Niespodzianka dnia na eBilet! Sprawdź promocje na bilety!

Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipufame-mmamemorial-kamili-skolimowskiejroztanczony-narodowyharry-potter-symfonicznie

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Mustapha El Moudani

Mustapha El Moudani

Sprawdź wydarzenia
Mustapha El MoudaniOpisWydarzenia FAQ Fani lubią też

Opis

Mustapha El Moudani to muzyk, który jest przedstawicielem autentycznego folkloru afrykańskiego. Tworzy i śpiewa utwory w języku Hassani, jednocześnie tańcząc, a często również grając na gitarze, bębnach czy afrykańskich kastanietach karkabat. Jego piosenki to hołd dla tradycji dalekiej Sahary. Opowiadają o otaczającej nas przyrodzie, miłości czy Bogu.

Mustapha El Moudani - wszechstronny artysta afrykański

Niewątpliwie duży wpływ na twórczość i kreatywność muzyka miały jego lata dzieciństwa i młodości. Mustapha El Moudani urodził się i wychował w wielodzietnej rodzinie Nomadów, która szczególnie ceniła sobie tradycyjny styl życia. Pochodzi z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje w pobliżu piasków pięknej Sahary.

 

M'Hamid El Ghizalne to pełna palm oaza położona na południu Maroka, w pobliżu granicy z Algierią i tuż przy skraju Sahary. Liczy około siedem tysięcy mieszkańców, a jej historia sięga prawdopodobnie nawet trzech tysięcy lat przed naszą erą. Niewątpliwą zaletą wioski jest jej położenie - około 50 kilometrów od Erg Chigaga, wydm wysokich na 100 metrów.

 

Mimo wielkiej miłości do swojej Ojczyzny, a szczególnie do Nomadów i przyrody południowego Maroka, artysta zdecydował się na wyjazd do Europy, gdzie koncertował w różnych krajach. Najlepiej czuje się w Polsce, gdzie obecnie mieszka. Szczególnie umiłował sobie góry Beskidu Śląskiego i Żywieckiego i koncertowanie z polskimi artystami.

Muzyka Mustaphy El Moudani

Artysta wykonuje utwory w języku Hassani (dialekt Hassaniya), tym samym szerząc swoją tradycyjną kulturę i nadając szczególnego charakteru utworom. Dodatkowo podczas swoich występów Mustapha El Moudani prezentuje afrykańską kulturę poprzez taniec, użycie tradycyjnych instrumentów, a często również przez zakładanie marokańskiego stroju.

 

Oprócz swoich wokalnych popisów, Mustapha El Moudani gra na wielu różnych instrumentach. Artysta jest gitarzystą oraz bębniarzem. Jednak głównym instrumentem, tak charakterystycznym dla jego kultury, są występujące często w jego występach marokańskie kastaniety – karkabat. Karkabat (nazywany również qraqeb, krakeb i karkabous) to rodzaj kastanietów wykorzystywany tradycyjnie na obszarach północnej Afryki. Są one zazwyczaj wykonane z kutego żelaza (ewentualnie z drewna), a gra się na nich poprzez wykonywanie tzw. ruchów „otwórz-zamknij”.

 

W celu oryginalnego połączenia tradycyjnej saharyjskiej muzyki z muzyką nowoczesną, Mustapha w swoich występach wykorzystuje gitarę elektryczną.

 

Mustapha El Moudani koncertował z wieloma muzykami (w tym m. in. z zespołem Dikanda, Grzechem Piotrowskim i z Gypsyfingers - Victorią i Lukiem Oldfildem). Został również zaproszony do nagrania wspólnej płyty z zespołem Dikanda. Na wydanej w 2017 r. płycie Devla Devla znalazły się dwa utwory Mustaphy, czyli Africa Zina oraz Yamali charme alah. Natomiast rok później, El Boudani Mus w 2018 r. wydał płytę Nomad, która została nominowana do Wirtualnych Gęśli. Powstała ona przy współpracy z Kapelą Po Pieronie oraz zespołem DudySkrzypce (instruktorzy Fundacji Braci Golec).

Zaangażowanie artysty w szerzenie muzyki oraz afrykańskiej kultury

Mustapha El Moudani bierze aktywny udział w różnych wydarzeniach i projektach skoncentrowanych na promowaniu kultur z całego świata oraz na nauce i prezentacji muzyki. Do jednych z jego najgłośniejszych projektów należał projekt o nazwie Górale na Saharze-Nomadzi w Beskidach. Mustapha tworzył go przy współpracy ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project” oraz z Ambasadą Polską w Rabacie. Było to szczególne przedsięwzięcie muzyków z Polski i Maroka, które polegało na wspólnych koncertach zarówno w Polce jak i na pustyni na Saharze, gdzie marokańscy artyści połączyli swoje wokale i instrumenty z muzyką folkowych zespołów z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego.

 

Od 2015 r. Mustapha bierze ponadto aktywny udział w wydarzeniach organizowanych na terenie łuku Karpat Polskich przez Fundację Braci Golec wraz z jej podopiecznymi i innymi muzykami. Brał udział w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”. Mustapha El Moudani współpracował także z Fundacją Iskierka.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Mustapha El Moudani: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Imarhan, Amadou & Mariam, Tamikrest, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak nazywają się najpopularniejsze utwory, których wykonawcą jest Mustapha El Moudani?
Do utworów artysty zaliczają się m. in. Africa Zina, Yamali charme alah, Laylahailalah czy Snow desert (wraz z Marcinem Szendołem i Erykiem Urbańcem).
Z kim Mustapha El Moudani współpracował przy tworzeniu i wykonywaniu swojej muzyki?
Na wydanej w 2017 r. płycie Devla Devla, zespół Dikanda nawiązał współpracę z Mustaphą przy tworzeniu utworów. Muzyk koncertował lub tworzył również m. in. z Marcinem Szendołem, Erykiem Urbańcem, Anną Witczak-Czerniawską, Grzechem Piotrowskim i z Gypsyfingers - Victorią i Lukiem Oldfildem.
Z kim występuje Mustapha El Moudani?
Artysta szczególnie często występuje z Anną Witczak- Czerniawską, która jest polską wokalistką od kilkunastu lat związaną z zespołem Dikanda.
Skąd pochodzi Mustapha El Moudani?
Mustapha pochodzi z południa Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne.
Na jakich instrumentach gra Mustapha?
Artysta śpiewa, a oprócz tego gra na gitarze, bębnach i afrykańskich kastanietach karkabat.

Fani lubią też

Zobacz też