Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppershans-zimmergala-kswsting

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Anna Wojton

Anna Wojton

Anna WojtonOpisWydarzeniaAnna Wojton - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Anna Wojton to polska aktorka filmowa i teatralna, która swoje umiejętności szlifowała na PWST we Wrocławiu i w Studiu Wokalno-Aktorskim w Gdyni. Wystąpiła w licznych produkcjach, z czego szersza publiczność może ją kojarzyć przede wszystkim z roli Myćkowej w serialu "Ranczo", a wcześniej z postaci Marioli Kaczorek z "W labiryncie". Jest związana z wieloma warszawskimi teatrami.

Historia Anny Wojton

Choć Anna Wojton pochodzi z Krakowa, to umiejętności pozwalające jej pracować w branży artystycznej szkoliła na drugim końcu Polski. Mając zaledwie 20 lat, ukończyła Studio Wokalno-Aktorskie im. Baduszkowej w Gdyni. Już cztery lata później, czyli w 1884 roku, miała na swoim koncie dyplom Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Po ukończeniu edukacji Anna Wojton od razu związała się z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie występowała przez rok. Następnie na cztery lata przeniosła się na scenę Teatru Ateneum, a jeszcze później na trzy lata do Teatru Nowego. Okres 1994-1998 w życiu zawodowym Anny Wojton nie przyniósł żadnych sukcesów ani nowych ról. Wówczas aktorka przebywała za granicą. Zaraz jednak po powrocie dostała propozycję pracy w Teatrze Ochota, którą przyjęła.

W przerwach od grania ról na deskach teatrów Anna Wojton wcielała się w przeróżne postaci filmowe i serialowe. widownia głównie kojarzy ją jako Myćkową z "Rancza". Nieco starsze pokolenie natomiast z roli Marioli Kaczorek z serialu "W labiryncie". Ponadto aktorka wzięła także udział w takich ważnych produkcjach jak "Świadek koronny", "Dzień świra", "Pierwsza miłość" czy "Na dobre i na złe".

W wywiadach Anna Wojton przyznaje, że sama zrezygnowała z roli Marioli Kaczorek z "W labiryncie", ponieważ była wówczas na fali sukcesu i wydawało jej się, że zaczną do niej spływać jeszcze lepsze propozycje. Niestety, nic takiego się nie stało. Z perspektywy czasu uważa tę decyzję za kolosalny błąd, ponieważ przez to zamknęło się dla niej mnóstwo możliwości. Potem zaszła w ciążę, a jej mąż  dostał posadę dyrektora Polskiego Instytutu w Sztokholmie. Aktorka wspomina, że nie miała wówczas wyjścia — musiała z nim jechać za granicę, gdzie bardzo tęskniła za Polską i teatrem. Na szczęście po powrocie do kraju powoli zaczęły spływać do niej propozycje i ostatecznie na dłużej związała się z serialem "Klan".

Najpopularniejsze filmy i seriale Anny Wojton

Anna Wojton wystąpiła m.in. w:

 • filmach:
  • "Dzień świra", gdzie zagrała rolę właścicielki psa,
  • "Świadek koronny", gdzie zagrała rolę Haliny Kraus,
  • "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", gdzie zagrała rolę barmanki,
  • "Tam, gdzie żyją Eskimosi", gdzie zagrała rolę Niemki,
  • "Haker", gdzie zagrała rolę matki Adama,
 • serialach:
  • "W labiryncie", gdzie zagrała rolę Marioli Kaczorek,
  • "Ranczo", gdzie zagrała rolę Myćkowej,
  • "Dziewczyny ze Lwowa", gdzie zagrała rolę pani Wojewódko,
  • "Na sygnale", gdzie zagrała rolę Marioli,
  • "Na dobre i na złe", gdzie zagrała rolę Lewickiej,
  • "Klan", gdzie zagrała rolę Marioli Kaczorek-Deptuły.

Z kim współpracuje Anna Wojton?

Na planie filmowym Anna Wojton współpracowała m.in. z:

 • Michałem Koterskim, Markiem Kondratem, Andrzejem Grabowskim, Zbigniewem Buczkowskim, Joanną Sienkiewicz (w ramach filmu "Dzień świra"), 
 • Robertem Więckiewiczem, Arturem Żmijewskim, Maciejem Kozłowskim, Urszulą Grabowską, Pawłem Małaszyńskim, Szymonem Bobrowskim (w ramach filmu "Świadek koronny"),
 • Pawłem Królikowskim, Andrzejem Zielińskim, Janiną Traczykówną, Agnieszką Grochowską, Katarzyną Figurą (w ramach filmu "Wszyscy jesteśmy Chrystusami").

 

Zobacz też: Emilia Komarnicka-Klynstra, Paweł Małaszyński, Piotr Polk, Edyta Herbuś, Zdzisław Wardejn, Joanna Koroniewska, Zofia Zborowska, Adriana Kalska, Anna Ilczuk, Łukasz Nowicki, Krzysztof Hanke, Anna Oberc, Maria Pakulnis, Katarzyna Trzcińska, Maria Tyszkiewicz, Sebastian Stankiewicz, Sylwia Banasik-Smulska, Michał Ziembicki, Anna Gzyra, Jacek Lenartowicz,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Klimakterium 2

Klimakterium 2

11.06-16.12.2023

Bełchatów, Bolesławiec, Grodzisk Mazowiecki i inne

Anna Wojton - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Anna Wojton?

Miejscowości, w których Anna Wojton wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Tczew, Łańcut, Ostrzeszów, Bolesławiec, Łódź, Bełchatów, Nowy Tomyśl, Grodzisk Mazowiecki, Kwidzyn, Nowy Targ, Piotrków Trybunalski.

Kiedy urodziła się Anna Wojton?
Anna Wojton urodziła się 5 sierpnia 1960 roku.
Skąd pochodzi Anna Wojton?
Anna Wojton pochodzi z Krakowa.
Ile wzrostu ma Anna Wojton?
Anna Wojton ma 172 cm wzrostu.
Kiedy rozpoczęła się kariera Anny Wojton?
Kariera Anny Wojton rozpoczęła się w 1984 roku.
Jak nazywał się pierwszy spektakl Anny Wojton?
Pierwszy spektakl Anny Wojton nosił tytuł "Trans-Atlantyk" i został wystawiony w Teatrze Ateneum w Warszawie.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn