Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Renata Zarębska

Renata Zarębska

Renata ZarębskaOpisWydarzeniaRenata Zarębska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Renata Zarębska to polska aktorka, kaskaderka i artystka kabaretowa, która ma za sobą również występ na Festiwalu w Opolu. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Początki kariery

Urodzona w 1965 roku Renata Zarębska karierę aktorską rozpoczęła od filmu "Jest mi lekko" Kidawy, w którym wystąpiła w 1982 roku. Co ciekawe, aktorka nagrała również piosenkę do tego filmu. Nie była to jednak jej ostatnia przygoda z piosenką. Cztery lata później Renata Zarębska nagrała tytułowy utwór do filmu "Komedianci z wczorajszej ulicy". Z kolei w 1987 roku aktorka wystąpiła w filmie Janusza Zaorskiego "Do domu", po czym w roli Zofii Holszańskiej wystąpiła w serialu "Królewskie sny". Zagrała więc Królową Zofię – ostatnią żonę Władysława Jagiełły, w którego role wcielił się Gustaw Holoubek. Te wydarzenia zachęciły ją do tego, by spróbować swoich sił w szkole aktorskiej. I tak oto w 1989 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie. Zaraz po odebraniu dyplomu aktorka wzięła udział w X Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Rozwój kariery aktorskiej

Kolejnym ważnym etapem w karierze Renaty Zarębskiej była współpraca z polskimi kaskaderami w zespole pod kierownictwem Ryszarda Jankowskiego. To właśnie z tą grupą aktora wywalczyła pierwsze miejsce i "Złotego Anioła" na Światowym Festiwalu Kaskaderów Filmowych we Francji. Po powrocie do kraju grupa nakręciła film "ABC Kaskaderów". Następnie aktorka próbowała swoich sił także w kilku produkcjach filmowych. Z kolei w 1988 roku można ją było zobaczyć w "Do domu", a następnie w polsko–francuskim filmie wojennym "Dzieci wojny" w reżyserii Krzysztofa Rogulskiego, który ukazał się w 1991 roku.

Kariera kabaretowa

Renata Zarębska to nie tylko aktorka i kaskaderka, ale gwiazda polskiego kabaretu. Swoją przygodę z kabaretem aktorka rozpoczęła od współpracy z Janem Pietrzakiem. Od tamtej pory artystka współpracowała z największymi sławami polskiego kabaretu, wśród których znalazły się m.in.: Krystyna Sienkiewicz, Bożena Dykiel i Adrianna Biedrzyńska, z którymi Renata Zarębska utworzyła grupę Babski Kabaret. Na scenie kabaretowej panie występowały nie tylko w kraju, ale i za granicą. Poza krajami takimi jak Niemcy, Austria i Wielka Brytania kabaret Babski Kabaret występował także w Stanach Zjednoczonych, a nawet i w Australii. W kabarecie artystka czuła się tak dobrze, że ukazujący się w Londynie polski periodyk "Tydzień" opisał ją słowami: "Gwiazda w stylu Holywoodzkich sex–komiczek–parodystek, jak aktorki Mela Brooksa czy Billiy Wildera. Skrzyżowanie Jane Russell z Merylin Monroe. Estradowa dowcipna dezynwoltura i woltyżerka na widzach".

Przygoda z Opolem 

W 1990 roku Renata Zarębska zdobyła również rozgłos jako wokalistka. Wystąpiła bowiem na XXVII KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała piosenkę "Noc z Renatą". Piosenka podbiła serca opolskiej publiczności i otrzymała za nią tytuł "Indywidualności Estradowej Roku". Wkrótce potem stała się ona przebojem – nagranie dotarło do 3. miejsca na liście I. Polskiego Radia w programie "Radiowa Piosenka Tygodnia". Jak jednak sama wspomniała w jednym z wywiadów: "Nie wykorzystałam tych swoich pięciu minut". Zamiast na muzyce skupiła się bowiem na karierze kaskaderki w filmach.

Zobacz też: Marcin Bosak, Aleksandra Szwed, Marian Opania, Zdzisław Wardejn, Ewa Skibińska, Michał Żebrowski, Katarzyna Grabowska, Grzegorz Damięcki, Ewa Kasprzyk, Mikołaj Roznerski, Ewa Śnieżanka, Paweł Orleański, Michał Żurawski, Tomasz Kozłowicz, Krzysztof Piątkowski, Anna Wojton, Przemysław Cypryański, Krzysztof Hanke, Weronika Bochat-Piotrowska, Justyna Chowaniak,

 

Wydarzenia

Renata Zarębska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Renata Zarębska?

Miejscowości, w których Renata Zarębska wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Jasło, Stalowa Wola, Tarnobrzeg, Kutno, Zambrów, Tczew, Andrychów, Bytom, Lubań, Gdynia, Koszalin, Inowrocław, Bolesławiec, Legnica, Sieradz, Łódź, Głogów, Toruń.

W którym roku urodziła się Renata Zarębska?
Aktorka urodziła się w 1965 roku.
W jakim filmie zadebiutowała Renata Zarębska?
Pierwszą kreacją aktorską Renaty Zarębskiej był w 1982 roku filmu "Jest mi lekko" Kidawy, do którego nagrała również piosenkę.
W jakim serialu zagrała Renata Zarębska?
Aktorka pojawiła się w serialu "Królewskie sny", w którym zagrała ostatnią żonę Władysława Jagiełły – Królową Zofię.
Czy Renata Zarębska jest aktorką z wykształcenia?
Tak, w 1989 roku w 1989 roku została absolwentką PWST w Warszawie.
Czym jeszcze poza aktorstwem zajmowała się Renata Zarębska?
Aktorka była również kaskaderką filmową i występowała w kabarecie Babski Kabaret, z którym wyjechała w turnee po Stanach Zjednoczonych i Australii. W dodatku aktorka zajmowała się także piosenką. W 1990 roku wystąpiła ona na XXVII KFPP z piosenką "Noc z Renatą".

Fani lubią też

Zobacz też