Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Imarhan

ImarhanOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Imarhan - historia zespołu

Zespół Imarhan został założony w 2006 roku przez Algierskich Tuaregów w miejscowości Tamanrasset w Algierii. Jest to rockowy kwintet. W granej przez siebie muzyce bardzo mocno nawiązują do muzyki Algierskich Tuaregów. W miejscowym języku ich nazwa oznacza tyle, co "ten, na kim ci zależy". Członkowie tego rockowego kwintetu reprezentują młode pokolenie Algierskich Tuaregów. Obecnie są w trakcie trasy koncertowej promującej ich najnowszy, trzeci już Album "Aboogi". 

Imarhan - Dyskografia

Choć zespół został założony już w 2006 roku, na pierwszy kawałek trzeba było trochę poczekać. Pierwszy singiel zatytułowany "Tahabort" ukazuje się bowiem dopiero w 2015 roku. Był to jednak swoisty motor napędowy dla tego zespołu, gdyż potem już regularnie  pojawiały się kolejne wydawnictwa. Pierwszy krążek, album studyjny zatytułowany "Imarhan", wydali w 2016 roku. Rok później pojawił się kolejny singiel, zatytułowany "Azzaman". Następny rok 2018 to najbardziej płodny czas dla zespołu, ukazał się singiel zatytułowany "Ehad wa dagh" oraz kolejny album o tytule "Temet". Zaś najnowszy, trzeci album, pojawił się 2022 roku i nosił tytuł "Aboogi"

"Imarhan"

Jaka muzyka znajduje się na pierwszym albumie? Wyraźnie słychać mocny wpływ tak zwanej muzyki miejskiej, który zdaje się dominować w utworach tego zespołu. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że nie zrywają oni ani z tradycyjną folkową muzyką saharyjską, ani algierską muzyką Rai. Te wpływy wyraźnie wybrzmiewają i zarazem nadają tej grupie niezwykłą oryginalność na rynku muzycznym. Album jest zaproszeniem słuchacza do udania się w odległą podróż na saharyjskie pustkowia, ukazując piękne piaskowe krajobrazy i wprowadzając w świat folkloru tamtejszych mieszkańców. 

 

Prym wiodą tutaj gitary. Nie zabrało jednakże nuty tradycyjnych afrykańskich instrumentów muzycznych, które dodają smaczku wykonywanej przez nich muzyce. Spora część z zaprezentowanych utworów jest osadzona w stylu funkowego groove. Jednocześnie jednak zupełnie nieuzasadnione byłoby narzekanie na brak subtelniejszych momentów, gdyż i takie tam się pojawiają. Muzyka charakteryzuje się sporą improwizacją oraz swoistym transowym duchowym muzykowaniem. Na tle płyty wybija się zwłaszcza utwór zatytułowany "Arodj N-inizdjam", w którym muzycy zdradzają swoją wyraźną fascynację współczesnym amerykańskim soulem. 

"Temet"

23 lutego 2018 roku ukazuje się drugi album tego zespołu, zatytułowany "Temet". Tytuł ten na język polski tłumaczy się jako połączenia. Album został poprzedzony niesamowitym klipem, który zdecydowanie warto obejrzeć i posłuchać, jego tytuł to "Azzaman". Z drugim krążkiem zespół Imarhan ruszył w trasę po świecie, odwiedzając Europę, Stany Zjednoczone Ameryki oraz Chiny. 

 

Klip do "Azzaman" został wyreżyserowany przez studio Visions Particulieres i nakręcony w Algierze. Zdaniem muzyków ten utwór dotyka tematów przekazywania dziedzictwa przez kolejne pokolenia, a także przemijania czasu. Aligier jest wielkim kosmopolitycznym miastem, które zdaniem muzyków oferuje bardzo wiele i idealnie wpisuje się w ducha drugiego albumu. 

"Aboogi"

W styczniu 2022 roku światu ukazuje się trzeci album zespołu Imarhan o nazwie "Aboogi". Jak sami muzycy przyznają, ta nazwa to oddanie swoistego hołdu dla pierwszego niedawno powstałego studia muzycznego w ich rodzinnym mieście o tej właśnie nazwie. Studio to dla lokalnych muzyków stało się nie tylko miejscem promocji tego rodzaju muzyki szerszemu kręgu, ale także miejscu spotkań, gdzie się wspierają i wymieniają swoimi doświadczeniami. 

 

Ten krążek można by muzycznie zaklasyfikować jako swego rodzaju saharyjski blues-rock, który jest dość nowym nurtem, gdyż pojawił się niespełna dwadzieścia lat temu. Ta klasyfikacja jednak ma racje bytu zwłaszcza wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę zastosowane w utworach na tej płycie techniki gry na gitarze, gdyż muzyka tego zespołu jest bardzo oryginalna. Na krążku wybrzmiewa zgrabne połączenie elektrycznych oraz akustycznych gitar, różnorodność i bluesowy liryzm, jednakże w saharyjskich, a nie amerykańskich krajobrazach. "Aboogi" to chyba najlepszy do tej pory album tej grupy, który cechuje się wręcz perfekcyjnym zgraniem i świetną produkcją. 

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Imarhan: Moribaya, OUM, The Afronauts, Lua Preta, Ifi Ude, Sona Jobarteh, DJ Yardie, Oumou Sangare, Afrotuba, Amadou & Mariam, Tamikrest, Mustapha El Moudani, Dikanda,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

W którym roku został założony zespół Imarhan?
Zespół Imarhan został założony w 2006 roku w w miejscowości Tamanrasset w Algierii
Ile albumów wydał zespół?
Na chwilę obecną zespół wydał trzy Albumy. Pierwszy - Imarhan został wydany w 2016 roku, drugi - Temet, został wydany w 2018 roku i najnowszy trzeci Aboogi w 2022 roku.
Jaką muzykę grają Imarhan?
Imarhan jest zespołem rockowym pochodzącym z Algierii i wywodzący się z ludu Tuaregów. Wykonują muzykę współczesną rockową, z akcentem soul i bluesa, oraz mocno czerpią z swoich rodowitych korzeni, wplatając muzykę afrykańską i takież instrumenty muzyczne.
Czy Imarhan współpracował z jakimiś innymi artystami?
Tak, podczas ostatniej swojej płyty współpracowali z innymi rodzimymi artystami z Algieru takimi jak: Sudańska piosenkarka Sulafa Elyas, Super Furry Animals' Gruff Rhys Tinariwen’s Abdallah Ag Alhousseyni i poeta Mohamed Ag Itlale, znany także jako Japonais
Jak nazywa się lider zespołu Imarhan?
Lider zespołu Imarhan to Iyad Moussa Ben Abderahmane, aka Sadam.

Fani lubią też

Zobacz też