Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Opis
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie zostało założone w 2007 roku z inicjatywy Andrzeja Wajdy. Reżyser, zafascynowany krakowskimi zbiorami sztuki japońskiej, postanowił przekazać na budowę budynku całą kwotę z nagrody filmowej, którą w 1987 roku odebrał w Kioto. W realizacji tego pomysłu wsparły go władze Krakowa oraz rząd Japonii.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA w Krakowie zostało otwarte w 1994 roku i przez 10 lat funkcjonowało jako oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Od 2004 roku Centrum funkcjonuje jako samodzielna instytucja kultury, a od 2007 roku znane jest pod obecną nazwą.
W 2006 roku budynek MANGHHI został wybrany jako jedna z 20 najciekawszych realizacji architektonicznych w Polsce po 1989 roku w konkursie „Polska. Ikony architektury”. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego japońskiego architekta Aratę Isozakiego. Jego nowoczesna bryła robi wrażenie również współcześnie.
W środku budynku znajduje się przestronna przestrzeń ekspozycyjna oraz liczne sale wystawienniczo-konferencyjne, które służą także jako miejsce organizowania koncertów i zewnętrznych incjatyw kulturalnych, regularnie odbywających Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA. Wydarzenia te mają na celu upowszechnianie sztuki rozumianej możliwie interdyscyplinarnie.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA – koncerty 2022
Organizacja koncertów i spektakli teatralnych to główne cele statutowe Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA. Wydarzenia organizowane na scenie obejmują artystów z całego świata, nie zawężając się do Japonii.
Na scenie MANGGHI gościł m.in. Stephan Stephensen aka President Bongo oraz Marcelina Gawron Quintet, której wokal doskonale uzupełnia klasyczna sekcja jazzowa. Wkrótce wystąpi tu także holenderska wokalistka Anneke Van Giersbergen, która w swojej muzyce łączy rock z melodyjnym metalem i błyskotliwymi tekstami.
Jakie inne inicjatywy przygotowało Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA? Bilety na spotkania muzyczne w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” z pewnością będą cieszyć się dużym zainteresowaniem miłośników muzyki improwizowanej. W ramach festiwalu wystąpią m.in. amerykańska wokalistka i pianistka Kandace Springs, etniczno-jazzowy Joachim Mencel Quintet oraz Joey Calderazzo & John Patitucci. Muzeum odwiedził także japoński pianista jazzowy Makoto Kuriya z koncertem “Samuraj Jazz”.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA – wydarzenia
Jakie inne atrakcje organizuje Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA? Koncerty, spektakle i widowiska muzyczne to najważniejsze obszary działalności tej instytucji. Na uwagę zasługuję porywający spektakl “Viva Italia” stworzony z miłości do kultury włoskiej.
Ciekawą propozycją jest także Muzyczny Życiorys Franka Sinatry, który prezentuje najciekawsze fakty, z biografii muzyka oraz przypomina najpiękniejsze kompozycje. W Muzeum zagrała także Elfowa Orkiestra Św. Mikołaja w repertuarze przeznaczonym dla nieco młodszych widzów.
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA – bilety
Bilety na wydarzenia i koncerty w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA można nabyć w komfortowy sposób, w sprzedaży internetowej, za pośrednictwem serwisu eBilet.pl.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
FAQ
Występowali
Obiekty w pobliżu
Opera Krakowska
Kraków
Sala Filharmonii Krakowskiej
Kraków
Klub Forty Kleparz
Kraków
Piwnica Pod Baranami
Kraków
Klub Gwarek
Kraków
Kamienna 12
Kraków
Forum Wydarzeń
Kraków
Teatr Groteska w Krakowie
Kraków
Jazz Klub Drukarnia
Kraków
Małopolski Ogród Sztuki
Kraków
Klub Strefa
Kraków
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Kraków
Zofia Weiss Gallery
Kraków
Klub Żaczek
Kraków
Hotel Campanile Kraków
Kraków
Błonia Krakowskie
Kraków
Teatr Słowackiego w Krakowie
Kraków
Klub Scena 54
Kraków
Klub Re
Kraków
Hotel Galaxy
Kraków
Fani lubią też
Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa
Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk
Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa
Opera Leśna
Sopot
Hala COS Torwar
Warszawa
TAURON Arena Kraków
Kraków
Hala Spodek
Katowice
Atlas Arena
Łódź
Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk
Progresja
Warszawa
Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław
ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot
Amfiteatr Kadzielnia
Kielce
Hala Urania
Olsztyn
Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa
Arena Gorzów
Gorzów Wielkopolski
Amfiteatr Park Strzelecki
Nowy Sącz
Stadion Śląski
Chorzów
PreZero Arena Gliwice
Gliwice
Narodowe Forum Muzyki
Wrocław