Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Moribaya

Moribaya

MoribayaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Zespół Moribaya połączył entuzjastów muzyki zachodnioafrykańskiej. Artyści z Burkina Faso, Australii, Polski i Ukrainy inspirują się tamtejszym folklorem, dzięki czemu mamy szansę na poznanie melodii inspirowanej tamtymi rejonami. Charakterystyczne dla tradycyjnej muzyki afrykańskiej balafony, kora, ngoni, dundun, bębny djembe, tama, bara oraz bęben szczelinowy krin, djabara i carignian, pozwalają zespołowi przenieść nas w podróż do zachodniej Afryki i tym samym zbliżają nas do tamtejszej kultury. Oprócz znakomitej transowej muzyki Moribaya przedstawia historię również ekspresyjnym tańcem, co dopełnia całe doświadczenie w trakcie kilkudziesięciominutowego koncertu.

 

Występy Moribaya są dla widzów przeżyciem niezwykłym i jednym w swoim rodzaju. Muzyka prezentowana przez członków zespołu jest niebywale klimatyczna i wręcz zaraża słuchaczy swoją pozytywną energią. Połączenie rytmu płynącego z bębnów wraz z charakterystycznym wokalem i energicznym tańcem tworzą całość, która pozwala podczas występu na doświadczenie kultury zachodnioafrykańskiej.

Historia zespołu

Początki zespołu sięgają 2016 roku, kiedy to przez kolejne 2 lata członkowie komponowali muzykę, którą już w 2018 roku mogliśmy usłyszeć za pośrednictwem ich debiutanckiego albumu "Kelem". Już 2 lata później usłyszeliśmy ich ponownie poprzez ich ostatni album "Fila". W 2021 roku zespół Moribaya otrzymał po raz trzeci nagrodę na festiwalu Mikołajki folkowe. Doświadczanie muzyki tego typu jest szczególnie wyjątkowe podczas występów na żywo. Moribaya byli już goszczeni na takich festiwalach jak O.Z.O.R.A. na Węgrzech, Freeq Festival, Slot Art Festival, Wibracje, Organic Festival, Las Camp, Owocowy Festival, S16 Festival, Warszawskie Street Party, Djembe Marathon w Czechach, Drum Djemboree, Around The Rhythm Festival, Ofca - Oleśnicki Festival Cyrkowo-Artystyczny, Festiwal Przenikania, Navigator Festiwal czy African Beats Festival.

Skład zespołu

Skład zespołu uległ kilku zmianom na przestrzeni lat i aktualnie należą do niego następujący artyści:

Paul Grocott jest odpowiedzialny za tak niezwykle charakterystyczne dla tego zespołu bębny, ale i również balafon i dundun. Poza graniem dla Moribaya uczy gry na bębnach w Warszawie.

 

Anika Kamińska to założycielka i menadżer zespołu. Jest pasjonatką tańca i podobnie jak Paul, grania na bębnach. Udziela się na wielu płaszczyznach i poza graniem w Moribaya jest współorganizatorką festiwalu Around The Rythm Festival, prowadzącą wielu warsztatów oraz nauczycielką gry na bębnach w kick&drum. Jest znana również pod pseudonimem pjórja, kiedy tworzy rękodzielnicze kolczyki z piór.

 

Noumassa Dembele to multiinstrumentalista, dopełniający zespół swoim wokalem oraz grą na balfonie i ngoni. Od najmłodszych lat otaczał się muzyką zachodnioafrykańską i pielęgnuje pasję do niej po dziś dzień.

Zbyszek Iwański kilkanaście lat temu zakochał się w dźwiękach bębna djembe i do dziś szerzy swoją pasję do muzyki zachodnioafrykańskiej grając na dundunie i korze jako część Moribaya.

 

Margarita Udovichenko gra na sangbanie, djabarze i cardiganie, ale jej największą pasją jest śpiew. Interesuję się śpiewem tradycyjnym i białym oraz głosem naturalnym. 

Współprace

Zespół nie raz współpracował z cenionymi muzykami afrykańskimi, takimi jak Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara, Sana Camara,  Mahomed Dabo i  Oumar Outtara, Isouf Coulibaly czy Makity Camara.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kto znajduje się w składnie zespołu?
Na 2022 rok, do zespołu należy Anita Kamińska, Paul Grocott, Noumassa Dembele, Zbyszek Iwański i Margarita Udovichenko. W przyszłości do zespołu należą również Radek Herman, Amadou "Fola" Blake, Sławek Charzyński, Małgorzata Marecka, Sylwia Walczak oraz Soriba Camara.
Skąd zespół czerpie inspiracje?
Członkowie zespołu od lat pasjonują się kulturą afrykańską w formie muzyki oraz tańca i zarażają swoim zamiłowaniem słuchaczy na całym świecie. Artyści tworzą muzykę, inspirowaną przede wszystkim tradycją i folklorem zachodnioafrykańskim.
Z jakimi artystami współpracowali Moribaya?
Poza występami we własnym gronie współpracowali także z takimi artystami jak: Harouna Dembele, Petit Adama Diarra, Dartagnan Camara, Sana Camara, Mahomed Dabo i Oumar Outtara, Isouf Coulibaly czy Makity Camara.
Jakie instrumenty słyszymy w ich utworach?
Moribaya wykorzystuje w swojej muzyce tradycyjne instrumenty afrykańskie, dzięki czemu muzyka jest bardziej autentyczna i charakteryzuje ją niepowtarzalny klimat. Do instrumentów używanych przez członków zespołu należą: balafony, kora, ngoni, dundun, bębny djembe, tama, bara oraz bęben szczelinowy krin, djabara i carignian.

Fani lubią też

Zobacz też