Teatr Słowackiego w Krakowie
Teatr Słowackiego w Krakowie

Wydarzenia
Prague Burlesque & Mercy Brown Grand Gala: Showgirl Nirvana
04.04.2025
Kraków
Prawda - komedia w reżyserii Wojciecha Malajkata
26.04-21.06.2025
Bydgoszcz, Kraków, Poznań i inne
Nowy Jork. Prohibicja
04.05.2025
Kraków
Scenariusz dla trzech aktorów
06.04-06.05.2025
Bielsko-Biała, Chorzów, Kraków
Jan Peszek - Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego
08.05.2025
Kraków
Cohen w teatrze
31.03-21.06.2025
Kraków, Łódź, Wrocław
To ja może się położę – Mała Scena
10.05-14.06.2025
Kraków, Łódź, Warszawa i inne
Dwoje na huśtawce
28.03-28.09.2025
Jasionka, Kraków, Płock i inne
Wieczorek pożegnalny
25.05.2025
Kraków
Pikantni
14.04-29.06.2025
Bydgoszcz, Kielce, Kraków i inne
Jak Zabłocki na mydle - spektakl komediowy
04.04-09.06.2025
Gdańsk, Kraków
Opis
Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie prowadzi swoją działalność od 1893 roku. Początkowo funkcjonował pod nazwą Teatr Miejski. Jest jedną z najbardziej zasłużonych i najpopularniejszych scen teatralnych w całym kraju. Odbywają się tu rozmaite wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty i spektakle.
Teatr Słowackiego – o obiekcie
Teatr Słowackiego w Krakowie określany był jako scena narodowa już na przełomie XIX i XX wieku. Stanowi jeden z największych zabytków architektury w Europie, m.in. dzięki gmachowi, zaprojektowanemu przez Jana Zawiejskiego. Wewnątrz podziwiać można freski Antona Tucha – wiedeńskiego artysty, a także piękną kurtynę, stworzoną przez Henryka Siemiradzkiego. Nieopodal sceny zlokalizowana jest wyjątkowa, zabytkowa garderoba aktora Ludwika Solskiego.
W Teatrze Słowackiego w Krakowie narodziła się rodzima, współczesna reżyseria, inscenizacja, aktorstwo i scenografia. To właśnie tu premiery miały wybitne dzieła Wyspiańskiego: Wesele (1901) oraz Wyzwolenie (1903). Wydarzenia te uznawane są za najważniejsze w historii kultury polskiej. Na scenie tej po raz pierwszy zrealizowane były dzieła polskiego romantyzmu, takie jak Dziady, Kordian i Nie-Boska komedia. Z kolei w 1921 roku swój debiut miał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy – przedstawiciel awangardy polskiej XX wieku.
Teatr Słowackiego – spektakle
Co dzieje się obecnie w Teatrze Słowackiego? Spektakle teatralne młodych twórców cieszą się dużą popularnością. Swoje pierwsze spektakle realizowali tu przedstawiciele czołówki teatru polskiego: Maja Kleczewska, Krystian Lupa, Agnieszka Olsten, Paweł Miśkiewicz czy Agata Duda-Gracz.
Repertuar w Teatrze Słowackiego prezentowany jest na trzech scenach: Dużej, na Scenie MOS i na Scenie Miniaturowej. Wśród współczesnych reżyserów, którzy realizują się na deskach teatralnych wymienić można Agnieszkę Glińską, Michała Borczucha, Wiktora Rubina, Annę Augustynowicz, Radosława Rychcika, i Grzegorza Wiśniewskiego.
Oprócz spektakli Teatr Słowackiego otwarty jest na inne projekty, np. muzyczne. Odbył się tu cykl koncertów Something must break, nad którym pieczę sprawował Artur Rojek, wydarzenia taneczno-ruchowe, takie jak Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego Kroki czy także filmowe – Przywrócone arcydzieła Łukasza Maciejewskiego.
W repertuarze Teatru Słowackiego znajdują się również projekty edukacyjne, organizowane np. w Domu Rzemiosł Teatralnych. W każdą niedzielę można uczestniczyć w spotkaniach Krakowskiego Salonu Poezji. Raz w miesiącu w obiekcie odbywają się spotkania teatralno-filozoficzne Sztuka Myślenia.
Teatr Słowackiego – spektakle
Jakie wydarzenia w Teatrze Słowackiego odbyły się do tej pory? Był to m.in. Wodecki Jazz '70 Dialogi by Festiwal Wodecki Twist we wrocławskich Zaklętych Rewirach. Powrót do lat 70. oraz wspaniałej muzyki jazzowej porwały publiczność. Muzyka Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu polskich wokalistów i muzyków wyjątkowo przypadła słuchaczom do gustu. Bilety do Teatru Słowackiego na to wydarzenie sprzedały się w mgnieniu oka. Na scenie pojawili się Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Michał Barański, Michał Tokaj, Marek Napiórkowski, Paweł Dobrowolski oraz inni muzycy.
Wydarzeniami w Teatrze Słowackiego są również koncerty. Wśród nich wymienić należy Projekt Tymczasem – na scenie pojawili się Pezet, Żabson, Sokół Sitek i inni. Było to połączenie muzyki i sztuki wizualnej, które opowiadały o konieczności doświadczania i poszukiwania samego siebie. Raperzy wykonali najpopularniejsze utwory, przy których publiczność bawiła się wyśmienicie. Bilety do Teatru Słowackiego na to wydarzenie sprzedały się błyskawicznie.
FAQ
Występowali
Obiekty w pobliżu

Opera Krakowska
Kraków

Sala Filharmonii Krakowskiej
Kraków

Klub Forty Kleparz
Kraków

Piwnica Pod Baranami
Kraków

Klub Gwarek
Kraków

Kamienna 12
Kraków

Forum Wydarzeń
Kraków

Teatr Groteska w Krakowie
Kraków

Jazz Klub Drukarnia
Kraków

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Kraków

Małopolski Ogród Sztuki
Kraków

Klub Strefa
Kraków

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Kraków

Zofia Weiss Gallery
Kraków

Klub Żaczek
Kraków

Hotel Campanile Kraków
Kraków

Błonia Krakowskie
Kraków

Bazylika Najświętszej Maryi Panny w Krakowie "Na piasku"
Kraków

Lotnisko Rakowice-Czyżyny
Kraków

Park Lotników
Kraków
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Hala Urania
Olsztyn

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

Stadion Śląski
Chorzów

MTP Poznań Congress Center
Poznań

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Lotnisko Krosno
Krosno

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

Teatr Muzyczny w Łodzi
Łódź