Andrzej Pieczyński
Szczegóły
Opis
Andrzej Pieczyński to urodzony 17 grudnia 1956 roku w Pobiedziskach polski aktor, który występuje na scenie teatru, w filmie i telewizji. Jest również reżyserem i pedagogiem. Aktor jest znany z ról w takich filmach jak: "Wielki Szu", "Sława i chwała", czy Ogniem i mieczem", a także serialu "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe" oraz "Kryminalni".
Andrzej Pieczyński: pochodzenie i wykształcenie
Andrzej Pieczyński urodził się 17 grudnia 1956 roku w Pobiedziskach. Studiował kulturoznawstwo w Poznaniu w latach 1975-1977, a w latach 1977-1978 uczył się w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1982 roku zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu w Warszawie.
Andrzej Pieczyński: kino i telewizja
W 1976 roku wystąpił jako Paweł Burski w "Zdjęciach próbnych". W 1978 zagrał Bursztyna w "Zielonej miłości", Petera Seidela w "P.S." oraz Józefa Biela w "Nauce latania". W 1979 roku wystąpił w spektaklu telewizyjnym "Dni zemsty" jako Perrish, a w 1980 w "Procesie" zagrał jednego ze studentów. Był także tancerzem w "Kontrakcie" oraz Ralfem Päschke w "Alle meine Mädchen".
W 1982 roku aktor wystąpił jako taksówkarz Jurek w "Wielkim Szu" oraz student w "Nocy poślubnej w biały dzień". W następnych latach grał doktora Otrębusa w "Tajemnicy starego ogrodu", Tomka w "Psychoterapeucie", Hinersa w "Jeźdźcu na siwym koniu", Bena w spektaklu telewizyjnym "Mordujemy Vivaldiego", posła króla Padella w "Pierścieniu i róży", Zdziśka w "Opowieści Harleya", Johanna w "Kindheit", Mariana w "Życiu za życie", Platona w spektaklu telewizyjnym "Jaskinia filozofów", Czomsky'ego w "Tak daleko, tak blisko", ćpuna w "Radiu romans", Graba w spektaklu telewizyjnym "Racja głodowa", oficera milicji w "Wezwaniu", Władka w "Sławie i chwale", Radzyma w spektaklu telewizyjnym "Legenda o świętym Wojciechu", szulera w "Złotopolskich", Rycha w "Trzech szalonych zerach" oraz Czeremisa w "Ogniem i mieczem".
Andrzej Pieczyński: ciąg dalszy kariery
W 2000 roku Andrzej Pieczyński pojawił się w roli Andrzeja Kramera w "Sukcesie" oraz Jana w "Na dobre i na złe". Zagrał również w "Pianiście" (jako więzień obozu koncentracyjnego), "Sforze" (jako morderca), "Karierze Nikosia Dyzmy" (jako Stanisław), "Tygrysach Europy" (jako Wojtek), "Starej baśni: Kiedy słońce było bogiem" (jako Znosek). Aktor pojawił się także jako Euzebiusz w "Kryminalnych", Zbigniew Czeski w "Glinie", Łazurko w "Bożej podszewce II", psychiatra w "Plebanii", mecenas w spektaklu telewizyjnym "Inka 1946", Cezary Madej w "Fali zbrodni", księgowy mafii w "Dwóch stronach medalu", taksówkarz w "Prawie miasta", cywil w spektaklu telewizyjnym "Doktor Halina", kontroler Wigoń w "Daleko od noszy", mecenas Zbigniew Wasilewicz w "Pierwszej miłości", żandarm Bruno w "Sprawiedliwych", jubiler w "Ostatniej akcji" i Wacław Florczyk w "Ludziach Chudego". Aktor wystąpił także jako prokurator w "Prawie Agaty", Wojciech Rostkowski w "Hotelu 52", Krzysztof Góra w "Ojcu Mateuszu", kłusownik w "Leśniczówce", Stanisław Polman w "Drodze do wolności", znachor Kazimierz Kulica w "Pierwszej miłości", Andrzej Grzelak w "Ojcu Mateuszu", Tadeusz w "Sto lat", franciszkanin w "Mistrzu" oraz profesor Adamczyk w serialu "Mecenas Porada".
Andrzej Pieczyński: teatr
Andrzej Pieczyński od 1978 roku poza telewizją występował również w teatrze. W latach 1978-1982 był związany z Teatrem Narodowym w Warszawie jako adept. Od 1982 do 1983 pracował na stanowisku aktor. W latach 1983-1989 pracował w Teatrze Muzycznym w Gdyni na stanowisku śpiewaka-solisty, a w 1994 roku jako aktor. W latach 2004-2005 występował jako aktor w Teatrze Polskim w Warszawie. W latach 2005-2006 był związany jako aktor z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Od 2006 do 2011 roku był aktorem Teatru Polskiego w Warszawie, a w latach 2011-2013 współpracował jako z Teatrem Syrena w Warszawie.
Andrzej Pieczyński: nagrody
W 1984 roku Andrzej Pieczyński zdobył nagrodę publiczności za monodram "Disco Story". W 1998 roku otrzymał nagrodę indywidualną za rolę w spektaklu "Zbiór bzdur...". Został także wyróżniony Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni w dziedzinie teatru oraz nagrodą teatralną marszałka województwa pomorskiego w kategorii "Najlepsza rola męska" za rolę Arturo Ui w "Karierze Artura Ui".
Zobacz też: Artur Barciś, Aneta Zając, Zbigniew Zamachowski, Marian Opania, Maja Ostaszewska, Paulina Holtz, Kamil Kula, Beata Ścibakówna, Edyta Olszówka, Elżbieta Romanowska, Michalina Łabacz, Sebastian Cybulski, Sebastian Stankiewicz, Rafał Królikowski, Beata Jankowska-Tzimas, Kajra Kajrowicz, Andrzej Andrzejewski, Janusz Kruciński, Robert Tondera, Jacek Beler,
Wydarzenia
Andrzej Pieczyński - Często zadawane pytania
Miejscowości, w których Andrzej Pieczyński wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.
Fani lubią też
Rafał Cieszyński
Łukasz Nowicki
Bogdan Kalus
Anna Modrzejewska
Dorota Nowakowska
Joanna Moro
Magdalena Kajrowicz
Maria Dejmek
Dorota Chotecka
Jacek Kopczyński
Michał Piela
Katarzyna Kwiatkowska
Jakub Wieczorek
Piotr Stramowski
Piotr Tołoczko
Paweł Małaszyński
Michał Piróg
Tomasz Krajewski
Paweł Pabisiak
Piotr Ligienza