Na czasie

voucher-kinowy-heliosdrift-mastersporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmamemorial-kamili-skolimowskiej
Home Artysta After Blues

After Blues

Sprawdź wydarzenia
After BluesOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

After Blues to bluesowy zespół muzyczny, założony w 1980 roku w Szczecinie. Powstał z inicjatywy dwóch kolegów ze szkoły muzycznej — Leszka Piłata oraz Waldemara Baranowskiego. After Blues dało setki koncertów, nie tylko w Polsce, ale i w wielu europejskich państwach.   

After Blues — początki zespołu 

W skład zespołu, oprócz, Leszka Piłata (perkusja, gitara basowa, śpiew) i Waldemara Baranowskiego (instrumenty perkusyjne, gitara, śpiew) wchodziło jeszcze dwóch innych członków, którymi byli Zenon Szyłak (perkusja) oraz Andrzej Kotok (gitara). Na samym początku zespół nazywał się 3,50 po Obniżce. Pomysłodawcą tej nazwy był Leszek Piłat, który inspirację zaczerpnął z utworu Krzysztofa Sadowskiego. Zespół ten jeszcze w 1980 roku zwyciężył w organizowanym przez klub "Słowian" przeglądzie zespołów młodzieżowych. Swoje zwycięstwo zawdzięczali bardzo dobrym umiejętnościom muzycznym nabytym w szkole oraz zaprezentowaniu innego typu muzyki niż ten, którego słuchano dotychczas. 3,50 po Obniżce postanowili udać się w kierunku tradycyjnego białego bluesa, którego przedstawicielami byli m.in. Ten Years After oraz Eric Clapton. Po tym sukcesie Waldemar Baranowski zaproponował zmianę nazwy na After Blues. Pierwsze próby zespołu odbywały się w piwnicy domu jednego z członków zespołu. Po pewnym czasie przenieśli się do klubu studenckiego "Pinokio", a w 1985 roku do "Transu". 

"Kombajn perkusyjny" kluczem do kariery 

W 1985 roku Zenon Szyłak oraz Andrzej Kotok odeszli z zespołu. After Blues nawiązało więc współpracę z perkusistą Piotrem "Batonem" Jaźwińskim. Niestety muzyk złamał rękę i nie mógł uczestniczyć w próbach. Pozostali dwaj gitarzyści nie znali odpowiedniej osoby, która mogłaby zająć miejsce "Batona", dlatego Leszek Piłat wpadł na pewien pomysł. Postanowił stworzyć zestaw perkusyjny, który składał się z talerzy, bębnów oraz przekładni i sznurków. Gitarzyści na tzw. kombajnie perkusyjnym mogli grać nogami. Mimo początkowego sceptycyzmu Waldemara Baranowskiego, zestaw ten przyczynił się do ich wielkiego sukcesu. Zespół wystąpił w 1985 roku na "Rawa Blues". Został zapowiedziany przez redaktora Jana Chojnackiego, po czym na scenę weszli dwaj gitarzyści oraz kilka innych osób, które niosły elementy "kombajnu perkusyjnego". Gdy rozstawili sprzęt i zeszli ze sceny, kilkutysięczna publiczność była zaskoczona całym zajściem. Jednak rozwiązanie to nie dość, że było oryginalne, to jeszcze zapewniło im wygraną na "Rawa Blues", ponieważ jury przyznało im pierwsze miejsce.  

Rozwój kariery 

W kolejnych latach After Blues był jednym z czołowych wykonawców muzyki (nie tylko bluesowej). Zespół występował na wielu festiwalach oraz przeglądach, do których należą m.in.  "Folk Blues Meeting" oraz "Blues Top" w Sopocie. Zespół zdobył wtedy pierwszą nagrodę, w ramach której mógł nagrać własną płytę. Festiwal Blues Top był dla nich pomyślny nie tylko ze względu na zajęcie pierwszego miejsca, ale i poznanie kompozytora Tadeusza Nalepy zwanego "ojcem polskiego bluesa". Nalepa zgodził się wyprodukować ich debiutancki album. Pojawiły się na nim aż 3 jego kompozycje. Wytwórnią muzyczną, z którą współpracowali, była "PolJazz". Niestety na początku album był niedoceniany. Zarzucano mu brak indywidualnego stylu oraz wtórność. W następnych latach After Blues występował m.in. w Szwecji, Holandii, Niemczech, Danii, Czechosłowacji oraz Rosji. 

 

W 1991 roku doszło do kolejnego spotkania zespołu z Tadeuszem Nalepą. W ramach trwającej ponad rok współpracy After Blues akompaniował kompozytorowi. Koncertowali razem po całej Polsce, co ukazuje nagrana kaseta "Tadeusz Nalepa promotion After Blues". Wydało ją studio SONiDD, które działało przy Akademickim Radio Pomorze. After Blues przez następne lata grało głównie w duecie. Czasami do wspólnego koncertowania zapraszali gości, którymi byli m.in. Irek Dudek, Wojtek Waglowski oraz Jan "Kyks" Skrzek. 

 

W 1994 roku, do After Blues dołączyła Mira Kubasińska — wokalistka zespołów Breakout oraz Blackout, a także była żona Tadeusza Nalepy. Piosenkarka odnowiła swój stary repertuar, po czym wystąpiła razem z Leszkiem Piłatem oraz Waldemarem Baranowskim w studio PR Szczecin. Powstałe trio skomponowało później wiele utworów. Jeden z nich "Zobacz jak pięknie" w 2006 roku trafił na 5 miejsce Listy Przebojów Trójki. Natomiast W 2009 r. zespół nominowano do nagród, jakimi są "Fryderyki” i „Superjedynki”. 

Dorobek After Blues

Zespół wydał następujące albumy:

  • "After Blues" - 1996 rok (PolJazz)
  • "International Blues Family" - 1988 rok (Polskie Nagrania Muza)
  • "After Blues And Friends" - 1989 rok (PolJazz)
  • "Już Nie Kłam" - 1994 rok (Tomato)
  • "Zobacz Jak Pięknie" - 2008 rok (Jimmy Jazz Records)
  • "Proszę Bardzo" - 2013 (Jimmy Jazz Records)

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi After Blues: Mariusz Kalaga, Andrzej Cierniewski, Droga na Ostrołękę, Babsztyl, Rednex, Country Sisters,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak się nazywa najnowsza płyta?
Najnowsza płyta nosi nazwę "Proszę Bardzo".
Z kim występują?
Do artystów, z którymi występowali, należeli m.in. Mira Kubasińska, Irek Dudek, Wojtek Waglowski oraz Jan "Kyks" Skrzek.
Z kim współpracują?
Współpracowali m.in. z Tadeuszem Nalepą.
Powstanie, jakiego festiwalu zainicjowali?
W 1992 roku zainicjowali powstanie "Bluesady".
Kto pisał dla nich teksty?
Teksty pisali dla nich Szymon Kaczmarek, Leszek Pietrowiak, Bogdan Loebl, Jacek Rudnicki oraz sam Leszek Piłat.
Jaki utwór zdobył najwięcej nagród?
Był to utwór "Zobacz jak pięknie", który w 2006 roku uzyskał 5 miejsce Listy Przebojów Trójki, zdobył 13 miejsce w podsumowaniu I dekady ubiegłego wieku, w 2008 roku otrzymał nagrodę Polskich Melomanów w kategorii "blues", a w 2012 roku trafił na płytę "Perły z Listy Przebojów Trójki".

Fani lubią też

Zobacz też