Jerzyk Krzyżyk

Jerzyk Krzyżyk

Jerzyk Krzyżyk to polski artysta młodego pokolenia, który tworzy muzykę alternatywną z pogranicza rapu, postpunku, elektroniki, kreatywnie zamazując granice między hip hopem a rockiem.

Twórczość Jerzyka Krzyżyka

Muzyka Jerzyka Krzyżyka wymyka się wszelkim zaszeregowaniom. Recenzenci muzyczni odczytują w jego piosenkach nawiązania do tak różnorodnych nurtów jak rap, muzyka elektroniczna, cold wave lat 80. XX w., hip hop i rock. Do tego obrazu eklektycznej twórczości można dodać najczęściej wskazywane wpływy i podobieństwa muzyczne.

 

U Krzyżyka słychać brzmienia nawiązujące do Joy Division czy zespołu Siekiera, legendy polskiego punk rocka i nowej fali około. Obrazu całości dopełniają auto tune i trapowe bity. Sam Jerzyk w wywiadach nie odcina się od tych inspiracji. Choć Krzyżyk nie jest raperem, to jego składnia i rytm, w którym śpiewa, nasuwa skojarzenia z hip hopowymi rytmami.

 

W swoich tekstach opowiada o tym co bliskie, lokalne, codzienne. Bywa nazywany głosem młodego pokolenia, choć sam skromnie temu zaprzecza. Tym, co uderza w tego utworach, jest szczerość emocjonalna i kontrast między prostym, czasem wulgarnym językiem, a poetycką wrażliwością, z jaką pokazuje swój świat. Rodzina artysty pochodzi ze wschodniej części Polski (na południe od Siedlec) i tę lokalną tożsamość pokazuje w swoich utworach. Rapuje o tym, co zna i wśród czego się wychował - dlatego w jego utworach nie brak bezkompromisowych nawiązań do religii.

Albumy Jerzego Krzyżyka

Debiutancki album Jerzego Krzyżyka, "Moczydło", ukazał się w 2019 r. jako niezależne wydawnictwo artysty, pokazujące pejzaż polskiej wsi, w wyjątkowej podróży między latami 40., czasami PRL-u i współczesnymi w cold wave-owej wersji. Kolejne albumy to "Dożynki" z 2020 r. i "Warszawa" z 2021 r.

 

Najbardziej przełomowy dla artysty jest najnowszy album z 2022 r. - "Serce". Tę płytę sam Krzyżyk określa mianem swojego drugiego debiutu. W odróżnieniu od tworzonych samodzielnie, szybko i intensywnie wydawnictw, tym razem płyta ukazała się pod skrzydłami wytwórni Dypensa Records, pod kierunkiem Wojciecha Urbańskiego, współzałożyciela wytwórni, znanego także z duetu RYSY, oraz z pracy producenckiej m.in. dla Kwiatu Jabłoni, Julii Wieniawy, Anity Lipnickiej czy Tymka. Na płycie znalazły się takie utwory jak "Ona mi", "Neo Zomo", "Aparacik"

 

Album "Serce"do eklektycznego miksu muzycznego, w którym tak dobrze czuje się Jerzyk Krzyżyk, poza rapem, elektroniką i post punkiem wprowadza jeszcze elementy popowe. Czy album jest bardziej rockowy czy rapowy? Artysta uprzedza te pytania - w zinie, który towarzyszy albumowi zamieszczając esej i już na wstępie dystansując się od katalogowania twórczości. W "Sercu" pojawiają się gościnnie także inni artyści, zaproszeni przez producenta Wojciecha Urbańskiego. To Alick z Ćpaj Stajl, zespołu, który równie brawurowo miesza style, i jak podkreśla sam Jerzyk Krzyżyk, jest dla niego autorytetem. Druga kooperacja na płycie to Samara, młoda wokalista, rozwijająca karierę pod skrzydłami Dyspensa Records.

 

 Jerzyk Krzyżyk pojawi się także na albumie "Dystape", zapowiadanym na lipiec 2022 r. mixtape artystów związanych z wytwórnią Dyspensa Records. Jako zapowiedź płyty pojawił się singiel "Montevideo", duet Krzyżyka i Tektoniki - pod tym pseudonimem reżyser Krzysztof Skonieczny występuje jako raper.

Koncerty

Jerzyk Krzyżyk jest obecny na scenie stosunkowo niedługo, a początek jego kariery przypada na czas epidemii, który znacznie wyhamował scenę koncertową. Występował m.in. w warszawskim Pogłosie w cyklu Back in Warschau, Remoncie i Młodszej siostrze, czy wrocławskim Uczuleniu.  W 2022 r. pojawi się na festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jerzyk Krzyżyk: Fisz Emade Tworzywo, Lutto Lento, Resina, The Bug, Szczyl, Nilüfer Yanya, .VRIL, Lorenzo Raganzini, Ralph Kamiński, Moderat, CatchUp, Trupa Trupa, Hodak, Sarapata, Andy Stott, Kollektiv Turmstrasse, Shyness, Anna Calvi, Zdechły Osa, Wczasy,

 

Jerzyk Krzyżyk - Często zadawane pytania

  • Artysta ma 24 lata, urodził się w 1998 r.
  • Krzyżyk urodził się na warszawskim Targówku, a jego rodzina pochodzi z niewielkiej miejscowości za Siedlcami - do wiejskich wspomnień często powraca w twórczości.
  • wszystkie okładki projektuje sam Jerzyk Krzyżyk. Poza karierą muzyczną, jest także malarzem.
  • Do tej pory nagrywał single razem z Samarą, Alickiem z Ćpaj Stajl i Tektoniką. Producentem, z którym pracuje jest Wojciech Urbański.
  • Krzyżyk jest również malarzem - ukończył Akademię Sztuk Pięknych, sam odpowiada za oprawę graficzna swoich albumów, jego prace są dostępne w galerii online Szeptem.
  • Tak, na swoim profilu na Facebook wrzuca informacje przede wszystkim dotyczące swojej muzyki. Profil na Instagramie jest skupiony głównie na dziełach malarskich i rysunkowych Krzyżyka.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Jerzyk Krzyżyk
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/