Andrzej Pieczyński
Szczegóły
Opis
Andrzej Pieczyński to urodzony 17 grudnia 1956 roku w Pobiedziskach polski aktor, który występuje na scenie teatru, w filmie i telewizji. Jest również reżyserem i pedagogiem. Aktor jest znany z ról w takich filmach jak: "Wielki Szu", "Sława i chwała", czy Ogniem i mieczem", a także serialu "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe" oraz "Kryminalni".
Andrzej Pieczyński: pochodzenie i wykształcenie
Andrzej Pieczyński urodził się 17 grudnia 1956 roku w Pobiedziskach. Studiował kulturoznawstwo w Poznaniu w latach 1975-1977, a w latach 1977-1978 uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1982 roku zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie.
Andrzej Pieczyński: kino i telewizja
W 1976 roku wystąpił jako Paweł Burski w "Zdjęciach próbnych". W 1978 zagrał Bursztyna w "Zielonej miłości", Petera Seidela w "P.S." oraz Józefa Biela w "Nauce latania". W 1979 roku wystąpił w spektaklu telewizyjnym "Dni zemsty" jako Perrish, a w 1980 w "Procesie" zagrał jednego ze studentów. Był także tancerzem w "Kontrakcie" oraz Ralfem Päschke w "Alle meine Mädchen".
W 1982 roku aktor wystąpił jako taksówkarz Jurek w "Wielkim Szu" oraz student w "Nocy poślubnej w biały dzień". W następnych latach grał doktora Otrębusa w "Tajemnicy starego ogrodu", Tomka w "Psychoterapeucie", Hinersa w "Jeźdźcu na siwym koniu", Bena w spektaklu telewizyjnym "Mordujemy Vivaldiego", posła króla Padella w "Pierścieniu i róży", Zdziśka w "Opowieści Harleya", Johanna w "Kindheit", Mariana w "Życiu za życie", Platona w spektaklu telewizyjnym "Jaskinia filozofów", Czomsky'ego w "Tak daleko, tak blisko", ćpuna w "Radiu romans", Graba w spektaklu telewizyjnym "Racja głodowa", oficera milicji w "Wezwaniu", Władka w "Sławie i chwale", Radzyma w spektaklu telewizyjnym "Legenda o świętym Wojciechu", szulera w "Złotopolskich", Rycha w "Trzech szalonych zerach" oraz Czeremisa w "Ogniem i mieczem".
Andrzej Pieczyński: ciąg dalszy kariery
W 2000 roku Andrzej Pieczyński pojawił się w roli Andrzeja Kramera w "Sukcesie" oraz Jana w "Na dobre i na złe". Zagrał również w "Pianiście" (jako więzień obozu koncentracyjnego), "Sforze" (jako morderca), "Karierze Nikosia Dyzmy" (jako Stanisław), "Tygrysach Europy" (jako Wojtek), "Starej baśni: Kiedy słońce było bogiem" (jako Znosek). Aktor pojawił się także jako Euzebiusz w "Kryminalnych", Zbigniew Czeski w "Glinie", Łazurko w "Bożej podszewce II", psychiatra w "Plebanii", mecenas w spektaklu telewizyjnym "Inka 1946", Cezary Madej w "Fali zbrodni", księgowy mafii w "Dwóch stronach medalu", taksówkarz w "Prawie miasta", cywil w spektaklu telewizyjnym "Doktor Halina", kontroler Wigoń w "Daleko od noszy", mecenas Zbigniew Wasilewicz w "Pierwszej miłości", żandarm Bruno w "Sprawiedliwych", jubiler w "Ostatniej akcji" i Wacław Florczyk w "Ludziach Chudego". Aktor wystąpił także jako prokurator w "Prawie Agaty", Wojciech Rostkowski w "Hotelu 52", Krzysztof Góra w "Ojcu Mateuszu", kłusownik w "Leśniczówce", Stanisław Polman w "Drodze do wolności", znachor Kazimierz Kulica w "Pierwszej miłości", Andrzej Grzelak w "Ojcu Mateuszu", Tadeusz w "Sto lat", franciszkanin w "Mistrzu" oraz profesor Adamczyk w serialu "Mecenas Porada".
Andrzej Pieczyński: teatr
Andrzej Pieczyński od 1978 roku poza telewizją występował również w teatrze. W latach 1978-1982 był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie jako adept. Od 1982 do 1983 pracował na stanowisku aktor. W latach 1983-1989 pracował w Teatrze Muzycznym w Gdyni na stanowisku śpiewaka-solisty, a w 1994 roku jako aktor. W latach 2004-2005 występował jako aktor w Teatrze Polskim w Warszawie. W latach 2005-2006 był związany jako aktor z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Od 2006 do 2011 roku był aktorem Teatru Polskiego w Warszawie, a w latach 2011-2013 współpracował jako z Teatrem Syrena w Warszawie.
Andrzej Pieczyński: nagrody
W 1984 roku Andrzej Pieczyński zdobył nagrodę publiczności za monodram "Disco Story". W 1998 roku otrzymał nagrodę indywidualną za rolę w spektaklu "Zbiór bzdur...". Został także wyróżniony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni w dziedzinie teatru oraz nagrodą teatralną marszałka województwa pomorskiego w kategorii "Najlepsza rola męska" za rolę Arturo Ui w "Karierze Artura Ui".
Zobacz też: Artur Barciś, Aneta Zając, Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Maja Ostaszewska, Paulina Holtz, Kamil Kula, Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka, Elżbieta Romanowska, Michalina Łabacz, Sebastian Cybulski, Sebastian Stankiewicz, Rafał Królikowski, Beata Jankowska-Tzimas, Kajra Kajrowicz, Andrzej Andrzejewski, Janusz Kruciński, Robert Tondera, Jacek Beler,