Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Anna Smołowik

Anna SmołowikSzczegółyOpisWydarzeniaAnna Smołowik - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
38 lat
data urodzenia:
08.07.1985
miejsce urodzenia:
Radom
dyscyplina:
Aktorka teatralna, filmowa, serialowa i dubbingowa
social media:

Opis

Anna Smołowik to polska aktorka, która zdobywała umiejętności w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wystąpiła w takich znanych produkcjach jak "M jak miłość", "O mnie się nie martw" czy "Listy do M.". Ma na swoim koncie kilka wyróżnień branżowych za role teatralne i filmowe.

Historia Anny Smołowik

Anna Smołowik urodziła się 8 lipca 1985 roku w Radomiu, gdzie się wychowywała. Tam też uczęszczała do szkoły średniej i to właśnie w tym okresie zaczęła odnosić pierwsze sukcesy w branży artystycznej. Będąc w klasie maturalnej, wzięła udział w konkursie monodramów w Suwałkach. Wygrała wówczas Grand Prix. W wywiadach wspomina, że rodzice od początku wspierali ją w jej pasji, jaką była branża artystyczna, a później obieraniu ścieżki kariery zawodowej. Nigdy nie zmuszali jej do zostania prawnikiem czy lekarzem. Zamiast tego odwozili na zajęcia teatralne i zgadzali się na jej wyjazdy do teatru.

Dopiero na studiach wyprowadziła się z domu i przeprowadziła do Warszawy. Tam dostała się na Akademię Teatralną. Dyplom jej ukończenia otrzymała w 2008 roku. Rok wcześniej, bo w 2007 roku, aktorka zaliczyła swój debiut teatralny. Zagrała wówczas w sztuce "Lokatorzy". Pierwszy raz przed kamerą natomiast pojawiła się w 2008 roku w roli więźniarki w produkcji "Wichry Kołymy".

Anna Smołowik zapytana o to, skąd czerpie inspirację do budowania ról, które gra, odpowiada, że z intuicji. Dużo czerpie także z improwizacji. Mówi, że jest ona bazą do kreowania historii, czego nauczyła się na studiach. To właśnie w jej tracie rodzą się impulsy, które pozwalają na osiągnięcie ostatecznej formy postaci.

Ponadto aktorka nie boi się ról, które w naszym społeczeństwie mogłyby zostać uznane za kontrowersyjne. Przykładowo zagrała osobę homoseksualną w filmie "Czarna owca". W wywiadzie dla portalu "Na ekranie" mówiła, że w ogóle nie wahała się przed przyjęciem tej roli. Uważa, że jeśli ktoś jest tolerancyjny, to dostrzeże, że jest to tylko kreacja aktorska. W związku z tym nie ma ani nigdy nie miała obaw o negatywne reakcje widzów.

Anna Smołowik — największe sukcesy

Pomimo tego, że Anna Smołowik nie znajduje się na scenie aż tak długo jak inni doświadczeni aktorzy starszego pokolenia, to już na swoim koncie kilka istotnych nagród branżowych. Poza Grand Prix, które zdobyła w szkole średniej, jeszcze przed ukończeniem studiów została laureatką II nagrody w X konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej". Zdobyła także Nagrodę Publiczności i Nagrodę Dziennikarzy.

Pierwszą nagrodą, która trafiła na konto Anny Smołowik, a jednocześnie była docenieniem jej kreacji aktorskich, było wyróżnienie na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Doceniono ją wówczas za jej rolę Lubow Raniewskiej w spektaklu "Wiśniowy sad", co miało miejsce w 2008 roku. Później zauważoną Smołowik także na 46. Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" w Szczecinie. Tam nagrodzono ją za wielopostaciowość kreacji w sztuce "Kompleks Portnoya".

Najpopularniejsze filmy i seriale Anny Smołowik

Anna Smołowik wystąpiła m.in. w:

 • filmach:
  • "Planeta Singli 3", gdzie zagrała rolę Andżeli Wilczyńskiej,
  • "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały", gdzie zagrała rolę głosu z podwórka,
  • "To musi być miłość", gdzie zagrała rolę Agaty,
  • "Podatek od miłości", gdzie zagrała rolę Hanki Wróbel,
 • serialach:
  • "M jak Miłość", gdzie zagrała rolę ekspedientki,
  • "Ojciec Mateusz", gdzie zagrała rolę Beaty Fiszer,
  • "Na Wspólnej", gdzie zagrała rolę Ali,
  • "Wydział zabójstw", gdzie zagrała rolę dziewczyny Mariusza.

Z kim współpracuje Anna Smołowik?

Na planie filmowym Anna Smołowik współpracowała m.in. z:

 • Maciejem Stuhrem, Weroniką Książkiewicz, Agnieszką Więdłochą, Joanną Jarmołowicz (w ramach filmu "Planeta singli 3"),
 • Łukaszem Konopką, Jerzym Nowakiem, Krzysztofem Kolbergiem (w ramach filmu "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały"),
 • Aleksandrą Domańską, Romą Gąsiorowską, Grzegorzem Damięckim (w ramach filmu "Podatek od miłości").

 

Zobacz też: Karolina Chapko, Marzena Rogalska, Janusz Chabior, Wiktoria Gąsiewska, Aleksandra Szwed, Piotr Grabowski, Michał Żebrowski, Cezary Żak, Zofia Zborowska, Joanna Jabłczyńska, Mateusz Łasowski, Rafał Mroczek, Małgorzata Lewińska, Kazik Mazur, Monika Dryl, Magdalena Smalara, Daniel Zawadzki, Mieczysław Morański, Marcin Przybylski, Jerzy Bończak,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Anna Smołowik - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Anna Smołowik?

Miejscowości, w których Anna Smołowik wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Kiedy urodziła się Anna Smołowik?
Anna Smołowik urodziła się 8 lipca 1985 roku.
Skąd pochodzi Anna Smołowik?
Anna Smołowik urodziła się w Radomiu.
Kiedy rozpoczęła się kariera Anny Smołowik?
Kariera Anny Smołowik rozpoczęła się w 2008 roku.
Jak nazywał się pierwszy spektakl Anny Smołowik?
Pierwszy spektakl, w którym zagrała Anna Smołowik, nazywał się "Lokatorzy".
Gdzie zagrała Anna Smołowik?
Anna Smołowik zagrała m.in. w "Planeta singli 3", "Listy do M. 4", "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały", "M jak Miłość", "Barwy szczęścia" czy "O mnie się nie martw".

Fani lubią też

shared.seo-section-link.seeAlso