Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Katarzyna Kozyra

Katarzyna Kozyra

Katarzyna KozyraOpisWydarzeniaKatarzyna Kozyra - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Katarzyna Kozyra urodziła się 1 lutego 1963 roku w Warszawie. Jest to kobieta o wszechstronnych zainteresowaniach i specjalizacjach, do których możemy zaliczyć przede wszystkim rzeźbiarstwo. Katarzyna Kozyra znana jest również z tworzenia sztuki wideo, instalacji oraz fotografii. Studiowała ona na dwóch kierunkach - germanistyce na Uniwersytecie Warszawskim oraz Hochschule für Graphik und Buchkunst w Lipsku. Kobieta ukończyła także "Kowalnię" na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pod okiem profesora Grzegorza Kowalskiego uczyła się podstaw rzeźbiarstwa. 

Katarzyna Kozyra - sylwetka

Stworzona przez nią praca dyplomowa poruszała problem masowego zabijania zwierząt przez ludzi i przedstawiała spreparowane ciała koguta, konia, kota i psa. Praca ta wywołała niemałe emocje, z tego też powodu, już po chwili, Katarzyna Kozyra zyskała miano rzeźbiarki budzącej kontrowersje. Takie również były jej następne prace, nie tylko, jeśli chodzi o dzieła rzeźbiarskie. Do tych najwybitniejszych możemy zaliczyć przede wszystkim "Olimpię", opowiadającą o zmaganiu się z nowotworem. Jeśli chodzi natomiast o dzieło filmowe, noszące tytuł "Łaźnia żeńska". Co ciekawe, Katarzyna Kozyra weszła do publicznej łaźni, nagrywając zachowania znajdujących się tam kobiet przy pomocy ukrytej kamery. Dzięki temu chciała uzmysłowić swoim odbiorcom, iż nie wszyscy są tacy, jakimi się wydają. Podobne przesłanie niesie również za sobą "Łaźnia męska"

Do jednego z największych osiągnięć Katarzyny Kozyry należy bycie reprezentantką Polski na Międzynarodowym Biennale Sztuki w roku 1999. Artystka ma również swoją własną wystawę dzieł sztuki, którą możemy zobaczyć w krakowskim Muzeum Narodowym. Zostały zaprezentowane tam także rekwizyty z prac w muzealnych kobiety, które znajdują się w gablotach. Jeśli chodzi o dzieła Kozyry, warto wspomnieć o takich, jak "Święto wiosny".

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Katarzyna Kozyra - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Katarzyna Kozyra?

Miejscowości, w których Katarzyna Kozyra wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Jaka była pierwsza nagroda Katarzyny Kozyry?
W roku 1997 Katarzyna Kozyra została laureatką Paszportu Polityki.
Z jakim muzeum związana jest Katarzyna Kozyra?
Rzeźby Katarzyny Kozyry prezentowane są w w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.
Jaki tytuł nosiła praca dyplomowa Katarzyny Kozyry?
Praca dyplomowa Katarzyny Kozyry nosiła tytuł "Piramida zwierząt".
Z jaką znaną postacią współpracowała Katarzyna Kozyra?
Katarzyna Kozyra współpracowała z Igorem Strawinskim.
Jaki jest jeden z najbardziej znanych teledysków Katarzyny Kozyry?
Najbardziej znanym teledyskiem Kozyry jest "Cheerleaderka".

Fani lubią też

Zobacz też