Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma
Home Artysta Andrzej Sikorowski

Andrzej Sikorowski

Sprawdź wydarzenia
Andrzej Sikorowski SzczegółyOpisWydarzeniaAndrzej Sikorowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
74 lata
data urodzenia:
10.10.1949
miejsce urodzenia:
Kraków
dyscyplina:
Piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, skrzypek, gitarzysta, pianista, multiinstrumentalista, wykonawca poezji śpiewanej
social media:

Opis

Andrzej Sikorowski to jeden z najbardziej znanych polskich artystów związany z krakowską grupą Pod Budą. Jest nie tylko wokalistą, ale też autorem tekstów oraz kompozytorem. Współpracował między innymi z Andrzejem Zauchą czy Grzegorzem Turnauem.

Życiorys Andrzeja Sikorowskiego

Andrzej Sikorowski już jako dziecko wykazywał spore zainteresowanie muzyką. W swoich nastoletnich latach Sikorowski chętnie uczęszczał na liczne zajęcia i kształcił się w kierunku artystycznym. W jego edukacji kluczową rolę odegrał pobyt na Uniwersytecie Jagiellońskim, który ukończył z bardzo dobrymi wynikami. Jego kariera sceniczna na poważnie rozpoczęła się jednak chwilę po ukończeniu studiów, kiedy to dostał propozycję występowania w kabarecie Pod Budą. W młodzieńczych latach Sikorowski mocno współpracował z Bohdanem Smoleniem i to właśnie dzięki niemu zyskał szansę gry w kabarecie. Po wielu latach współpracy śmiało możemy stwierdzić, że Sikorowski mocno przyczynił się do rozwoju kabaretu Pod Budą, albowiem to on jest autorem większości tekstów piosenek tej grupy muzycznej. Sikorowski ma również doświadczenie zdobyte w grze w innych kabaretach, takich jak chociażby "Sami", aczkolwiek lista jego zasług jest w praktyce o wiele dłuższa. 

Jakie albumy wydał Andrzej Sikorowski?

Andrzej Sikorowski to bardzo zasłużony artysta, który działa na scenie muzycznej już względnie długo. Swoją pierwszą płytę wydał on w 2005 roku. "Kraków-Saloniki", bo to właśnie o niej mowa, w mgnieniu oka odniosła olbrzymi sukces i sprzedała się w dużej ilości egzemplarzy. Inspiracją do stworzenia tego albumu było poznanie jego greckiej ukochanej Charikli Motsiou. Co ciekawe, Sikorowski swój pierwszy album wydał wraz z pomocą córki - Mai. Andrzej bardzo chętnie współpracuje z nią podczas swojej kariery muzycznej, co można dostrzec na wielu różnych płytach. Dużym sukcesem w karierze Andrzeja było też wypuszczenie albumu "Zmowa z zegarem". Jak podkreśla sam artysta, jest to jego najlepsza płyta pod kątem wykonania. Krążek ten w mgnieniu oka pokrył się złotem, a jego popularność nie zmalała pomimo upływu lat. W ostatnich latach Andrzej Sikorowski nieznacznie zwolnił z wydawaniem kolejnych płyt, jednak w 2021 roku zaserwował swoim fanom prawdziwy majstersztyk. Album "Andrzej Sikorowski - 50 lat śpiewania" to prawdziwe podsumowanie całego życia artysty, dlatego też stanowi idealną wisienkę na torcie i piękne oraz efektowne podkreślenie zasług Andrzeja. 

Z jakich piosenek znany jest Andrzej Sikorowski?

Sikorowski słynie z tego, że oprócz śpiewania zajmuje się również grą na mandolinie czy gitarze. Artysta ten od początku swojej kariery chętnie stawia na rozwój pod kątem instrumentalnym, dlatego też jego poszczególne utwory są bardzo różnorodne. Jedną z popisowych piosenek Sikorowskiego jest "Na całość". Utwór ten zebrał naprawdę dużo wyświetleń, a ponadto jest doskonałym przykładem na to, jak ponadczasowe potrafią być wszelkie piosenki. Wielu miłośników mają też takie dzieła jak "Lekcja religii", "Ballada o walizce" czy "Jeść, pić, kochać". Sam piosenkarz podkreśla jednak, że kluczową rolę w jego rozwoju odegrał utwór "Od tamtej chwili". Był on jednym z pierwszych szlagierów artysty i od momentu jego opublikowania popularność Andrzeja znacząco wzrosła. Pomimo dość zaawansowanego wieku Sikorowski pozostaje aktywny na scenie do dziś i nadal wydaje piosenki, które są ukłonem w stronę jego wszystkich fanów. 

Co warto wiedzieć o Andrzeju Sikorowskim?

Podczas swojego życia Sikorowski otrzymał wiele odznaczeń oraz nagród. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje jednak Złoty Krzyż Zasługi, który został mu wręczony w 2004 roku. Rok później artysta został także nagrodzony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W trakcie swojego życia Andrzej miał okazję spróbować współprac z różnymi wydawnictwami. Kolaborował on zarówno z EMI Music Poland, jak i Warner Music Poland. Bogata kariera Sikorowskiego sprawiła także, że występował on na scenie z wieloma topowymi artystami, dzięki czemu nawiązał wiele ciekawych znajomości. W chwili obecnej Sikorowski mieszka w Krakowie, aczkolwiek wcześniej przebywał w Rząsce. Szczególnie mocno jest on znany ze swojej znajomości z Andrzejem Zauchą. Obydwu panów łączyły bardzo silne relacje, które jednak zostały przerwane za sprawą tragicznej śmierci Zauchy w 1991 roku. 

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Andrzej Sikorowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Andrzej Sikorowski ?

Miejscowości, w których Andrzej Sikorowski wystąpi w najbliższym czasie: Jastrzębie-Zdrój, Bytom, Poznań, Warszawa, Kraków, Wrocław, Tychy.

Jakiej narodowości jest żona Andrzeja Sikorowskiego?
Żona Andrzeja Sikorowskiego to z pochodzenia Greczynka.
Kiedy urodził się Andrzej Sikorowski?
Sikorowski urodził się 10 października 1949 roku w Krakowie
Jak nazywa się córka Andrzeja?
Córka Andrzeja nazywa się Maja Sikorowska.

Fani lubią też

Zobacz też