Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka
Home Artysta Borys Szyc

Borys Szyc

Borys SzycSzczegółyOpisWydarzeniaBorys Szyc - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
45 lat
data urodzenia:
04.09.1978
miejsce urodzenia:
Łódź
dyscyplina:
aktor
social media:

Opis

Nazwisko Borys Szyc budzi szacunek wśród wielbicieli kina, jak i teatru. Wielokrotnie nagradzany aktor był przez nas widziany w wielu wydaniach. Niezależnie czy mówimy o komediach romantycznych, dramatach, czy filmach biograficznych, Borys Szyc zawsze potrafi dopasować się do charakteru danego dzieła. Jakie są jego największe dokonania, z jakich filmów i sztuk teatralnych kojarzymy go najbardziej, oraz z kim najczęściej występuje?

Początki Borysa Szyca

Choć jego pierwszą rolę mogliśmy obserwować, kiedy miał zaledwie dziewięć lat, dopiero w 2001 roku zdobył odpowiednią edukację w Akademii Teatralnej w Warszawie, dzięki której na przestrzeni kolejnych lat mogliśmy coraz częściej przyglądać się jego poczynaniom w kinie, telewizji, jak i na scenie teatralnej. Początkujący aktor występował epizodycznie w takich produkcjach jak „Na dobre i na złe” czy „Klan”. Seriale te swego czasu biły rekordy popularności, dlatego też wystąpienie w nich, z pewnością wspomogło rozwój kariery początkującego aktora. 

Największe dokonania

Choć kreacje w serialach telewizyjnych umożliwiły aktorowi rozgłos, dopiero takie role jak Albert w "Symetrii" Konrada Niewolskiego, czy też Ksiądz Włodzimierz w filmie "Serce, serduszko" przyniosły mu niesłychaną sławę. Na 2022 rok, w trakcie trwania jego kariery uzyskał 23 nominacje do nagród za swoje dokonania aktorskie. Wśród 10 zdobytych znalazły się Złote Lwy za pierwszoplanową rolę męską w filmie "Wojna polsko-ruska" z 2009 roku, czy też nagroda FAF, za drugoplanową rolę męską filmie "Serce, serduszko" z 2014 roku. 

Najpopularniejsze filmy 

Do najpopularniejszych produkcji, w których wystąpił Borys Szyc, można zaliczyć "Symetrię" Konrada Niewolskiego, w której wcielił się w rolę Alberta, "Serce serduszko" Jana Jakuba Kolskiego, gdzie odegrał rolę księdza Włodzimierza, oscarowy film "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego, "Vinci" Juliusza Machulskiego, gdzie zagrał pierwszoplanową rolę Juliana Wolniewicza, a także "Testosteron" Andrzeja Saramonowicza, "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego oraz "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Piłsudski" Michała Rosa. 

Najbardziej znane sztuki teatralne

Krótko po ukończeniu Akademii Teatralnej, aktor dołączył do Teatru Współczesnego w Warszawie. Już na początku swojej kariery zdobył nagrodę Feniksa Warszawskiego za rolę Bucefała w "Bambini di Praga", w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Został również nagrodzony za występy w takich spektaklach jak "Sztuka bez tytułu", czy "Psie serce". Równie dobrze zaprezentował się w takich widowiskach, jak "Hamlet", "Proces" czy "Transfer". Jego współpraca z Teatrem Współczesnym trwa do dziś.

Cenione role w serialach

Choć aktor wystąpił w licznych, cenionych produkcjach filmowych, wielu z nas kojarzy go najbardziej z jego roli telewizyjnych. Jedną z najbardziej charakterystycznych serialowych postaci granych przez Borysa Szyca, był Jerzy Knappe, w serialu "Przepis na życie". Wystąpił w nim u boku Magdy Kumorek oraz Piotra Adamczyka. Inną z jego znaczących roli był major Heinrich Pabst w Cenionym serialu "Czas honoru – powstanie". Niektóre z jego wystąpień dotyczyły drobnych ról epizodycznych. Nie można jednak ich pominąć, ponieważ miały one miejsce w prawdziwych hitach telewizyjnych, takich jak "Klan", "Na dobre i na złe", "Miodowe lata", "Niania", "Prawo Agaty" czy też "Rodzina zastępcza".

Z kim najczęściej występuje i gdzie?

Choć na przestrzeni lat mogliśmy obserwować Szyca u boku wielu cenionych aktorów, niektóre współprace powtarzały się niezwykle często. Wielokrotnie wystąpił u boku Tomasza Sapryka, w takich produkcjach jak "Ryś", "Stacja", "Serce na dłoni", czy też "Job, czyli ostatnia szara komórka". Równie często obserwowaliśmy jego współpracę z Danutą Stenką, w takich filmach jak, "Listy do M 3", "Planeta singli 3" czy też "Magiczne drzewo". Do innych aktorów, którzy szczególnie często współpracowali z Borysem Szycem można zaliczyć Marcina Dorocińskiego, Jana Wieczorkowskiego, Mirosława Zbrojewicza, Łukasza Simlata Piotra Adamczyka, czy też Magdalenę Cielecką. 

 

 

Zobacz też: Magdalena Lamparska, Aleksandra Szwed, Janusz Chabior, Tadeusz Borowski, Mateusz Damięcki, Weronika Książkiewicz, Michał Milowicz, Bartłomiej Topa, Tomasz Dedek, Olga Borys, Elżbieta Panas, Michał Malinowski, Łukasz Płoszajski, Michał Piela, Monika Ambroziak, Olga Sarzyńska, Monika Mazur, Justyna Sieńczyłło, Karolina Sawka,

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Martin Kraft, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Borys Szyc - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Borys Szyc?

Miejscowości, w których Borys Szyc wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Jaki był pierwszy film, w którym zagrał Borys Szyc?
Borys Szyc zagrał w swoim pierwszym filmie w wieku dziewięciu lat. Wcielił się wtedy w rolę krasnoludka w produkcji „Kingsajz”.
Kiedy rozpoczęła się kariera artystyczna Borysa Szyca?
Za początek jego kariery artystycznej można uznać 2001 rok, w którym ukończył szkołę aktorską i dołączył do Teatru Współczesnego w Warszawie.
Z jakich roli najbardziej znany jest Borys Szyc?
Wyjątkowy rozgłos przyniosła aktorowi rola w filmie „Symetria”, w której wcielił się w rolę Alberta, jak i film „Wojna polsko-ruska”, w którym za odegranie swojej roli został nagrodzony takimi nagrodami jak Orły czy Złote Lwy.
Z kim najczęściej występuje w Borys Szyc?
Aktor najczęściej współpracuje z Tomaszem Saprykiem, Danutą Stenką, Marcinem Dorocińskim oraz Janem Wieczorkowskim.
Gdzie urodził się Borys Szyc?
Aktor urodził się 4 września 1978 roku w Łodzi.

Fani lubią też

Zobacz też