Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Budka Suflera

Budka Suflera

Budka SufleraSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
Polski zespół rockow.y
social media:

Opis

Budka Suflera to zespół rockowy założony przez Krzysztofa Cugowskiego i Romualda Lipko w 1969 roku. Początkowo zespół nazywał się „Stowarzyszenie Cnót Wszelakich”, dopiero z czasem zmieniła nazwę. W tym czasie wraz z muzykami grali też gitarzysta Andrzej Ziółkowski i perkusista Ryszard Siwiec. W tym składzie wspólnie występowali do 1971 roku.

 

Ważnym punktem w karierze zespołu było nagranie polskiej wersji przeboju „Ain't No Sunshine” Billa Withersa. W nagraniu wziął udział chórek i sekcja instrumentów smyczkowych. Efekt był bardzo dobry i po wypuszczeniu utworu artyści dostali propozycje nagrania płyty i licznych koncertów.

Budka Suflera przeboje 

W 1974 roku zespół nagrał jeden ze swoich największych przebojów „Cień wielkiej góry”, który był hołdem w stronę dwóch tragicznie zmarłych himalaistów Zbigniewa Stepka i Andrzeja Grzązka w sierpniu 1973 roku.

Debiutancki album nagrali razem z Czesławem Niemenem i zespołem Alibabki. Na płycie pojawiła się też sekcja instrumentów smyczkowych. Premiera była wielkim sukcesem, dzięki któremu zespół zdobył tytuł „Polskiego zespołu roku 1974” na liście przebojów Rozgłośni Harcerskiej. Po kilku dniach po wydaniu album wyprzedał się.

W 1976 roku zespół Budka Suflera zdobył pierwszą złotą płytę za swój drugi album „Przechodniem byłem między wami”. Muzyka na niej była cięższa, mimo to odniosła wielki sukces.

Krzysztof Cugowski opuszcza zespół

W 1977 Krzysztof Cugowski opuścił zespół, a do Budki Suflera dołączył Jan Borysewicz, późniejszy lider Lady Pank. Na wokalistę wybrano Stanisława Wenglorza związanego wcześniej z zespołem Skaldowie, a później za mikrofonem stanął Romuald Czystaw.

Po kilku latach nieobecności Krzysztof Cugowski powrócił do zespołu i wspólnie nagrali kolejne przeboje, po czym zespół zawiesił działalność. Wznowienie nastąpiło w 2019 roku w nowym składzie: Robert Żarczyński – wokal, Romuald Lipko – instrumenty klawiszowe, Tomasz Zeliszewski perkusja, Mieczysław Jurecki – gitara basowa, Darke Bafeltowski - gitara i Piotr Bogutyn – gitara.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też