Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Tamikrest

Tamikrest

Sprawdź wydarzenia
TamikrestOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Tamikrest w języku Tuaregów, czyli koczowniczego ludu zamieszkującego Saharę, oznacza połączenie, skrzyżowanie. Słowo to nie bez powodu stało się więc nazwą zespołu, którego członkowie pochodzą z tak skrajnie odmiennych od siebie zakątków świata. Tamikrest łączy ze sobie muzyków z Mali, Nigru, Algierii oraz Francji, tworzących razem niezwykłe różnorodną i tym samym wybitnie oryginalną kulturę dźwięków. Timeout London nazywa grupę "hipnotycznym rockiem nomadów".

Tamikrest - opis zespołu

Tamikrest to projekt muzyczny z 2006 roku zapoczątkowany w Mali, w mieście Kidal. Grupa tworzy utwory, które stanowią eksperymentalne połączenie tradycyjnych afrykańskich dźwięków z wpływami muzyki zachodniej, między innymi popu oraz rocka. Cechą charakterystyczną stylu zespołu Tamikrest jest język, w którym śpiewają. Piszą i prezentują oni bowiem swoje utwory w języku Tuaregów. Liderem grupy, i tym samym głównym twórcą tekstów, jest Ousmane Ag Mossa. Ich muzykę wyróżnia połączenie takich instrumentów jak gitara elektryczna, gitara basowa, youyou, perkusja oraz djembe z niezwykle charyzmatycznym wokalem.

Tamikrest - historia twórczości

Podczas formowania zespołu w 2006 roku, wszyscy członkowie mieli zaledwie dwadzieścia kilka lat. Uczęszczali wcześniej do szkoły w Tinzawaten, niewielkiej oazie w samym sercu pustyni, gdzie byli w stanie zdobyć podstawową wiedzę muzyczną. Ich dzieciństwo nie należało jednakże do najłatwiejszych, jako że dorastali w czasie wojny domowej, targającej państwem w latach 1990-1995. Gdy kolejne zamieszki zaczęły wybuchać na ulicach Mali w 2006 roku, Ousmane Ag Mossa, czyli przyszły lider zespołu, oraz jego przyjaciel Cheick Ag Tiglia, zdecydowali się powziąć zupełnie inny plan protestu. Postanowili zwrócić uwagę na problemy szargające ludem Tuaregów za pomocą muzyki. W taki właśnie sposób narodził się projekt muzyczny Tamikrest, którego sukcesy przekroczyły ową początkową misję polityczną, stając się zespołem zyskującym wiernych fanów na całym świecie.

Tamikrest - inspiracje muzyczne

Choć członkowie zespołu wychowani zostali wśród dźwięków tradycyjnej muzyki ludu Tuaregów, wśród późniejszych inspiracji grupy czołowe miejsce znalazł przede wszystkim zespół o nazwie Tinariwen. Muzycy Tinariwen byli niejako protoplastami łączenia etnicznych pieśni afrykańskich z zachodnim rockiem lat osiemdziesiątych. Wpływ na kształtowanie się stylu zespołu Tamikrest miał bezsprzecznie także sam rozwój technologiczny. Obecność Internetu oraz bezprzewodowych nośników muzycznych pozwoliło członkom zapoznać się z utworami zajmującymi czołowe miejsca na listach przebojów na Zachodzie. Wśród artystów, którzy wymieniani są przez Tamikrest jako ich największe inspiracje, znaleźć można przede wszystkim Jimiego Hendrixa, Boba Marleya, Pink Floydów oraz Marka Knopflera, lidera zespołu Dire Straits.

Tamikrest - dyskografia

Zespół od początku działalności konsekwentnie współpracuje z wytwórnią Glitterhouse Records. Ich debiutancki album "Adagh", wydany w 2010 roku, wyprodukowany został przez Chrisa Eckmana, znanego między innymi z takich projektów jak Dirtmusic czy The Walkabouts. Płyta ta zwieńczona została trasą koncertową po Europie, zorganizowaną wraz z zespołem Dirtmusic. Tamikrest zagościł wówczas na wielu festiwalach, między innymi na The Sziget Festival na Węgrzech oraz podczas Orange Blossom Special, zorganizowanym przez wspomnianą wyżej wytwórnię, Glitterhouse Records. Chris Eckman i Tamikrest połączyli ponownie siły podczas pracy nad drugim albumem zespołu, wydanym w 2011 roku pod nazwą "Toumastin". Obecnie grupa promuje swoją najnowszą płytą "Tamotait", wydaną w 2020 roku. Dysk ten cieszy się wyjątkowo pozytywnymi recenzjami krytyków, a piosenką otwierającą "Tamotait" jest singiel "Awnafin".

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Tamikrest: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Imarhan, Amadou & Mariam, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd Tamikrest czerpie inspiracje podczas tworzenia tekstów swoich piosenek?
Ousmane Ag Mossa określa swoje teksty jako zainspirowane potrzebami ludu Tuaregów, prawem każdego człowieka do decydowania o własnym losie, a także o cierpieniach, z którym jego ludzie muszą się mierzyć już od połowy wieku. Muzyka tworzona przez Tamikrest ma być nie tylko rodzajem rozrywki, ale przede wszystkim aktem sprzeciwu wobec niesprawiedliwości spotykanej przez Tuaregów.
Skąd pomysł na połączenie muzyki rockowej z instrumentami etnicznymi?
Lider zespołu zauważa, że jeszcze przed pojawieniem się gitary, etniczna muzyka wywoływała wśród ludzi chęci do tańca, a grana była ona przecież za pomocą instrumentów tradycyjnych. Takie połączenie wydawało się więc naturalną tego konsekwencją.
Czym jest dla zespołu Tamikrest rock and roll?
Tamikrest definiuje rock and roll jako formę buntu i sprzeciwu przed niesprawiedliwością.
O czym marzą członkowie zespołu?
Tamikrest marzy przede wszystkim o powrocie do lat, kiedy ich lud był wolny. Nie tylko w kwestii suwerenności, ale i wolny od bomb oraz innych środków niosących ze sobą śmierć.
Jaki przekaz posiada najnowsza płyta zespołu?
"Tamotait" to "nadzieja na dobrą zmianę". Po raz kolejny album stanowi swoisty manifest polityczny zespołu, nawołujący do uwolnienia ludu Tuaregów.

Fani lubią też

Zobacz też