Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasun-festival
Home Miejsce Teatr Groteska w Krakowie

Teatr Groteska w Krakowie

Kraków, Skarbowa 2
Sprawdź wydarzenia
Teatr Groteska w KrakowieOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr Groteska to jeden z najsłynniejszych i najstarszych scen lalkowych w Polsce. Założony został w 1945 roku w Krakowie, przez dwójkę artystów teatru – małżeństwo Zofię i Władysława Jaremów – inscenizatorów i reżyserów, specjalizujących się w dziedzinie sztuki lalkowej w powojennej Polsce.

Teatr Groteska – o obiekcie

Repertuar teatru kierowany był zarówno do dzieci jak i dorosłych. Do najwybitniejszych produkcji Teatru Groteska zaliczane są inscenizacje dzieł: Tadeusza Różewicza, Sławomira Mrożka, Konstantego Idefonsa Gałczyńskiego, a także Bertolda Brechta oraz Alfreda Jarrego.

 

Kiedy funkcję dyrektora obiektu przejęła Freda Leniewicz, w teatrze pojawił się klasyczny, dziecięcy repertuar. Z kolei za czasów Jana Polewki – inscenizatora i plastyka – w Grotesce można było wyczuć inspiracje komedią dell’arte, malarstwem hiszpańskim i orientem. Obecnie Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym jest Adolf Weltschek – reżyser, aktor i filolog. Przedstawienia, które znajdują się w repertuarze Teatru Groteska, kieruje on do widza wielopokoleniowego.

span id="wrap-desktop">

Teatr Groteska – spektakle

W Teatrze Groteska odbywają się przedstawienia w postaci adaptacji znanych baśni, m.in. Kot w butach Charlesa Perrault’a, Brzydkie Kaczątko i Calineczka Hansa Christiana Andersena, Trzy Świnki Braci Grimm. Dużym powodzeniem cieszą się także adaptacje literatury dziecięcej: Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, Tomek Sawyer Marka Twaina, Aksamitny Królik Margery Williams, Dr Dolittle Hugha Loftinga i Porwanie Baltazara Gąbki Stanisława Pagaczewskiego. Na scenie prezentowane są utwory polskich poetów: Juliana Tuwima czy Jana Brzechwy.

 

Teatr Groteska spektakle dla młodzieży i dzieci wyróżniają się ciekawą tematyką, wysokim poziomem estetyki i zastosowaniem różnorodnych form ekspresji teatralnej: lalki o zróżnicowanych technikach animacji, żywy plan, niebanalne kostiumy, maski oraz multimedia. Twórcy dbają również o niepowtarzalną ścieżkę dźwiękową przedstawień, dobierając odpowiednie do tematyki piosenki z morałem. Repertuar teatru Groteska dobrany jest do wieku i osobowości widza, którego wrażliwość kształtuje, dostarczając odpowiednich bodźców scenicznych. Scena dla Dzieci opiera się często na klasyce.

 

W teatrze Groteska odbywają się także spektakle, stworzone na podstawie dzieł najsłynniejszych pisarzy: Balladyna Adama Mickiewicza w reżyserii Bogdana Cioska, Dzienniki gwiazdowe Stanisława Lema oraz Kot-Otchłanie miłości na podstawie dzieła Kot Georges'a Simenona w reżyserii Adolfa Weltscheka, Kandyd czyli optymizm Woltaira w reżyserii Pawła Aignera, Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa w reżyserii Waldemara Wolańskiego, Skąpiec Moliera w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego oraz monodram Zagraj to jeszcze raz, Sam Woody’ego Allena w reżyserii Lecha Walickiego.

 

Warto wspomnieć, że w teatrze Groteska odbywają się również występy muzyczne. Jednym z nich był koncert Justyny Bacz Dalida – pieśń o miłości. Artystce towarzyszyli wyśmienici muzycy pod kierownictwem Mariusza Dubrawskiego.

 

Pamiętaj, że bilety do Teatru Groteska to jedyna gwarancja możliwości uczestnictwa w wydarzeniu.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Teatr Groteska?
Teatr Groteska znajduje się w Krakowie, przy ulicy Skarbowej 2.
Jakie wydarzenia odbyły się w Teatrze Groteska?
W teatrze Groteska odbywają się spektakle teatralne, wśród których znaleźć można przedstawienia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To m.in. adaptacje znanych baśni, np. Brzydkie kaczątko, Calineczka, adaptacje literatury dziecięcej – Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer, a także inscenizacje dzieł Różewicza, Mrożka, Gałczyńskiego i wiele innych.
Kiedy otwarty został Teatr Groteska?
Teatr Groteska został otwarty w 1945 roku w Krakowie. Jego założycielami było małżeństwo: Zofia i Władysław Jaremowie – reżyserowie i inscenizatorzy, specjaliści w sztuce lalkowej.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też