Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Klawo

KlawoOpisWydarzeniaKlawo - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Klawo to zespół, o którym wiele osób mogło jeszcze nie słyszeć. Niebawem to się jednak zmieni - założony 2019 roku zespół, coraz śmielej podbija polską scenę muzyczną. Dlatego nie zwlekaj i dowiedz się więcej!

Zespół Klawo: kim są jego członkowie?

To młody zespół, który niesie ze sobą funkowy ogień, ostre jak brzytwa teksty i masę dobrego humoru. Założony w 2019 roku w Gdańsku) i niekiedy absurdalne poczucie humoru.

Początki Klawo sięgają drugiej połowy roku 2019, kiedy to został on założony przez studentów gdańskiej Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W zespole znaleźli się więc m.in. Konstanty Kostka, Alicja Sobstyl, Malina Midera, Tomasz Rafalski, Artur Szalsza, Jakub Krzanowski oraz wielu nowych członków.

Klawo: początki zespołu

Wszystko zaczęło się od Konstantego Kostka, którego zaproszono do przerobienia swojej EP "Flądra" z całym live bandem. Płytka miała powstać bez użycia samplera, ale za to z zespołem. Największym wyzwaniem dla muzyków okazało się znalezienie muzyków, którzy dołączą do składu. Jak sami więc wspominają w jednym z wywiadów, etap ten należał do jednych z najdłuższych. Po 4 miesiącach poszukiwań wspólnymi siłami znaleziono właściwych muzyków. Wkrótce jednak stało się to jawą i tak oto powstał zespół, który dzisiaj słynie ze swej jazzowej muzyki z elementami groove’u. Po dokończeniu projektu zespół zabrał się za skomponowanie swojego autorskiego materiału, czego owocem stał się ich debiutancki album Klawo. Premiera tego krążka odbyła się w lipcu 2022 roku. Co ciekawe debiutancki album zatytułowano "Klawo".

Debiutancki album

Pierwsza pełna płyta zespołu ukazała 13 lipca 2022 roku pod tytułem "Klawo". Album został wydany w Trójmieście przez wytwórnię muzyczną Coastline Northern Cuts. Na płycie ukazało się 13 piosenek, które zostały utrzymane w klimacie funku, groove, jazzu oraz elementami hip-hopu. Ten przebija się zwłaszcza w tekstach kapeli, które nie stronią od satyry i mocnego humoru. Płyta powstała przy współpracy z Tall Pine Records oraz Ramtamtam Studio. Na okładce krążka znalazła się natomiast fotografia członków zespołu wykonana przez Pawła Zanio i Wojtka Słabuszewskiego.

Na debiutanckiej płycie zespołu Klawo ukazały się kawałki takie jak: "Wdzięczność", "01.06" i "Tom Kha", które zostały singlami promującymi płytę. Jako ciekawostkę, warto również wspomnieć, że teledysk do ostatniego z kawałków został nakręcony starą, znalezioną w garażu kamerą. W video clipie można natomiast zobaczy smarowane majonezem kanapki, starego opla i podwórkową piłkę nożną, czyli kwintesencję przełomu lat 90. i początku 2000.

Dalsze losy muzyczne

Po premierze debiutanckiego albumu kariera zespołu nabrała tempa. "Klawo" spotkało się z ciepłym przyjęciem – zwłaszcza ich zabawnie tekst, które momentami są nieco wyzywające. Mimo to, doskonałe balansują oni pomiędzy kąśliwym żartem a smacznym humorem, serwując przy tym fanom prawdziwy jazdę bez trzymanki. Przyjemne dla ucha, jazzowe melodie wpadające w ucho wraz z solówkami na saksofonie, syntezatorze, czy innych instrumentach. Połączone z funkiem, groovem i hip-hopem, nabierają one zupełnie nowego brzmienia. Biorąc pod uwagę ten nietypowy styl muzyczny, kapela idealnie wstrzeliła się w niszę trójmiejskiej sceny jazzowej, która od lat oferuje głównie jazzowe quartety. Tymczasem zespół wykracza poza te sztywne granice, oferując zupełnie nowy gatunek muzyczny,

Wydarzenia

Klawo - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Klawo?

Miejscowości, w których Klawo wystąpi w najbliższym czasie: Katowice.

Kiedy powstał zespół Klawo?
Kapela została założona w drugiej połowie 2019 roku.
Skąd jest zespół Klawo?
Zespół powstał w Gdańsku.
Kto należy do zespołu Klawo?
Kapelę tworzą głównie studenci Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku – w tym m.in. Konstanty Kostka, Malina Midera, Tomasz Rafalski, Artur Szalsza, Jakub Krzanowski, Alicja Sobstyl, Karol i wielu innych, utalentowanych muzyków.
Jak nazywa się debiutancka płyta zespołu Klawo?
Pierwszy album zespołu został wydany 13 lipca 2022 roku. Mowa o płycie pt. "Klawo".
Z jakich piosenek jest znany zespół Klawo?
Kapela nagrała kilka hitów, w tym m.in. kawałek "01.06.", "Tom Kha", "WFJ", "Mifune’s Last Song", "Wdzięczność" oraz "The Müllers".

Fani lubią też

Zobacz też