Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalrzeszowskie-juwenaliajuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskasun-festival
Home Artysta Stacey Kent

Stacey Kent

Stacey KentSzczegółyOpisWydarzeniaStacey Kent - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
South Orange, Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Wokalistka jazzowa
social media:

Opis

Stacey Kent to urodzona w South Orange (New Jersey) amerykańska wokalistka jazzowa. We własnym kraju uważana za prawdziwą ikonę muzyki jazz.

Muzyka towarzyszy jej od wielu długich lat, a edukację w tym kierunku realizowała m.in. w Wielkiej Brytanii. Od tej pory współpracowała już z kilkoma wydawnictwami – Candid, Blue Note, Warner Music, Naive Records czy też Sony Music Entertainment.

1997 i pierwsza płyta, a potem cenne nagrody

Debiutancka płyta Stacey Kent ukazała się w roku 1997. Artystka zatytułowała ją „Close Your Eyes” i umieściła na niej takie numery, jak:

 • „There’s No You”,
 • „You Go To My Head”,
 • „I’m Old Fashioned”,
 • „Day In – Day Out”.

Dla jazzowej artystki było to wyjątkowe przeżycie, dlatego później zdecydowała się na wydanie kilku kolejnych krążków – „Love Is… The Tender Trap” (1998), „Let Yourself Go: Celebrating Fred Astaire” (1999), „Dreamsville” (2000), „In Love Again: The Music of Richard Rodgers” (2002) oraz „The Boy Next Door” (2003).

W tym czasie Stacey zdobyła już kilka cennych nagród, wśród których na szczególne uznanie zasługiwały dwa wyjątkowe laury: British Jazz Award 2001 oraz BBC Jazz Awards 2002 w kategorii Best Vocalist.

Rozwój kariery

Po roku 2002 popularność jazzowej wokalistki znacznie wzrosła, ale jak się okazało nie było to jej ostatnie słowo w branży. Później Kent odnosiła jeszcze większe sukcesy, m.in. na skutek długofalowej współpracy z Jimem Tomlinsonem (Kent poślubiła go w roku 1991).

Tomlinson i Kent w 2006 roku wspólnymi siłami stworzyli płytę „The Lyric”, która zdobyła prestiżowy tytuł BBC Jazz Awards w kategorii Album of the Year. To właśnie na tym krążku znalazły się tak ponadczasowe utwory, jak:

 • „My Heart Belongs to Daddy”,
 • „If I Were a Bell”,
 • „I Got Lost in His Arms”,
 • „Corcovado”,
 • „Stardust”.

Od tego momentu chyba każdy fan jazzu na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy doskonale znał nazwisko Stacey Kent. W końcu wokalistka stała się już gwiazdą międzynarodowego formatu.

„Breakfast on the Morning Tram” i następne wyróżnienia

Wydawać mogłoby się, że po tak spektakularnym sukcesie, Kent nie będzie łatwo nagrywać kolejne krążki. Artystka szybko pokazała fanom, że jest w stanie stworzyć równie wyjątkowe dzieło.

W 2007 roku światło dzienne ujrzała płyta „Breakfast on the Morning Tram” z kawałkami „Landslide”, „Hard Hearted Hannah” czy też „What a Wonderful World”. Efekt? Nominacja do nagrody Grammy 2009 w kategorii Best Vocal Jazz Album!

To jeszcze nie koniec

Czy na płycie z 2007 roku Stacey zakończyła swoją muzyczną działalność? Oczywiście, że nie, ponieważ potem wydała jeszcze następujące albumy:

 • „Raconte-moi” (2010),
 • „Dreamer in Concert” (2011),
 • „The Changing Lights” (2013),
 • „Tenderly” (2015),
 • „I Know I Dream: The Orchestral Sessions” (2017),
 • „Christmas in the Rockies” (2020),
 • „Song of Other Places” (2021),
 • „Summer Me, Winter Me” (2023).

Na płycie z 2023 roku szczególnym zainteresowaniem cieszyły się numery „Show Me”, „Under Paris Skies” czy też „La valse des lilas”. Artystka zdobyła jeszcze nagrodę „Prix Ella Fitzgerald 2023” na Montreal International Jazz Festival.

Bogata kariera muzyczna doprowadziła do tego, że Kent tworzyła m.in. z Quatuor Ebene, Bernardem Lavilliersem i Marcosem Valle. Towarzyszyli jej też Danilo Caymmi oraz Thomas Dutronc.

Wydarzenia

Stacey Kent - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Stacey Kent?

Miejscowości, w których Stacey Kent wystąpi w najbliższym czasie: Konin, Gdynia.

Gdzie urodziła się Stacey Kent?
Stacey Kent urodziła się w South Orange (New Jersey) w Stanach Zjednoczonych. To legendarna wokalistka jazzowa.
Z kim współpracowała już Stacey Kent?
Stacey Kent nigdy nie mogła narzekać na brak ofert związanych z muzyczną współpracą. W związku z tym tworzyli z nią m.in. Jim Tomlinson, Marcos Valle, Bernard Lavilliers oraz Thomas Dutronc.
Jak nazywa się debiutancki album Stacey Kent i jakie krążki ma na swoim koncie?
Pierwsza płyta Stacey Kent pojawiła się na rynku w 1997 roku i nosiła nazwę „Close Your Eyes”. Inne jej wyjątkowe krążki to m.in.: „Dreamsville”, „The Boy Next Door”, „The Lyric” (z Jimem Tomlinsonem), „Breakfast on the Morning Tram” oraz „Summer Me, Winter Me”.
Jakimi nagrodami obdarowano Stacey Kent?
Amerykańska wokalistka jazzowa zdobyła m.in. nagrodę BBC Jazz Awards 2002 w kategorii Best Vocalist i nagrodę BBC Jazz Awards 2006 w kategorii Album of the Year za płytę „The Lyric” (wraz z Jimem Tomlinsonem). Była też nominowana do Grammy 2009 za album „Breakfast on the Morning Tram” w kategorii Best Vocal Jazz Album.

Fani lubią też

Zobacz też