Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Edyta Olszówka

Edyta Olszówka

Edyta OlszówkaOpisWydarzeniaEdyta Olszówka - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Edyta Olszówka jest znaną aktorką teatralną oraz filmową, która przyświeca swoją obecnością bardzo wielu, znakomitym produkcjom zarówno w kraju, jak i na świecie. Ceniona za ciepłe spojrzenie, szeroki, wyrazisty uśmiech oraz barwny, charakterystyczny śmiech. Potrafi wcielać się w różnorodne postacie, począwszy od szczęśliwych, dynamicznych, zakochanych kobiet, po skrupulatne, pełne powagi i rozsądku postacie filmowe, teatralne czy serialowe. Jak wyglądała droga artystki, prowadząca do doskonałej, bogatej kariery zawodowej? 

Edyta Olszówka i jej historia

Edyta Olszówka urodziła się 15 grudnia 1971 roku w Lublinie. W związku z pracą wykonywaną przez swoich rodziców, często zmieniała miejsce zamieszkania. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie postanowiła rozpocząć studia w Łódzkiej Szkole Filmowej w Łodzi, na kierunku aktorskim, które ukończyła a 1994 roku. Jednak jej debiut sceniczny miał miejsce jeszcze przed ukończeniem studiów. 17 sierpnia 1993 roku Edyta Olszówka wzięła udział w II Konkursie Teatrów Ogródkowych.

To wydarzenie, które otworzyło przed aktorką szeroką drogę rozwoju zawodowego. W ramach konkursu Edyta Olszówka otrzymała drugą nagrodę za wykonanie Spacerku przed Snem Janusza Głowackiego. Wówczas talent młodej aktorki rozpoznało jury, w skład którego wchodzili Izabella Cywińska czy Maciej Wojtyszko. Za debiut teatralny artystki również uznaje się 1993 roku, w którym to zagrała w spektaklu Love Story, odgrywając rolę Jenny w Teatrze Ochoty w Warszawie. 

Dorobek artystyczny 

Edyta Olszówka wcieliła się w wiele znakomitych ról. Występy w wielu miastach w kraju i na świecie spowodowały, że artystka została wyróżniona, m.in. za rolę Marilyn w sztuce "Elvis", we Włoszech i Francji. Jedną z najbardziej popularnych i wyróżnionych ról okazała się także Helen w "Kalece z Inishmaan" wystawianej m.in. w Kaliszu. To jednak tylko kilka przykładów. Aktorkę podziwiać mogliśmy w bardzo wielu słynnych spektaklach teatralnych. Na szczególne wyróżnienie z całą pewnością zasługuje także rola Izy w Iwona, księżniczka Burgunda. W latach 1996- 2014 Edyta Olszówka stale występowała na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Od 2014 roku aktorka występuje w Teatrze Narodowym. 

Oprócz realizacji swojej największej pasji na deskach wielu polskich i zagranicznych scen, Edyta Olszówka to aktorka niezwykle często spotykana w świecie filmu. Wzięła udział w niezwykle popularnych produkcjach, m.in. w: "Lejdis", "Sezon na leszcza, "Złoto dezerterów", "Prowokator", "Spis cudzołożnic", "Psy i inne". 

Oprócz filmów Edyta Olszówka doskonale odnalazła się także w świecie seriali, ciesząc się ogromną sympatią oraz popularnością wśród szerokiego grona odbiorców. Do najpopularniejszych produkcji serialowych, w których aktorka wzięła udział, zaliczyć można "Taksówka z numerem 1", "Ekstradycja", "Ja", "Malinowski", "Ojciec Mateusz", "Komisarz Alex", "Kasia i Tomek", "Rodzinka", "Barwy Szczęścia", "Przepis na życie", "Czas honoru". Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ról Edyta Olszówka odegrała w serialu Samo życie w latach 2002- 2010, gdzie stała się Marią Majewską, czyli wpływowym współudziałowcem warszawskiego dziennika.

Pomimo upływu lat, tempo kariery Edyty Olszówki wciąż nie zwalnia. Aktorkę możemy widywać w najnowszych serialach, filmach czy spektaklach, ciesząc się nienagannym warsztatem artystycznym, precyzyjną grą aktorską oraz profesjonalizmem.

Współpraca z innymi artystami

Edyta Olszówka jest cenioną aktorką, która współpracuje z wieloma artystami. Jej twórczość mogliśmy podziwiać w towarzystwie Bogusława Lindy, Janusza Majewskiego Krzysztofa Langa, Jerzego Stuhra, Anny Dereszowskiej i wielu innych. Artystka w 2001 roku pojawiła się gościnnie w teledysku do utworu Kłamstwo, współpracując z Magdą Femme. 

Nagrody

Edyta Olszówka dwukrotnie nominowana została do prestiżowej, Warszawskiej Nagrody Teatralnej Feliksa. Co więcej, w 2000 roku artystka otrzymała nagrodę "Byka Sukcesu". Na szczególne wyróżnienie zasługuje także pozaregulaminowa nagroda jury w debiucie fabularnym Pół serio, za najlepszą rolę komediową przyznaną na 25. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2003 roku Edyta Olszówka otrzymała nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategoriach najlepsza główna rola kobieca. 

Zobacz też: Mateusz Banasiuk, Katarzyna Skrzynecka, Dominika Gwit, Aleksandra Szwed, Borys Szyc, Tomasz Karolak, Michał Żebrowski, Karolina Chapko, Olga Bończyk, Paweł Małaszyński, Joanna Orleańska, Krzysztof Piątkowski, Michał Sitarski, Krzysztof Wieszczek, Monika Mariotti, Maciej Tomaszewski, Janek Traczyk, Anna Powierza, Jakub Wieczorek, Iwona Rulewicz,

Wydarzenia

Edyta Olszówka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Edyta Olszówka?

Miejscowości, w których Edyta Olszówka wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Ile wzrostu ma Edyta Olszówka?
Edyta Olszówka jest kobietą liczącą 1.67 cm.
Czy Edyta Olszówka ma dzieci?
Aktorka nie doczekała się potomstwa.
Który serial przyniósł Edycie Olszówce największą popularność?
Pomimo ogromnej ilości ról w wielu polskich serialach, największy rozgłos przyniósł aktorce serial Samo życie.
Jakim mottem w życiu stara się kierować artystka?
Edyta Olszówka wciąż stara się być coraz lepszym człowiekiem, dla siebie samej i innych.

Fani lubią też

Zobacz też