Teatr Groteska w Krakowie

Teatr Groteska w Krakowie

Teatr Groteska to jeden z najsłynniejszych i najstarszych scen lalkowych w Polsce. Założony został w 1945 roku w Krakowie, przez dwójkę artystów teatru – małżeństwo Zofię i Władysława Jaremów – inscenizatorów i reżyserów, specjalizujących się w dziedzinie sztuki lalkowej w powojennej Polsce.

Teatr Groteska – o obiekcie

Repertuar teatru kierowany był zarówno do dzieci jak i dorosłych. Do najwybitniejszych produkcji Teatru Groteska zaliczane są inscenizacje dzieł: Tadeusza Różewicza, Sławomira Mrożka, Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, a także Bertolda Brechta oraz Alfreda Jarrego.

 

Kiedy funkcję dyrektora obiektu przejęła Freda Leniewicz, w teatrze pojawił się klasyczny, dziecięcy repertuar. Z kolei za czasów Jana Polewki – inscenizatora i plastyka – w Grotesce można było wyczuć inspiracje komedią dell’arte, malarstwem hiszpańskim i orientem. Obecnie Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest Adolf Weltschek – reżyser, aktor i filolog. Przedstawienia, które znajdują się w repertuarze Teatru Groteska, kieruje on do widza wielopokoleniowego.

span id="wrap-desktop">

Teatr Groteska – spektakle

W Teatrze Groteska odbywają się przedstawienia w postaci adaptacji znanych baśni, m.in. Kot w butach Charlesa Perrault’a, Brzydkie Kaczątko i Calineczka Hansa Christiana Andersena, Trzy Świnki Braci Grimm. Dużym powodzeniem cieszą się także adaptacje literatury dziecięcej: Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, Tomek Sawyer Marka Twaina, Aksamitny Królik Margery Williams, Dr Dolittle Hugha Loftinga i Porwanie Baltazara Gąbki Stanisława Pagaczewskiego. Na scenie prezentowane są utwory polskich poetów: Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy.

 

Teatr Groteska spektakle dla młodzieży i dzieci wyróżniają się ciekawą tematyką, wysokim poziomem estetyki i zastosowaniem różnorodnych form ekspresji teatralnej: lalki o zróżnicowanych technikach animacji, żywy plan, niebanalne kostiumy, maski oraz multimedia. Twórcy dbają również o niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową przedstawień, dobierając odpowiednie do tematyki piosenki z morałem. Repertuar teatru Groteska dobrany jest do wieku i osobowości widza, którego wrażliwość kształtuje, dostarczając odpowiednich bodźców scenicznych. Scena dla Dzieci opiera się często na klasyce.

 

W teatrze Groteska odbywają się także spektakle, stworzone na podstawie dzieł najsłynniejszych pisarzy: Balladyna Adama Mickiewicza w reżyserii Bogdana Cioska, Dzienniki gwiazdowe Stanisława Lema oraz Kot-Otchłanie miłości na podstawie dzieła Kot Georges'a Simenona w reżyserii Adolfa Weltscheka, Kandyd czyli optymizm Woltaira w reżyserii Pawła Aignera, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w reżyserii Waldemara Wolańskiego, Skąpiec Moliera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego oraz monodram Zagraj to jeszcze raz, Sam Woody’ego Allena w reżyserii Lecha Walickiego.

 

Warto wspomnieć, że w teatrze Groteska odbywają się również występy muzyczne. Jednym z nich był koncert Justyny Bacz Dalida – pieśń o miłości. Artystce towarzyszyli wyśmienici muzycy pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

 

Pamiętaj, że bilety do Teatru Groteska to jedyna gwarancja możliwości uczestnictwa w wydarzeniu.

Często zadawane pytania dotyczące Teatru Groteska

Gdzie znajduje się Teatr Groteska?

Teatr Groteska znajduje się w Krakowie, przy ulicy Skarbowej 2.

 

Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Groteska?

W teatrze Groteska odbywają się spektakle teatralne, wśród których znaleźć można przedstawienia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To m.in. adaptacje znanych baśni, np. Brzydkie kaczątko, Calineczka, adaptacje literatury dziecięcej – Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer, a także inscenizacje dzieł Różewicza, Mrożka, Gałczyńskiego i wiele innych.

 

Kiedy otwarty został Teatr Groteska?

Teatr Groteska został otwarty w 1945 roku w Krakowie. Jego założycielami było małżeństwo: Zofia i Władysław Jaremowie – reżyserowie i inscenizatorzy, specjaliści w sztuce lalkowej.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Teatr Groteska w Krakowie
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia w tym miejscu
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Adres

Skarbowa 2
31-121 Kraków

Zakończone spektakle

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/