Newsletter

Na czasie

drift-mastersopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Maciej Damięcki

Maciej Damięcki

Maciej DamięckiOpisWydarzeniaMaciej Damięcki - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Maciej Damięcki to aktor urodzony 11 stycznia 1944 roku w Podszkodziu. Jest znany z wielu ról teatralnych i filmowych. Pochodzi z rodziny aktorskiej. Prywatnie mąż Joanny Damięckiej i ojciec dwójki dzieci: Matyldy oraz Mateusza.

Maciej Damięcki: pochodzenie i wykształcenie

Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 roku w Podszkodziu w znanej aktorskiej rodzinie. Jest synem aktorów: Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego. Jego młodszy brat, Damian, również jest aktorem. Maciej Damięcki był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Anita Dymszówna. Od lat jest mężem Joanny Damięckiej, z którą ma dwoje dzieci: Matyldę oraz Mateusza. Dzieci aktora także poszły w rodzinne ślady. Maciej Damięcki jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1966 roku. 

Maciej Damięcki: kino i telewizja 

Przez lata pracy aktorskiej Maciej Damięcki wielokrotnie pojawiał się w kinie i telewizji. W 1956 roku zagrał Franka Miksę w "Tajemnicy dzikiego szybu". W 1960 był Kazikiem w "Szatanie z siódmej klasy". Rok później zagrał w "Ludziach z pociągu". W 1964 roku pojawił się w filmie "Banda" jako Jurek Nowicki, a w 1966 został bokserem Kazimierzem Pajkowskim w filmie "Bokser". 1968 rok przyniósł aktorowi rolę w serialu "Stawka większa niż życie". W 1969 roku zagrał Marko w "Rzeczpospolitej babskiej". Trzy lata później był Niedźwiednikiem w "Chłopach", a w 1973 kierowcą Bogusiem Dondziłło w "Drodze". W "Tajemnicy Enigmy" w 1979 roku grał rolę pracownika zespołu kryptologów Ludomira Danilewicza. W "Rozmowach kontrolowanych " był działaczem "Solidarności", a w "Spółce rodzinnej" Hurtownikiem. Pojawił się także jako dyrektor teatru w "Ekstradycji" oraz Stanisław w "Badziewiakach".

W 2000 roku zaczął grać w serialu "Plebania", w którym występował przez 11 lat jako Jan Grzyb. W 2000 roku pojawił się również jako Dominik Rymkiewicz w "Marszałku Piłsudskim" oraz sierżant w "Słonecznej włóczni". Od 2001 do 2017 aktor występował w roli proboszcza parafii w Grabinie w popularnym serialu "M jak miłość". W 2002 roku pojawił się w "Przedwiośniu" jako Ekonom. Rok później w filmie "Ciało" zagrał Kościelnego. W następnych latach wystąpił w rolach kierownika sali gimnastycznej w "Kasi i Tomku", detektywa Krótkowskiego w "Miodowych latach", Bogusia w "Bulionerach", Woźniaka w "Stacyjce", księdza Antoniego w "Pensjonacie pod Różą", antykwariusza Olszowskiego w "Kryminalnych", lekarza w "Heli w opałach", letnika w "Chaosie", chłopa Walendziaka w "Czasie honoru", Stefana w "Mojej nowej drodze", ojca Piotra w "Naturalnych" oraz Antoniego Fertnera w "Bodo".

Maciej Damięcki: dubbing

W trakcie trwania kariery aktorskiej Maciej Damięcki wielokrotnie pojawiał się w rolach dubbingowych. Podkładał głosy w takich filmach i serialach animowanych jak: "Wojna i pokój", "Pinokio'', "Scooby i Scrappy Doo" (jako Kudłaty), "Fraglesy" (jako Gobo), "Mapeciątka" (jako Kermit), "Powrót do przyszłości" (jako mały Emmett Brown), "Albert, piąty muszkieter" (jako Albert), "Oakie Doke" (jako Oakie Doke), "Rudolf czerwononosy renifer" (jako Psotek), "Barbie z Jeziora Łabędziego" (jako Erazm), "Globert przedstawia niezwykły świat natury" (jako Globert), "Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa" (jako Krasnal), "Rezydencja Surykatek" (jako narrator), "Nouky i przyjaciele" (jako narrator) oraz "Prawdziwa historia kota w butach" (jako Garfus).

Maciej Damięcki: teatr

Od roku 1965 Maciej Damięcki pojawiał się w Teatrze Telewizji, Teatrze Polskiego Radia oraz na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie. Wystąpił w takich sztukach jak "Spazmy modne" (jako Służalski), "Wieczór zbrodniarzy" (jako Lolo), "Sceneria zimowa" (jako Herman), "Guernica" jako pisarz, "Śmieszny staruszek" (jako pielęgniarz), "Mały Książę" (jako Lis), "Zemsta" (jako Mularz), "Wyzwolenie" (jako Maska), "Żeby wszystko było jak należy", (jako Carlo Clarino), "Słoń" (jako Paszka), "Hamlet" jako Grabarz), "Korolian" (jako obywatel rzymski), "A jednak powrócę..." (jako Waldo), "Nie-Boska komedia z Niedokończonym poematem" (jako Przechrzta), "Człowieku z La Manche" (jako Padre), "Łóżko pełne cudzoziemców" (jako Kazek) oraz "Andropauza 3: czyli jak żyć i nie zwariować" (jako Hrabia). W Teatrze Telewizji aktor wystąpił w "Antygonie", "Żołnierzu królowej Madagaskaru" (jako Kazio), "Spóźnionym liście", "Czcij swoją matkę", "Procesie Mary Dugan", "Melissie", "Weselu", "Matce", "Karykaturach", "Starszym synu", "Żeby wszystko było jak należy", "W poszukiwaniu straconego czasu", "Zemście wróżki", "...aż chce się żyć" i wielu innych. W Teatrze Polskiego Radia Maciej Damięcki wystąpił w takich sztukach jak: "Niebezpieczna sprawa", "Klown", "Figiel za figiel", "Konkurenci", "Zegar słoneczny", "Pięciu podróżnych", "Wizyta u psychiatry", czy "Tam, gdzie rosną poziomki"

Zobacz też: Alżbeta Lenska, Katarzyna Grabowska, Marta Wierzbicka, Piotr Pręgowski, Adriana Kalska, Aneta Zając, Michał Mikołajczak, Joanna Liszowska, Emilia Komarnicka-Klynstra, Katarzyna Cichopek, Michał Meyer, Jacek Bończyk, Joanna Kuberska, Michalina Sosna, Jakub Molęda, Agnieszka Warchulska, Robert Rozmus, Jakub Wieczorek, Aleksander Sosiński, Magdalena Górska,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
O co biega?

O co biega?

25.03-30.06.2023

Gdańsk, Kraków, Warszawa

Maciej Damięcki - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Maciej Damięcki?

Miejscowości, w których Maciej Damięcki wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa, Kraków, Gdańsk.

Kiedy urodził się Maciej Damięcki?
Maciej Damięcki urodził się 11 stycznia 1944 roku.
Skąd pochodzi Maciej Damięcki?
Aktor pochodzi z Podszkodzia.
Czym zajmuje się rodzina aktora?
Maciej Damięcki pochodzi z rodziny aktorskiej. Zarówno jego rodzice, brat, jak i dzieci są aktorami.
W czym specjalizuje się jako aktor?
Maciej Damięcki w trakcie trwania swojej kariery występował jako aktor filmowy i teatralny. Pojawiał się również w telewizji.
Jaką szkołę ukończył aktor?
Maciej Damięcki 1966 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn