Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Miejsce Teatr Słowackiego w Krakowie

Teatr Słowackiego w Krakowie

Kraków, św. Ducha 1
Sprawdź wydarzenia
Teatr Słowackiego w KrakowieOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prowadzi swoją działalność od 1893 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą Teatr Miejski. Jest jedną z najbardziej zasłużonych i najpopularniejszych scen teatralnych w całym kraju. Odbywają się tu rozmaite wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty i spektakle.

Teatr Słowackiego – o obiekcie

Teatr Słowackiego w Krakowie określany był jako scena narodowa już na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi jeden z największych zabytków architektury w Europie, m.in. dzięki gmachowi, zaprojektowanemu przez Jana Zawiejskiego. Wewnątrz podziwiać można freski Antona Tucha – wiedeńskiego artysty, a także piękną kurtynę, stworzoną przez Henryka Siemiradzkiego. Nieopodal sceny zlokalizowana jest wyjątkowa, zabytkowa garderoba aktora Ludwika Solskiego.

 

W Teatrze Słowackiego w Krakowie narodziła się rodzima, współczesna reżyseria, inscenizacja, aktorstwo i scenografia. To właśnie tu premiery miały wybitne dzieła Wyspiańskiego: Wesele (1901) oraz Wyzwolenie (1903). Wydarzenia te uznawane są za najważniejsze w historii kultury polskiej. Na scenie tej po raz pierwszy zrealizowane były dzieła polskiego romantyzmu, takie jak Dziady, Kordian i Nie-Boska komedia. Z kolei w 1921 roku swój debiut miał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy – przedstawiciel awangardy polskiej XX wieku.

Teatr Słowackiego – spektakle

Co dzieje się obecnie w Teatrze Słowackiego? Spektakle teatralne młodych twórców cieszą się dużą popularnością. Swoje pierwsze spektakle realizowali tu przedstawiciele czołówki teatru polskiego: Maja Kleczewska, Krystian Lupa, Agnieszka Olsten, Paweł Miśkiewicz czy Agata Duda-Gracz.

 

Repertuar w Teatrze Słowackiego prezentowany jest na trzech scenach: Dużej, na Scenie MOS i na Scenie Miniaturowej. Wśród współczesnych reżyserów, którzy realizują się na deskach teatralnych wymienić można Agnieszkę Glińską, Michała Borczucha, Wiktora Rubina, Annę Augustynowicz, Radosława Rychcika, i Grzegorza Wiśniewskiego.

 

Oprócz spektakli Teatr Słowackiego otwarty jest na inne projekty, np. muzyczne. Odbył się tu cykl koncertów Something must break, nad którym pieczę sprawował Artur Rojek, wydarzenia taneczno-ruchowe, takie jak Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Kroki czy także filmowe – Przywrócone arcydzieła Łukasza Maciejewskiego.

 

W repertuarze Teatru Słowackiego znajdują się również projekty edukacyjne, organizowane np. w Domu Rzemiosł Teatralnych. W każdą niedzielę można uczestniczyć w spotkaniach Krakowskiego Salonu Poezji. Raz w miesiącu w obiekcie odbywają się spotkania teatralno-filozoficzne Sztuka Myślenia.

 

Teatr Słowackiego – spektakle

Jakie wydarzenia w Teatrze Słowackiego odbyły się do tej pory? Był to m.in. Wodecki Jazz '70 Dialogi by Festiwal Wodecki Twist we wrocławskich Zaklętych Rewirach. Powrót do lat 70. oraz wspaniałej muzyki jazzowej porwały publiczność. Muzyka Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu polskich wokalistów i muzyków wyjątkowo przypadła słuchaczom do gustu. Bilety do Teatru Słowackiego na to wydarzenie sprzedały się w mgnieniu oka. Na scenie pojawili się Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Michał Barański, Michał Tokaj, Marek Napiórkowski, Paweł Dobrowolski oraz inni muzycy.

 

Wydarzeniami w Teatrze Słowackiego są również koncerty. Wśród nich wymienić należy Projekt Tymczasem – na scenie pojawili się Pezet, Żabson, Sokół Sitek i inni. Było to połączenie muzyki i sztuki wizualnej, które opowiadały o konieczności doświadczania i poszukiwania samego siebie. Raperzy wykonali najpopularniejsze utwory, przy których publiczność bawiła się wyśmienicie. Bilety do Teatru Słowackiego na to wydarzenie sprzedały się błyskawicznie.

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Teatr Słowackiego w Krakowie?
Teatr Słowackiego w Krakowie znajduje się przy pl. Świętego Ducha.
Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Słowackiego?
W Teatrze Słowackiego odbyły się wydarzenia, takie jak cykl koncertów Something must break, Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego, Krakowski Salon Poezji, Wodecki Jazz '70 Dialogi by Festiwal Wodecki Twist i wiele innych.
Kiedy utworzony został Teatr Słowackiego?
Teatr Słowackiego utworzony został w 1983 roku.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też