Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Sona Jobarteh

Sona Jobarteh

Sona JobartehOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Sona Jobarteh to artystka wywodząca się z Wielkiej Brytanii, której korzenie rodzinne sięgają Gambii. Jest wokalistką i kompozytorką. Jej europejskie wychowanie i afrykańskie pochodzenie są doskonale widoczne w twórczości muzyczki. To jednak niejedyna rzecz, która zachwyca w Soni. Jest to także pierwsza kobieta z Afryki Zachodniej zawodowo grającą na korze.

Historia Sony Jobarteh

Sona Jobarteh urodziła się 17 października 1983 roku w Londynie w Wielkiej Brytanii. Z muzyką była związana już od najmłodszych lat. W wieku 3 lat rozpoczęła naukę gry na korze. Początkowo lekcji udzielał jej starszy brat, a później ojciec. Następnie jako młoda dziewczyna artystka uczęszczała do Royal Collage of Music. Tam uczyła się grać aż na kilku instrumentach, a były to wiolonczela, fortepian oraz klawesyn. Później kontynuowała Edukację w Purcell School of Music, gdzie studiowała kompozycję. Ostatecznie skończyła studia na SOAS Uniwersytetu Londyńskiego.

 

Swoją karierę muzyczną Sona Jobarteh zaczęła bardzo wcześnie. Można powiedzieć, że już w wieku zaledwie 4 lat, ponieważ to właśnie wtedy dała swój pierwszy występ. Miało to miejsce w londyńskiej kawiarni Jazz Cafe. Później artystka wciąż jako dziecko występowała na licznych festiwalach muzycznych. Następnie będąc już studentką, pracowała nad wieloma projektami, m.in. z Irish Chamber Orchestra oraz Royal Philharmonic Orchestra. Później występowała w Wiedniu z Celvelandem Watkissem oraz grała w Londynie jako support dla Cassandry Willson.

 

Sona Jobarteh ma bardzo imponującą karierę muzyczną. W 2009 roku dała się także poznać jak świetna kompozytorka filmowa. Została wówczas poproszona o stworzenie ścieżki dźwiękowej do filmu dokumentalnego, który nosił tytuł "Motherland". Artystka nie poprzestała na skomponowaniu zwykłej muzyki i zagraniu jej na popularnych instrumentach. Postanowiła tak zmienić ich ustawienia, aby wydawały dźwięki jak najbardziej zbliżone do tych afrykańskich. Wynalazła także nowy instrument, który pozwolił uchwycić unikalne brzmienie. Jej praca pozwoliła na stworzenie iście afrykańskiej estetyki w filmie, która zdobyła pozytywne opinie.

Sona Jobarteh - dorobek muzyczny

Sona Jobarteh ma na swoim koncie tylko dwa albumy muzyczne. Oba jednak zostały wykonane na bardzo wysokim poziomie. Pierwszy z nich nosi tytuł "Afro-Acoustic Soul". Kolejny natomiast ujrzał światło dzienne w 2011 roku. Artystka nazwała go "Fasiya" i znalazło się na nim 11 utworów. Są to: 

 • "Jarabi";
 • "Mamamuso";
 • "Saya";
 • "Musow";
 • "Fatafina";
 • "Mamke";
 • "Bannaya";
 • "Gainaako";
 • "Suma";
 • "Mali Ni Ce";
 • "Fasiya".

Płyta została bardzo ciepło przyjęta. Doceniono w niej różnorodność oraz wspaniały głos artystki, który jest idealnie prowadzony przez cały album. Pomimo tego, że pełno na nim jest tradycyjnych kompozycji, to jak najbardziej przypadła do gustu słuchaczom z tej epoki. Na uwagę na pewno zasługuje fakt, że na albumie Sony Jobarteh doskonale widoczne są wpływy zarówno Europy, w której wychowała się artystka, jak i Gambii, z której pochodzi jej rodzina.

Występy i koncerty Sony Jobarteh

Pomimo tego, że Sona Jobarteh nie ma na swoim koncie zbyt wielu płyt, to jest zapraszana na liczne wydarzenia muzyczne. Organizuje także swoje własne koncerty, na których zachwyca publiczność połączeniem dźwięków afrykańskich z europejskimi. Do tej pory mogliśmy ją zobaczyć m.in. na Shrewsbury Folk Festival w Anglii, Edinburgh International Festival w Szkocji czy 20. African Music Festival w Niemczech.

Z kim współpracuje Sona Jobarteh?

Do tej pory mogliśmy usłyszeć Sonę Jobarteh z takimi artystami jak:

 • Ballake Sissoko - we współpracy artystów powstał utwór "Djourou";
 • Band - we współpracy artystów powstał utwór "Mamamuso";
 • Yusupha Susp - we współpracy artystów powstał utwór "Sangkoi".

Choć powyższe współprace raczej należą do rzadkości, ponieważ artystka głównie tworzy samodzielnie, to z pewnością warto ich posłuchać.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Sona Jobarteh: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Imarhan, Amadou & Mariam, Tamikrest, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Sona Jobarteh?
Sona Jobarteh urodziła się 17 października 1983 roku, a więc w 2022 roku skończy 39. lat.
Skąd pochodzi Sona Jobarteh?
Sona Jobarteh urodziła się i wychowała w Londynie w Wielkiej Brytanii, choć korzenie jej rodziny sięgają do Gambii.
Jak nazywa się najnowsza płyta Sona Jobarteh?
Najnowsza płyta Sona Jobarteh nosi tytuł "Fasiya" i powstała w aż 2011 roku.
Z kim współpracuje Sona Jobarteh?
Do tej pory mogliśmy usłyszeć Sonę Jobarteh z takimi artystami jak Ballake Sissoko, Band czy Yusupha Susp.
Gdzie będzie można zobaczyć Sonę Jobarteh w 2022 roku?
Sona Jobarteh wystąpi w 2022 roku w Polsce. Weźmie udział w African Beats Festival, który odbędzie się w dniach 12-13 sierpnia w Dworku pod Wiechą w Kawęczynie w gminie Tarczyn.

Fani lubią też

Zobacz też