Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Dikanda

DikandaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Dikanda to polski zespół muzyczny tworzący specyficzną muzykę w stylu etniczno-folkowym. Muzycy czerpią inspirację dla swojej twórczości z tradycyjnych brzmień orientu. W utworach słychać wpływ brzmień bałkańskich, cygańskich, izraelskich, białoruskich, kurdystańskich oraz indyjskich. Członkowie grupy sami określają swoją twórczość jako Muzykę Czterech Stron Wschodu. Charakterystyczną cechą dla zespołu jest wykonywanie nie tylko własnych aranżacji ludowych przyśpiewek, ale także autorskich utworów skomponowanych z wymyślonych słów, niemających znaczenia w żadnym języku.

Dikanda - członkowie

Zespół Dikanda ma siedmiu członków. Ania Witczak-Czerniawska wraz z Katarzyną Bogusz zajmuje się śpiewem, gra także na akordeonie. Pozostali artyści są odpowiedzialni za oprawę muzyczną. Daniel Kaczmarczyk gra na bębnach, Piotr Rejdak na gitarze, Grzegorz Kolbrecki na kontrabasie, Szymon Bobrowski na trąbce, a Dominik Bieńczycki na skrzypcach.

Dikanda - historia zespołu

Dikanda jest zespołem folkowym z długą tradycją. Jego korzenie sięgają 1997 r. kiedy to został założony. Grupa swoją działalność rozpoczęła w Szczecinie, gdzie w jednym z teatrów pracowała Ania Witczak-Czerniawska. Wraz z Piotrem Rejdakiem, Violiną Janiszewską i Danielem Kaczmarczykiem byli jednymi z pierwszych członków. Wspomniana Violina Janiszewska była wokalistką, jednak w 2003 roku opuściła grupę. Początkowo na kontrabasie grał Paweł Baska, następnie zastąpił go Tomasz Pikulski, obecnie na tym instrumencie gra góral Grzegorz Kolbecki. Jako ostatni dołączyli do grupy Kasia Bogusz oraz Szymon Bobrowski.

Dikanda - najpopularniejsze występy

Pełne energii i autentycznego stylu występy zespołu Dikanda od początku jego działalności były ciepło przyjmowane przez odbiorców. Muzycy wzięli udział w wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Już w 1999 r. wystąpili na jednym z najważniejszych polskich festiwali folkowych Nowa Tradycja, gdzie zdobyli pierwszą nagrodę, podobnie jak na międzynarodowym festiwalu Eurofolk. W 2001 roku zawitali ze swoim repertuarem na odbywającym się w Szwajcarii Montreux Jazz Festival. Zespół Dikanda uczestniczył w latach 2001 i 2002 w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2003 roku wystąpili na Sziget Festival w Budapeszcie, jednym z największych festiwali muzycznych w Europie. Za występ na festiwalu Folkherbstfestival w niemieckim mieście Plauen w 2004 r. grupa zdobyła I nagrodę oraz nagrodę publiczności. Artyści z Dikanda w 2008 r. zagrali również w Studiu im. Agnieszki Osieckiej  w Radiowej Trójce. Ich twórczość w 2011 r. uświetniła XVII Przystanek Woodstock. Za granicami naszego kraju grupa wystąpiła w Maroko w 2017 r. na 14. edycji Festival Des Nomades oraz w Bangladeszu w 2018 r. podczas Dhaka International FolkFest.

Dikanda - wydane albumy

Zespół Dikanda ma na swoim koncie 9 albumów:

 • "Muzyka czterech stron wschodu" (rok wydania 2000)
 • "Jakhana Jakhana" (rok wydania 2002)
 • "Usztijo" (rok wydania 2004)
 • "Ajotoro" (rok wydania 2008)
 • "Live" (rok wydania 2010)
 • "DIKANDA Live in Zakopane" (rok wydania 2013)
 • "Rassi" (rok wydania 2013)
 • "Devla Devla" (rok wydania 2017)
 • "Kolęda, Kolęda" (rok wydania 2019)

Wśród powyższych pozycji szczególnie wyróżnia się DIKANDA Live in Zakopane. Ten album na formę DVD live nagranego w Teatrze Witkacego w Zakopanem.

Dikanda - współpraca z innymi artystami

Zespół Dikanda nie stroni od współpracy z innymi artystami. W latach 2000-2003 muzycy nagrywali utwory i koncertowali wspólnie z Arką Noego. Grupa współtworzyła muzykę także z Krzysztofem Trebunią-Tutką, Aramem Arabaczjanem, Adamem Dziewałtowskim-Gintowtem, Andrzejem Jarząbkiem oraz Krzysztofem Czechem.

Dikanda - nagrody i wyróżnienia

Zespół Dikanda może poszczycić się następującymi nagrodami:

 • I nagroda festiwalu Nowa Tradycja w 1999 r.
 • I nagroda festiwalu Eurofolk w 1999 r. 
 • III miejsce w Folkowym Fonogramie roku za album Jakhana Jakhana w 2002 r.
 • I nagroda i nagroda publiczności na  Folkherbstfestival w Plauen w 2004 r. 
 • tytuł Płyty Roku dla albumu Usztijo przyznany przez niemieckie czasopismo Folker w 2005 r.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dikanda: OUM, DJ Yardie, Lua Preta, Imarhan, Ifi Ude, Afrotuba, Tamikrest, Moribaya, Sona Jobarteh, Mustapha El Moudani, Amadou & Mariam, The Afronauts, Oumou Sangare

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd wzięła się nazwa zespołu Dikanda?
Nazwa zespołu Dikanda oznacza wszystko i nic. Wyraz ten nie pochodzi z żadnego znanego języka. Został zaczerpnięty z jednego z utworów grupy, na który składają się wymyślone słowa, niemające znaczenia w żadnym dialekcie.
Jak nazywa się najnowsza płyta zespołu Dikanda?
Najnowsza płyta zespołu Dikanda została zatytułowana Devla Devla. Wydany w 2017 r. album zawiera m.in. utwór Miłość, do którego został nagrany profesjonalny teledysk. W 2019 r. grupa Dikanda wydała bożonarodzeniową płytę Kolęda, kolęda.
Jak się nazywa najpopularniejszy utwór zespołu Dikanda?
Do najpopularniejszych utworów zespołu Dikanda można zaliczyć Ederlezi z albumu Usztijo oraz Miłość (Love) z płyty Devla Devla.

Fani lubią też

Zobacz też