Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Lua Preta

Lua Preta

Lua PretaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Lua Preta to eklektyczny duet, który tworzą wokalistka Luzia Avelino, występująca pod pseudonimem Ms. Gia o angolskich korzeniach i polski producent muzyczny - DJ Mentalcut. Tworzą muzykę global bass, elektronikę, która łączy się z inspiracjami afrykańską tradycją.

Historia duetu

Mentalcut to doświadczony polski didżej znany głównie fanom hip-hopu, jednak jego zainteresowanie dźwiękami innych kultur sięga już na wiele lat wstecz. W bardzo popularnym swego czasu blogu Poranek 13, którego był autorem, regularnie przybliżał miłośnikom muzyki nie tylko dokonania rodzimego rapu, ale także np. angolskie kuduro. Około 2010 r. Mentalcut zaczął rozwijać skrzydła jako producent muzyczny, m.in. łącząc wspomniane kuduro z muzyką elektroniczną.

 

Nic dziwnego że gdy w cztery lata później poznał Luzię Avelino, połączyły ich wspólne muzyczne fascynacje. W początkach ich współpracy wokalistka, której rodzice pochodzą z Angoli i Wysp św. Tomasza i Książęcej stanowiła dla polskiego didżeja nowe, obok internetu, źródło informacji o afrykańskiej muzyce elektronicznej. Luzia miała w ramach współpracy dogrywać dla Mentalcuta pojedyncze wersy i słowa. 

 

Bardzo szybko zaczęły powstawać ich pierwsze wspólne utwory, które błyskawicznie rozprzestrzeniały się online. W 2016 r. nowy poznański duet podjął się pierwszych prób nagraniowych w studiu, które zakończyły się nagraniem singla Melhor vai embora. 

Albumy

Studyjny debiut duetu Lua Preta w postaci EP-ki "Emoções Coloridas" ukazał się w 2017 r. w greckim studio  Shango Records specjalizującym się w nurcie global bass. W 2018 r. we współpracy z Morena Leraba z Lesotho wydali singiel "Quero Mais", który okazał się być jednym z ich największych hitów. W tym samym roku pojawił się także ich pierwszy teledysk, nagrany w Lizbonie do utworu "Ta Bater".

 

W 2019 r. pojawiła się kolejna EP-ka, która spotkała się z gorącym przyjęciem, czyli wydana w warszawskim studio U Know Me Records "Polaquinha Preta", która opowiada historię wokalistki Ms. Gia - która wychowując się w Polsce lat. 80. i 90. XX w. zarówno w nowej ojczyźnie, jak i w Angoli musiała mierzyć się z poczuciem inności i wyobcowania.

 

Gościnnie można usłyszeć także głosy artystów takich jak B4mba, raper o korzeniach w Hiszpanii i Senegalu czy Rafael Aragon, DJ z Francji, znany miłośnikom global bass. W utworze "Noemia Isilda Viegas" mama wokalistki duetu Lua Preta - śpiewa w języku forro. To język rodzimy dla mieszkańców Wsp św. Tomasza i Książęcej, wypleniany w okresie kolonialnym (obecnie posługuje się nim tylko 70 tys. osób).

 

W 2020 r. duet wydał pierwszy album "Diaspora". Muzycznie to kontynuacja pełnych energii, pulsujących rytmów nawiązujących do angolskiego kuduro, połączonych z inspiracjami z Lizbony czy brazylijskich faveli i rytmicznym house'm i afrohouse. Artyści łączą wyraziste brzmienie perkusji z basowymi pasmami oraz z lirycznymi partiami wokalnymi w wykonaniu Ms. Gia, tworząc wyróżniające się, unikalne na polskim rynku muzycznym dźwięki. Duet popularnością cieszy się nie tylko w Polsce. Baile Lotus i Drena z albumu Diaspora pojawiły się na antenie wielu europejskich stacji, np. w radiu BBC1 Xtra.

Koncerty

Prawdziwym żywiołem senegalsko-polskiego duetu są koncerty. Ich pierwszy występ przed większą publicznością w Polsce miał miejsce w 2017 r. na festiwalu Unsound w Krakowie, a jeszcze w tym samym roku ruszyli na pierwszy zagraniczny koncert w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Od tej pory regularnie pojawiają się na scenach w wielu krajach, m.in. na niemieckim festiwalu Fusion, na koncertach w Skandynawii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie czy w Nowym Jorku, wszędzie ciesząc się gorącym przyjęciem i porywając tłumy do swoich pełnych energii rytmów. W Polsce występowali na takich festiwalach jak m.in. Spring Break w Poznaniu czy trójmiejski Opener.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Lua Preta: Moribaya, OUM, The Afronauts, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Imarhan, Amadou & Mariam, Tamikrest, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywają się członkowie duetu Lua Preta?
Występująca pod pseudonimem Ms. Gia wokalistka nazywa się Luzia Avelino, a DJ Mentalcut to pseudonim Kuby Smogura.
Co wiemy o życiu prywatnym członków Lua Preta?
Prywatnie Ms. Gia i DJ Mentalcut są parą.
Czym zajmowali się muzycy przed powstaniem Lua Preta?
Dj Mentalcut ma za sobą kilkanaście lat doświadczenia w tworzeniu muzyki, zaczynając klubowe występy już w 1999 r. W 2009 r. zdobył tytuł najlepszego DJ-a w Polsce i niezmiennie cieszy się sławą jednego z najlepszych dj-ów na poznańskiej scenie muzycznej. Ms. Gia dopiero od kilku lat rozwija karierę muzyczną - wcześniej nie była związana z tą branżą.
Skąd pochodzi Ms. Gia?
Jej mama urodziła się na Wyspach św. Tomasza i Książęcej, a ojciec - w Angoli. Do Polski przeprowadzili się w latach 80.
Czy polsko-senegalska tożsamość wokalistki wpłynęła na muzykę Lua Preta?
Zdecydowanie tak. Z jednej strony słychać to w warstwie tekstowej - ten temat obszernie porusza dryga EP-ka zespołu. Z drugiej - Ms. Gia wnosi odmienną energię i spojrzenie, co zawsze podkreśla Dj Mentalcut.
Co oznacza nazwa ich EP-ki Polaquinha Preta?
Dosłownie to "czarna polska kropka". To określenie zostało przywołane w albumie by pokazać sytuację młodej dziewczyny, która jest postrzegana jako obca w obu środowiskach - zarówno w Polsce, w której mieszka, jak i w kraju ojca - Angoli.

Fani lubią też

Zobacz też