Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Grzegorz Gzyl

Grzegorz Gzyl

Grzegorz GzylSzczegółyOpisWydarzeniaGrzegorz Gzyl - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Busko-Zdrój
dyscyplina:
Aktor teatralny, musicalowy, filmowy i serialowy

Opis

Grzegorz Gzyl to urodzony w 1962 roku w Busku-Zdroju polski aktor filmowy, musicalowy, serialowy i teatralny. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (na Wydziale Aktorskim).

Teatr

Aktorska przygoda Grzegorza Gzyla ma oczywiście wiele wspólnego z teatrem. Do tej pory popularny polski aktor współpracował już z takimi placówkami, jak:

 • Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
 • Teatr Miejski w Gdyni,
 • Teatr Wybrzeże w Gdańsku (od 1994 roku),
 • Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu,
 • Teatr Scena STU w Krakowie.

Zatem w jakich spektaklach i musicalach można było go już oglądać? Wypada wspomnieć o takich tytułach, jak: „Me and My Girl”, „Balet, balet, balet”, „Les Miserables”, „Żołnierz Królowej Madagaskaru”, „West Side Story”, „Cabaret”, „Piotruś Pan”, „Hamlet, książę Danii”, „Sztuka”, „Ryszard III”, „Mąż i żona”, „Niebezpieczne związki”, „Nie teraz, kochanie”, „Mewa”, „Ulica Gagarina”, „Czułostki”, „Kronika zapowiedzianej śmierci”, „Intymne lęki”, „Blaszany bębenek”, „Koncert Orfeusza”, „Iluzje”, „Seans”, „Przedwiośnie”, „Wiśniowy sad”, „Trojanki”, „Little Pony” czy też „Awantura w Chioggi”.

Na jakie współprace teatralne przełożyły się wskazane wyżej role? Grzegorz Gzyl na deskach teatru współpracował już m.in. z Katarzyną Kaźmierczak, Maciejem Konopińskim, Michałem Jarosem, Urszulą Kobielą, Adamem Turczykiem, Jankiem Napieralskim, Marcinem Miodkiem, Krystyną Tkacz, Jolantą Litwin, Elżbietą Mrozińską, Mirosławem Krawczykiem, Jackiem Labijakiem czy też Markiem Kocotem.

Seriale i filmy

Grzegorz Gzyl sporą popularność zyskał przede wszystkim dzięki roli Marka Zimińskiego w znanym i lubianym serialu „Na Wspólnej”. Trzeba przyznać, że polska widownia z pewnością kojarzy tego aktora, bo często można go oglądać na szklanym ekranie. Inne produkcje filmowe i serialowe z jego czynnym udziałem to m.in.:

 • „Radio Romans”,
 • „Tygrysy Europy”,
 • „Lokatorzy”,
 • „Sąsiedzi”,
 • „Wróżby kumaka”,
 • „Wszystko co kocham”,
 • „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”,
 • „Układ zamknięty”,
 • „Aż po sufit!”,
 • „Radiostory”,
 • „Młody Piłsudski”,
 • „Belfer III”.

Na planie serialu „Na Wspólnej” spotkał m.in. takich aktorów i aktorki, jak: Sylwia Gliwa, Kazimierz Mazur, Bożena Dykiel, Marta Wierzbicka, Joanna Jabłczyńska, Renata Dancewicz, Ewa Gawryluk, Jakub Wesołowski, Mieczysław Hryniewicz, Grażyna Wolszczak, Małgorzata Socha, Anna Korcz, Anna Guzik, Waldemar Obłoza, Lucyna Malec, Adam Fidusiewicz, Robert Kudelski, Wojciech Błach, Maciej Brzoska czy też Anna Kerth.

Zdobyte nagrody

Wypadałoby jeszcze krótko wspomnieć o zdobytych przez Grzegorza Gzyla nagrodach, a tych w trakcie jego dotychczasowej kariery aktorskiej zebrało się całkiem sporo. Są to m.in. takie nagrody, jak:

 • wyróżnienie za rolę (Hrabia Wacław) w spektaklu „Mąż i żona” na Międzynarodowym Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie – rok 2004,
 • nagroda widzów za rolę (Pedro Vicario) w spektaklu „Kronika zapowiedzianej śmierci” podczas Festiwalu Teatru Wybrzeże – rok 2005,
 • nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury – rok 2013,
 • nagroda dla zespołu aktorskiego przedstawienia „Awantura w Chioggi” (aktorzy z Teatru Wybrzeże w Gdańsku) na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – rok 2022.

Wydarzenia

Grzegorz Gzyl - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Grzegorz Gzyl?

Miejscowości, w których Grzegorz Gzyl wystąpi w najbliższym czasie: Gdańsk.

Gdzie i kiedy urodził się Grzegorz Gzyl?
Grzegorz Gzyl to polski aktor musicalowy, teatralny, filmowy i serialowy, który urodził się w 1962 roku w Busku-Zdroju. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (Wydział Aktorski). Powiązany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, chociaż występował też w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Miejskim w Gdyni, Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Teatrze Scenie STU w Krakowie.
W jakich przedstawieniach teatralnych i musicalach można było już oglądać Grzegorza Gzyla?
Grzegorz Gzyl pojawił się już w takich spektaklach teatralnych i musicalach, jak: „Me and My Girl”, „Les Miserables”, „West Side Story”, „Cabaret”, „Ryszard III”, „Mąż i żona” (wyróżnienie za rolę Hrabi Wacława na Międzynarodowym Festiwalu Komedii „Talia” w Tarnowie 2004), „Czułostki”, „Kronika zapowiedzianej śmierci” (nagroda widzów za rolę Pedro Vicario na Festiwalu Teatru Wybrzeże 2005) , „Piotruś Pan”, „Blaszany bębenek”, „Przedwiośnie”, „Wiśniowy sad”, „Little Pony” czy też „Awantura w Chioggi” (nagroda dla Grzegorza Gzyla i zespołu aktorskiego Teatru Wybrzeże w Gdańsku na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych 2022). Aktor może się pochwalić m.in. nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za rok 2013.
W jakich filmach i serialach wystąpił już Grzegorz Gzyl?
Grzegorz Gzyl największą rozpoznawalność zyskał za sprawą roli Marka Zimińskiego w serialu „Na Wspólnej”, ale wystąpił też w takich produkcjach, jak: „Radio Romans”, „Tygrysy Europy”, „Lokatorzy”, „Wróżby kumaka”, „Wszystko co kocham”, „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, „Aż po sufit!”, „Młody Piłsudski” czy też „Belfer III”.
Z jakimi artystami współpracował już Grzegorz Gzyl?
Razem z Grzegorzem Gzylem pracowali już m.in.: Mirosław Krawczyk, Jacek Labijak, Urszula Kobieta, Maciej Konopiński, Adam Turczyk, Krystyna Tkacz, Marek Kocot, Kazimierz Mazur, Sylwia Gliwa, Anna Korcz, Lucyna Malec, Marta Wierzbicka, Jakub Wesołowski, Joanna Jabłczyńska czy też Anna Kerth.

Fani lubią też

Zobacz też