Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsun-festivalfame-mma
Home Artysta Jacek Królik

Jacek Królik

Sprawdź wydarzenia
Jacek KrólikOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Jacek Tadeusz Królik — urodził się 2 grudnia 1967 roku w Krakowie. Jest gitarzystą, kompozytorem, muzykiem sesyjnym oraz współzałożycielem zespołu Brathanki. Ukończył Szkołę Muzyczną II st. im. Władysława Żeleńskiego oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. 

Początki kariery

Jacek Królik po ukończeniu szkoły podstawowej nie był pewien, czym zamierza się zajmować w życiu. Postanowił więc pójść do Technikum Mechanicznego. Swój wybór kierował prawdopodobnie zawodem swojego ojca, który uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Po roku czasu do Jacka Królika dotarło jednak, że woli zajmować się muzyką. Zdał więc egzamin do Szkoły Muzycznej. W 1983 roku zdobył wyróżnienie dla najlepszego instrumentalisty Przeglądu Zespołów Muzycznych w Skawinie. Z kolei w 1986 roku, jeszcze przed zdaniem matury, zdał egzamin, dzięki któremu dostał się do drugiej klasy szkoły muzycznej II stopnia. 

 

Pierwsze kroki jako gitarzysta stawiał w zespole Dekiel. Był jednym z twórców zespołu Chłopcy z Placu Broni, który w 1987 roku zakwalifikował się do finału Festiwalu w Jarocinie. W latach 90. był muzykiem sesyjnym. Współpracował wtedy z zespołem Lombard, z którym nagrał album "Afryka". Kolejnym krokiem w jego karierze było nawiązanie współpracy z zespołem "Dogs". Artysta wraz z Urszulą nagrał album "Biała droga". Gitarzysta występował również w zespole Tilt. W 1995 roku razem z zespołem Zmartwychwstańcy z WSD Zmartwychwstańców w Krakowie wziął udział w społecznym projekcie. W jego ramach artysta opracował płytę "Nadzieja" 

Kolejne sukcesy

W 1996 roku wraz z Grzegorzem Ciechowskim nagrał płytę "OjDADAna". Co więcej — jeszcze w tym samym roku stał się jednym z członków zespołu Grzegorza Turnaua. Nagrywali razem albumy, a także muzykę filmową. W 1997 roku Jacek Królik nagrał płytę "7777" Kabaretu OT.TO. Przez kolejne dwa lata współpracował z Edytą Górniak. Uczestniczył nawet w jej trasie koncertowej. W 1999 roku Janusz Mus zaproponował mu grę w zespole Brathanki. Był twórcą utworów, do których należą "Ano!", "Patataj" oraz "Galoop". Artysta współpracował z zespołem przez kolejne 10 lat. Warto dodać, że był również jednym z twórców zespołu gitarowego Giganci Gitary. W 2003 roku wraz z zespołem Kreszendo nagrał płytę "Stało się", a w 2008 — "Tu i teraz". W tym samym roku akompaniował Grzegorzowi Turnau na "Koncercie wśród dźwigów". Wydarzenie to upamiętnia wydarzenia z sierpnia 1988 roku w Szczecinie. Jacek Królik oprócz samej gry na gitarze, wraz ze wszystkimi uczestnikami tego wydarzenia wykonał utwór "Nie pytaj o Polskę". 

 

W 2009 roku artysta skomponował muzykę do filmu "Ile waży Koń Trojański" w reżyserii Juliusza Machulskiego.

Jacek Królik współpracował wtedy z muzykami, do których należą Agnieszka Jurkiewicz, Michał Jurkiewicz, Sławomir Berny oraz Łukasz Adamczyk. Był również jednym z uczestników sekcji instrumentalnej z okazji 60 urodzin Andrzeja Sikorowskiego. Jackowi Królikowi towarzyszył kontrabasista Tomasz Kupiec. Wziął także udział w nagrywaniu dwóch autorskich płyt Michała Jurkiewicza. W 2010 roku nagrał "Śrubki", a w 2012 roku — "Grę mandolinę". Wraz z Andrzejem oraz Maią Sikorowskimi współtworzył album "Sprawa rodzinna".

 

Jacek Królik zagrał wiele koncertów z Markiem Napiórkowskim. Ich celem była promocja nowych modeli gitar elektroakustycznych firmy Yamaha. Razem z Haliną Mlynkovą nagrał dwa albumy. W 2011 roku była to "Etnoteka", a w 2013 roku — "Po drugiej stronie lustra". Współpracował również z zespołem Wu—Hae. Wystąpił z nim podczas krakowskiego koncertu w Muzeum Lotnictwa Polskiego. Z zespołem Wu-Hae również nagrał album, zatytułowany "Merry crisis and a happy new fear". Jako muzyk sesyjny występował z Moniką Gawrońską oraz Olą Bieńkowską. Nagrywał również jingle radiowe dla Antyradia, Radia Leliwa, czy Polskiego Radia Białystok. Występował na wielu festiwalach oraz warsztatach. Jednym z popularniejszych wydarzeń tego typu było, chociażby "Solo życia". 

 

Od 2015 roku jest członkiem zespołu WIEKO. W jego skład wchodzą również Ryszard Sygitowicz, Robert Chojnacki, Tomasz Zeliszewski oraz Mieczysław Jurecki. Zespół w 2016 roku wydał album "Błękitny dym". Muzycy nagrali go dla fundacji Anny Dymnej "Mimo wszystko". Oprócz nich na płycie możemy usłyszeć Majkę Jeżowską, Marka Piekarczyka, Zbigniewa Wodeckiego, Grzegorza Turnau, Wandę Kwietniewską, Adama Nowaka oraz Andrzeja Sikorowskiego.  

Dorobek artysty 

Albumy, które powstały we współpracy z Grzegorzem Turnau:

 • "Tutaj jestem" — 1997 rok
 • "Księżyc w misce" — 1998 rok
 • "Ultima" — 1999 rok
 • "Nawet" — 2002 rok
 • "Kołysanki" — utulanki - 2003 rok
 • "Cafe Sułtan" — 2004 rok
 • "Zakochany Anioł" — 2005 rok
 • "11:11" — 2005 rok 
 • "Historia pewnej podróży" — 2006 rok
 • "Ino" — 2010 rok
 • "Fabryka Klamek" — 2010 rok
 • "Och! Turnau Och-Teatr" — 2011 rok
 • "Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia" — 2014 rok
 • "Bedford School" — 2018 rok

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Jacek Królik: Andrzej Krzywy, Jan Borysewicz, Joanna Lazer, Michał Dąbrówka,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jacy artyści go inspirowali?
Artystami, na których Jacek Królik się wzorował byli Piotr Zander, Marek Raduli, Ryszard Sygitowicz oraz Jurek Styczyński.
Jak się nazywa najnowsza płyta?
Jego najnowsza płyta nazywa się "Królik". Wydała ją wytwórnia Oko-Art.
Ile płyt nagrał?
Jacek Królik nagrał ponad 150 płyt.
Dla jakich filmów współtworzył muzykę?
Był twórcą muzyki do następujących filmów: "Zakochany Anioł", "Kto nigdy nie żył...", "Niezawodny system", "Trzeci oficer", "Ile waży koń trojański?".
Ile gitar posiada muzyk?
Artysta ma ich ponad 30 sztuk.

Fani lubią też

Zobacz też