Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Artysta Lady Pank

Lady Pank

Lady PankSzczegółyOpisWydarzeniaLady Pank - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Wrocław
członkowie:
Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Kuba Jabłoński, Krzysztof Kieliszkiewicz
dyscyplina:
zespół rockowy
social media:

Opis

Lady Pank to bezsprzecznie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów muzycznych. Na scenie muzycznej jest on aktywny, z drobnymi przerwami, od 1981 roku i od tego czasu zaskarbił sobie sympatię wielu słuchaczy. Ich piosenki są absolutnie ponadczasowe, co sprawia, że trafiają w gusta niemal wszystkich pokoleń. 

Historia Lady Pank

Lady Pank został założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Już rok później zespół ten zagrał swój pierwszy koncert i z biegiem lat zyskiwał coraz mocniej na znaczeniu. Założenie Lady Pank było w dużej mierze związane z odejściem założycieli zespołu z Budki Suflera. Poszukując nowych wyzwań, zdecydowali się oni na otwarcie zupełnie nowego rozdziału w swoim życiu. Choć na początku Lady Pank nie wykręcał przesadnie zawrotnych liczb, to z biegiem lat renoma oraz popularność zespołu dynamicznie rosły. Co ciekawe, nazwa zespołu mogła być zupełnie inna, albowiem początkowo kapela miała nazywać się Żużel. Nazwa ta nie przypadła jednak do gustu wszystkim członkom zespołu i zadecydowano, że zespół będzie nazywał się Lady Pank - tytuł wziął się od nazwy ich pierwszej oficjalnej piosenki. Początki ich działalności były mocno związane ze współpracami z innymi artystami. Kolaborowali oni chociażby z Izabelą Trojanowską czy Tadeuszem Nalepą. Z biegiem czasu Lady Pank stawało się coraz mocniej doceniane i ostatecznie zapracowało sobie na status legendy w zakresie polskiego rocka. 

Najpopularniejsze utwory Lady Pank

Lady Pank to zespół, który ma na swoim koncie wiele szlagierów, jednak szczególną popularność zyskał utwór "Zawsze tam, gdzie ty". Opublikowano go w 1990 roku, jednak w mgnieniu oka odniósł on olbrzymi sukces i został doceniony przez miłośników rockowych brzmień. Od momentu wydania "Zawsze tam, gdzie ty" kariera Lady Pank zaczęła się dynamicznie rozwijać. Dwa lata później kapela wydała "Tańcz głupia, tańcz", stając się jeszcze mocniej rozpoznawalna na muzycznej scenie. Wiele osób sądzi jednak, że pierwszym ważnym momentem w karierze Lady Pank i pierwszą piosenką, która przyniosła im prawdziwą popularność, było "Zostawcie Titanica". Utwór ten jest chętnie odtwarzany nawet współcześnie i stale stanowi on ważny element wielu imprez i koncertów. Choć największy rozkwit kariery Lady Pank przypadł na ubiegłe tysiąclecie, to w XXI wieku zespół również wydał wiele ciekawych utworów. "Mój świat bez ciebie" czy "Drzewa" to tylko niektóre z nowszych piosenek, które spodobały się obecnym słuchaczom. 

Jak zmieniał się skład Lady Pank?

Skład Lady Pank na przestrzeni lat przechodził liczne zawirowania. Obecnie w zespole znajduje się zaledwie czwórka artystów, jednak w ciągu ostatnich lat skład personalny bardzo mocno się zmieniał. Z kapelą pożegnali się chociażby tacy artyści jak Andrzej Dylewski, Edmund Stasiak czy Piotr Urbanek. Lista muzyków, którzy współpracowali z Lady Pank w przeszłości, jest jednak o wiele dłuższa. Na ten moment główną twarzą Lady Pank jest Jan Borysewicz. Odpowiada on nie tylko za śpiew, ale także za granie na gitarze solowej. Bardzo ważnym elementem zespołu jest także Janusz Panasewicz. Jest on znany nie tylko z talentu do śpiewania, ale także z olbrzymiego zamiłowania do piłki nożnej. W wolnych chwilach Panasewicz chętnie udziela się jako ekspert telewizyjny. Dopełnieniem zespołu Lady Pank są Kuba Jabłoński, grający na perkusji, oraz Krzysztof Kieliszkiewicz, który specjalizuje się w graniu na gitarze basowej. 

Jakie płyty wydał Lady Pank?

Lady Pank na chwilę obecną wydał ponad 30 różnych płyt. Zespół ten po dziś dzień pozostaje aktywny i pracuje nad kolejnymi projektami. Jedną z pierwszych ważnych publikacji Lady Pank była "Ohyda". Album ten został wydany w 1984 roku, jednak do teraz ma wielu słuchaczy. Znakiem rozpoznawczym kapeli jest jednak płyta z 1990 roku - "Zawsze tam, gdzie ty". Jest ona zbiorem wszystkich najważniejszych utworów zespołu, a ponadto wyróżnia się dużą różnorodnością pod kątem stylu piosenek. Najlepszym potwierdzeniem, że Lady Pank to ponadczasowy zespół, jest płyta z 2022 roku. "MTV Unplugged", bo to właśnie o niej mowa, w mgnieniu oka sprzedała się w zawrotnej ilości egzemplarzy. Lady Pank stara się jednak, aby ich albumy nie były monotonne, dlatego też każda ich publikacja jest nieznacznie inna. To wszystko sprawia, że kapela ta dociera do bardzo szerokiego grona odbiorców. Co więcej, Lady Pank jest także chętnie słuchane przez młodszych miłośników muzyki, co potwierdza, że świetnie sprawdzi się u wszystkich pokoleń bez wyjątku. 

Wydarzenia

Lady Pank - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Lady Pank?

Miejscowości, w których Lady Pank wystąpi w najbliższym czasie: Poznań, Bydgoszcz, Wrocław, Lublin, Rzeszów.

Kiedy Lady Pank wystąpi w Szczecinie?
Lady Pank wystąpi w Szczecinie 14 sierpnia w ramach koncertów Lato w Plenerze (Kino Kosmos)
Kiedy powstał zespół Lady Pank?
Lady Pank jest polskim zespołem muzycznym, założonym w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Zespół jest jednym z najpopularniejszych zespołów w historii polskiego rocka.
Kto wchodzi w obecny skład zespołu Lady Pank?
Obecnymi członkami zespołu są Jan Borysewicz, Janusz Panasewicz, Kuba Jabłoński oraz Krzysztof Kieliszkiewicz.
Kiedy miał miejsce pierwszy koncert zespołu Lady Pank?
Po raz pierwszy zespół Lady Pank zadebiutował na scenie w sierpniu 1982 roku w warszawskim klubie Park. W tamtych czasach zespół składał się z Jana Borysewicza, Edmunda Stasiaka, Pawła Mielczarka i Andrzeja Polaka (w tym składzie zespół zagrał 5 koncertów).
Jaki był pierwszy album, wydany przez zespół Lady Pank?
Pierwszym, studyjnym albumem zespołu był "Lady Pank". Jego premiera przypada na datę 20 czerwca 1983 roku. Płyta uważana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Wydawnictwo zostało sprzedane w milionowym nakładzie, a sama płyta uzyskało status złotej.

Fani lubią też

Zobacz też