Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmaaudioriversun-festival
Home Artysta Amadou & Mariam

Amadou & Mariam

Sprawdź wydarzenia
Amadou & MariamOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Amadou & Mariam to duet muzyczny pochodzący z Mali. W jego skład wchodzą artyści Amadou Bagayoko oraz Mariam Doumbia. Ich album "Welcome To Mali" (2008) został nominowany do nagrody Grammy w kategorii Najlepszy album współczesnej muzyki światowej.

 

Ich początkowy styl muzyczny w latach 80. i 90 był pełen rzadkich brzmień gitary oraz głosów. Do końca lat 90. duet ten tworzył spójne połączenie tradycyjnych malijskich brzmień połączonych z gitarami, syryjskimi skrzypcami, indyjskimi tabalas czy perkusją. Styl ten określany jest jako Afro-blues.

Amadou & Mariam - historia 

To nietypowa para muzyków, którzy spotkali i poznali się w Instytucie Młodych Niewidomych w Mali. Następnie ich drogi połączyły się podczas występów w Eclipse Orchestra, w której odkryli swoją wspólną pasję. Amadou utracił wzrok w wieku 16 lat, natomiast Mariam w wieku 5 lat, jako następstwo nieleczonej odry. Muzyczne zainteresowania duetu widoczne były już od najmłodszych lat. Mariam występowała jako śpiewaczka od szóstego roku życia, natomiast Amadou grał na perkusji od drugiego roku życia. To wszystko sprawiło, iż ich kariera muzyczna nabrała ogromnego tempa.

 

Zespół Amadou & Mariam do 1985 roku dał się poznać szerszej publiczności, grając malijskiego bluesa. W 1986 roku duet przeniósł się do Wybrzeża Kości Słoniowej, gdzie nagrał kilka płyt kasetowych. W tym czasie zaczęli grać na różnych festiwalach zlokalizowanych na całym świecie.

 

W 1996 roku para kolejny raz przeniosła się, tym razem do Paryża, gdzie podpisała kontrakt z Polygram’s Emarcy. W 1998 roku wydali kolejny album, pierwszy nagrany poza Afryką, pod tytułem "Sou Ni Tile". Ich utwór "Je pense à toi" stał się hitem, a sam album sprzedał się w ogromnym nakładzie. W 2003 roku z duetem skontaktował się kompozytor i twórca muzyki latynoamerykańskiej Manu Chao, który podjął się produkcji albumu "Dimanche à Bamako" z 2004 roku. Na nagraniach znalazły się również wokale tego artysty.

 

W 2006 roku wraz z Herbertem Grönemeyerem nagrali hymn Mistrzostw Świata FIFA pod tytułem "Zeit, dass sich was dreht", który stał się hitem i zajął pierwsze miejsca na niemieckiej liście przebojów. Para grała również na największych festiwalach w Stanach Zjednoczonych, w tym na Coachella i Lallapalooza. W 2007 roku wzięli udział w projekcie "Africa Express” w Glastonbury. Następnie występowali z amerykańskim zespołem Scissor Sisters podczas ich trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii.

 

W 2008 roku para wydała album pod tytułem "Welcome To Mali".  W 2010 roku duet wydał autobiografię pod tytułem "Away From the Light of Day"

 

W 2011 roku duet Amadou & Mariam wystąpił jako support podczas koncertu zespołu U2 w Kapsztadzie. W 2011 roku zostali ambasadorami Światowego Programu Żywnościowego. W 2012 roku ukazał się ich ósmy album "Folila", który nagrany został w Nowym Jorku oraz Bamako gościnnym udziałem różnych artystów. 

Amadou & Mariam - dyskografia

  • "Se Te Djon Ye" (1998)
  • "Sou Ni Tile" (1999)
  • "Tje Ni Mousso" (2000)
  • "Wati" (2002)
  • "Dimanche à Bamako" (2005)
  • "Welcome to Mali" (2008)
  • "The Magic Couple" (2009)

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Amadou & Mariam: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Imarhan, Tamikrest, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywa się najnowszy album Amadou & Mariam i kiedy został wydany?
Ich najnowszy album nosi tytuł La Confusion i został wydany 22 września 2017 roku. Jednak w przeciwieństwie do poprzednich nagrań spotkał się on z mieszanymi opiniami słuchaczy.
Z kim współpracował duet Amadou & Mariam?
Duet Amadou & Mariam współpracował z wieloma artystami, między innymi z Herbertem Grönemeyerem, Manu Chao, Scissor Sister. Para brała udział również jako support w wielu światowych trasach koncertowych, towarzysząc między innymi zespołowi U2.
Czy Amadou & Mariam występowali w Polsce?
Duet Amadou & Mariam występował w Polsce kilkukrotnie, między innymi w roku 2006 na festiwalu Opn'er w Gdyni, czy w 2011 roku na "Gali ery Jazzu" w Warszawie. Obecnie można zobaczyć ich występ na African Beats Festival 2022.
Jaki jest najbardziej znany utwór Amadou & Mariam?
Najbardziej popularny utwór tego duetu to Dimanche à Bamako.
Skąd pochodzi zespół?
Duet Amadou & Mariam to duet malijski pochodzący z Afryki Zachodniej.

Fani lubią też

Zobacz też