Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Oumou Sangare

Oumou Sangare

Oumou SangareOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Oumou Sangare to wyjątkowa postać na scenie world music. Swą sławę zawdzięcza nie tylko niezaprzeczalnemu talentowi muzycznemu i ciekawej barwie głosu. Pozycję wśród "wielkich" świata muzyki zapewniła jej wyjątkowa charyzma, odwaga z jaką komentuje wydarzenia społeczne w swoich tekstach i stawanie w obronie praw kobiet. To nie tylko piosenkarka, to prawdziwy fenomen uosabiający ducha walki o to, co prawdziwe i sprawiedliwe. 

Muzyczne początki Oumou Sangare

Oumou Sangare urodziła się 25 lutego w 1968 roku w Bamako, czyli stolicy Mali, jako córka piosenkarki Aminaty Diakité i Sidiki Sangaré, który porzucił rodzinę w 1970 roku. W związku z trudną sytuacją finansową rodziny, Oumou już od najmłodszych lat śpiewała na ulicach. W 1973 roku, mając 5 lat wygrała międzyprzedszkolny konkurs śpiewu w rodzinnym mieście i wystąpiła przed kilkoma tysiącami ludzi na stadionie Omnisport. Przed tym pierwszym oficjalnym występem matka poradziła jej: "Śpiewaj tak, jakbyś była w domu w kuchni".  

 

Kolejne lata Oumou spędziła śpiewając w Narodowym Zespole Mali - tym samym, który wyszkolił wielu najlepszych muzyków pochodzących z tego zespołu.  

 

Mając zaledwie 16 lat, wyruszyła w swoją pierwszą w życiu międzynarodową trasę koncertową z grupą Djoliba. Odwiedziła Francję, Niemcy, Holandię i Karaiby, a także kilka innych krajów. Zdobyte w trasie doświadczenie i pozytywne przyjęcie przez publiczność zainspirowało ją do utworzenia własnego zespołu. Jej ambicją było stworzenie brzmienia opartego o tradycje jej przodków - Wassoulou.

 

W 1986 roku Oumou rozpoczęła współpracę z aranżerem Amadou Ba Guindo, gitarzystą Boubacar Diallo, grającym na skrzypcach Aliou Traore i kilkoma innymi muzykami. Grupa stworzyła bardzo indywidualne brzmienie, łączące tradycję z nowoczesnością. Po kilku latach pracy grupie zaproponowano nagranie albumu. Tak powstał "Moussoulou", zbiór sześciu debiutanckich kompozycji, którego w roku wydania sprzedano ponad 200 000 egzemplarzy. Krytycy ocenili pracę przychylnie, a publiczność oszalała. I tak, w wieku 21 lat Oumou z dnia na dzień stała się gwiazdą. 

Co zmieniły teksty piosenek Oumou Sangare?

Twórczość Oumou od początku nosi znamiona buntu. W tekstach jej piosenek pojawiają się tematy kobiecej zmysłowości i pożądania, nieobecne wcześniej w muzyce Mali. To dlatego, na swoich wczesnych występach Oumou prosiła starszych słuchaczy o wybaczenie - lokalne obyczaje nie pozwalają mówić przy nich o takich rzeczach. 

 

Ponadto w jej muzyce nie brakuje tematów takich jak walka kobiet o swoją pozycję w państwach muzułmańskich, konflikty nowoczesności z tradycją. Największy skandal wywołała śpiewając przed królem Suazi i jego siedmioma żonami, że poligamia to najgorsza rzecz. Zagadnienie to jest dla niej tak ważne, ponieważ jej matka była czwartą żoną jej ojca, a ten zostawił je dla jeszcze innej kobiety. 

 

Jednym z najbardziej przejmujących cytatów Oumou Sangare jest: "Będę walczyć aż do śmierci o prawa kobiet afrykańskich i kobiet na całym świecie".

Dyskografia Oumou Sangare 

Dorobek studyjny Oumou jest imponujący. Wydała kilka płyt solowych, a na kilku innych albumach występowała jako artysta współpracujący.

Albumy solowe: 

 • "Moussolou" (wydany w 1989),
 • "Ko Sira" (wydany w 1993 roku, w Mali jako Bi Furu),
 • "Worotan" (wydany 1996 roku, w Mali jako Denw),
 • "Laban" (wydany w 2001 roku)
 • "Oumou" (2003)
 • "Seya" (wydany w 2009 roku)
 • "Mogoya" (wydany w 2017 roku)
 • "Acoustic" (wydany w 2020 roku)
 • "Timbuktu" (wydany w 2022 roku).

Jako artysta współpracujący: 

 • "The Rough Guide to World Music" (wydany w 1994 w World Music Network), 
 • "The Rough Guide to West African Music" (wydany w 1995 roku w World Music Network), 
 • "Unwired: Africa" (wydany w 2000 roku w World Music Network). 

Najważniejsze nagrody, które zdobyła Oumou Sangare

 • 2001 - Nagroda  UNESCO (wspólnie z Gidonem Kremerem) za "wzbogacenie i rozwój muzyki, jak również wkład w sprawy pokoju, porozumienia między narodami i współpracy międzynarodowej"; 
 • 2003 - nominacja na Ambasadora Dobrej Woli Organziacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO); 
 • 2010 - nominacja do nagrody Grammy w kategorii najlepszy współczesny album muzyki światowej za album Seya; 
 • 2011 - nagroda Grammy za najlepszą kolaborację popową z wokalem, za utwór Imagine nagrany z India Arie, Herbie Hancockiem, Pink, Sealem, Jeffem Beckiem i Konono Nº1;
 • 2017 - nagroda dla artysty na targach WOMEX 2017. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Oumou Sangare: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Afrotuba, Imarhan, Amadou & Mariam, Tamikrest, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodziła się Oumou Sangare?
Oumou Sangare urodziła się 25 lutego 1968 roku, co oznacza, że w 2022 roku świętowała 54-te urodziny.
Co ma wspólnego Oumou Sangare z Omarem Sangare?
Niektórzy słusznie kojarzą nazwisko pochodzącego z Polski Omara Sangare z Oumou. Ten aktor, którego rodzice pochodzą z Mali, jest kuzynem Oumou Sangare.
Jak wygląda Oumou Sangare na koncertach?
Charakterystyczny, etniczny wygląd Oumou stał się jej znakiem rozpoznawczych. Na scenie występuje często w wielowarstwowych, tradycyjnych afrykańskich sukniach, które łączy ze szpilkami najlepszych paryskich projektantów (te zresztą zrzuca z siebie w trakcie występu). Do tego nosi wiele sznurów korali, efektowne kolczyki, bransolety i zawsze długie paznokcie.

Fani lubią też

Zobacz też