odbył się 16 marca 1994 r. w Krakowie. Bezpośrednią przyczyną śmierci artysty była niewydolność serca.

Fani lubią też

Zobacz też