Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Marian Opania

Marian Opania

Marian OpaniaOpisWydarzeniaMarian Opania - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Marian Opania to aktor teatralny i filmowy. Urodził się w 1943 roku w Puławach. W 1964 roku ukończył PWST w Warszawie.

Rozwój kariery Mariana Opania 

Marian Opania zadebiutował w filmie „Miłość dwudziestolatków” z 1962 roku. Jest laureatem nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku za role w filmach „Skok” i „Sąsiedzi”. W 2009 roku otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Jedna z jego ważniejszych kreacji to Tadeusz w filmie Antoniego Krauzego „Palec boży” oraz redaktor Winkel w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy (1981).Kolejne lata przyniosły aktorowi świetne role w repertuarze komediowym: serialu Stanisława Barei pod tytułem „Zmiennicy” z 1986 roku, „Rozmowach kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego z 1991 roku czy „Saunie” Filipa Bajona z 1992 roku.

 

Marian Opania bardzo często udziela swojego głosu w dubbingach. Na koncie ma filmy takie jak „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” czy „Odlot”. Popularność przyniosły mu między innymi seriale „Na dobre i na złe” oraz „Bulionerzy”.

Marian Opania w Teatrze 

Opania występował na deskach kilku warszawskich teatrów, ale najdłużej związany jest z Teatrem Ateneum.

Gra tytułową rolę w "Ojcu" F. Zellera w reż. Iwony Kempy (za którą otrzymał Nagrodę Norwida) i "Cesarzu" R. Kapuścińskiego w reż. Mikołaja Grabowskiego oraz autorskim monodramie "Meneliada" J. Niemczuka. Pasją artysty jest także muzyka – w listopadzie 2014 roku na scenie warszawskiego Teatru Studio Buffo premierę miał spektakl muzyczny jego autorstwa pod tytułem „Cohen-Nohavica”. Oprawę muzyczną stworzył Janusz Stokłosa, a ruch sceniczny - Janusz Józefowicz. Marian Opania występuje także z recitalami w których wykonuje utwory Jacquesa Brella, Mariana Hemara, Włodzimierza Wysockiego, Wojciech Młynarskiego i Bułata Okudżawy.

 

Zdjęcie dzięki uprzejmości Teatru Ateneum.

Wydarzenia

Marian Opania - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marian Opania?

Miejscowości, w których Marian Opania wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Fani lubią też

Zobacz też