Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Andrzej Szwan

Andrzej Szwan

Andrzej SzwanOpisWydarzeniaAndrzej Szwan - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Andrzej Szwan urodził się 16 sierpnia 1938 roku w Warszawie. Jest on znany przede wszystkim ze swoich kontrowersyjnych występów estradowych. Jest on fotomodelem, przedstawiającym się jako drag queen Lulla la Polaca.

Andrzej Szwan - sylwetka aktora

Artystę uznaje się za najstarszą polską drag queen. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

Andrzej Szwan został wychowany w rodzinie zastępczej, a po zakończeniu wojny wraz ze swoimi przybranymi rodzicami, wyemigrował za granicę. W latach swojej młodości, był on urzędnikiem państwowym, przebywającym na kontraktach między innymi w Libii czy Iraku.

Jako starszy mężczyzna, Andrzej Szwan zaczął występować na scenie, co zagwarantowało mu ogromną popularność. Rozpoczął on wówczas także swoją karierę jako fotomodel oraz drag queen. Jego fotografie pojawiały się często w słynnych magazynach, takich jak na przykład Vogue. Występował on regularnie w programach, festiwalach i klubach, które zrzeszają osoby, wspierające queer. Do jednego z jego największych osiągnięć należy również udziela w znanej kampanii Levi's Pride 2021. Andrzej Szwan w roku 2021 natomiast wystąpił w teledysku Miuosha do piosenki "Klucze".

Podejmował on wielokrotnie współpracę z Kim Lee, która jest polską drag queen pochodzenia wietnamskiego, a także aktywista ruchu LGBTQ. To właśnie ona wprowadziła Szwana w świat estrady oraz publiczności.

Andrzej Szwan - filmografia

Andrzej Szwan wystąpił w kilku produkcjach filmowych, odgrywając zarówno epizodyczne, jak i bardziej znaczące role.

Wystąpił w produkcjach takich jak:

  • "8 rzeczy, których nie wiecie o facetach"
  • "Wszystkie nasze strachy"
  • "Boylesque"

 

Zobacz też: Piotr Nowak, Paulina Holtz, Joanna Moro, Piotr Polk, Ewa Kasprzyk, Maciej Zakościelny, Marzena Rogalska, Janusz Józefowicz, Aneta Zając, Artur Barciś, Robert Rozmus, Adam Fidusiewicz, Damian Aleksander, Kasia Kołeczek, Marcin Troński, Ewa Śnieżanka, Piotr Szwedes, Katarzyna Kozyra, Rafał Kwietniewski, Marta Burdynowicz,

 

Wydarzenia

Andrzej Szwan - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Andrzej Szwan?

Miejscowości, w których Andrzej Szwan wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

W którym roku Andrzej Szwan zadebiutował na scenie jako drag queen?
Po raz pierwszy Andrzej Szwan ukazał się oczom publiczności jako drag queen w roku 2010.
Czy Andrzej Szwan ma męża?
Mężem Andrzeja Szwana jest Apolinary, który w czasach drugiej wojny światowej udzielał się aktywnie jako działacz ugrupowania antyfaszystowskiego, a także żołnierz Armii Krajowej.
Gdzie Andrzej Szwan przebywał po zakończeniu drugiej wojny światowej?
Wraz z zakończeniem drugiej wojny światowej, Andrzej Szwan wraz ze swoimi rodzicami przeprowadził się do Czech. Przebywał wówczas w Pradze.Jaka była poprzednia praca Andrzeja Szwana?
Jaka była poprzednia praca Andrzeja Szwana?
Zanim Andrzej Szwan zaczął udzielać się w przestrzeni publicznej, pracował on w Stołecznym Przedsiębiorstwie Transportowym Handlu Wewnętrznego.

Fani lubią też

Zobacz też