POKAHONTAZ

POKAHONTAZ

Pokahontaz to hip-hopowa grupa muzyczna pochodząca z Polski. Zespół wykonuje utwory, które są połączeniem hip-hopu, alternatywnego hip-hopu i muzyki elektronicznej. Odróżniają się od typowego dla polskiego rapu nurtu nastawionego na przekaz artystyczny i swoją twórczość opierają na warsztacie wykonawczym i dużym wpływie muzyki elektronicznej.

Pokahontaz - członkowie

W skład grupy Pokahontaz wchodzą trzej muzycy: Fokus, Rahim oraz DJ West. Ten ostatni dołączył w 2017 roku, zastępując wcześniejszego członka, DJ Bambusa. Fokus urodził się 13.03.1980 r. w Katowicach. Z tego samego miasta pochodzi także urodzony 17.11.1978 r. Rahim. Fokus oraz Rahim tworzą zespół Pokahontaz od samego początku jego działalności.

Pokahontaz - historia zespołu

Zespół został założony w 2003 roku przez raperów Fokusa i Rahima oraz DJ Bambusa. Dwaj pierwsi wcześniej byli związani ze znaną grupą Paktofonika, która rozpadła się po samobójczej śmierci jednego z członków. Zespół Pokahontaz zadebiutował wiosną 2004 roku z singlem Wstrząs dla mas. Utwór został ciepło przyjęty nie tylko przez społeczność hip-hopową, ale także przyniósł zespołowi rozgłos w kraju. Podobnie jak kolejny singiel Za szybcy się wściekli notowany był na dość wysokich pozycjach Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Wielkim sukcesem okazał się pierwszy album grupy "REceptura". Płyta znalazła się na trzecim miejscu zestawienia OLiS, czyli oficjalnej listy sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. Poza pracą nad własnymi albumami formacja nagrywała także utwory na płyty innych wykonawców. Z piosenką "Podpisz ten numer" znaleźli się gościnnie na albumie producenckim IGS "Na klucz". Nagrali także utwór "Sierściuchy" wspólnie z zespołem MeriDialu, na ich płytę "Dekada". Pokahontaz ma na koncie gościnne występy na albumach wielu artystów.

 

W 2007 roku zespół przechodził kryzys ze względu na konflikt członków na tle finansowym. Początkowo z formacji odszedł Rahim, jednak już wkrótce muzykom udało się dojść do porozumienia i kontynuowali wspólną działalność. W 2017 roku doszło do zmian w obsadzie zespołu. DJ Bambus odszedł ze składu, a na jego miejsce pojawił się DJ West.

Pokahontaz - najpopularniejsze występy

Grupa Pokahontaz już w 2004 roku wzięła udział w 4 edycji festiwalu Hip-Hop Opole. W 2014 r. Pokahontaz zaprezentowało się podczas kaliskiego Hip Hop Festiwalu. W 2016 r. w Katowickim Spodku z okazji 20 lat śląskiego rapu został zorganizowany Śląski Rap Festiwal. Jedną z występujących gwiazd był zespół Pokahontaz. W 2017 r. swoim wystąpieniem uświetnili Wengroove Hip Hop Festiwal w Węgrowie. Zagrali także podczas 23 i 27 finału WOŚP.

Pokahontaz - wydane albumy

 

Grupa Pokahontaz od początku działalności wydała wspólnie 6 albumów. Są to kolejno:

  • "REceptura", data wydania 02.04.2005 r.
  • "REkontakt", data wydania 19.10.2012 r.
  • "REversal", data wydania 20.08.2014 r.
  • "REkolekcja", data wydania 21.10.2016 r.
  • "REset", data wydania 01.12.2017 r.
  • "REnesans", data wydania 28.06.2019 r.

Jak nietrudno zauważyć wszystkie płyty łączy przedrostek RE w nazwie.

Pokahontaz - współpraca z innymi artystami

Muzycy z formacji Pokahontaz znani są z ochoczej współpracy z innymi twórcami. W artystycznym dorobku mają utwory współtworzone z takimi osobowościami jak Pezet, Donguralesko, Kaliber 44, Mrozu czy Grubson.

Pokahontaz - nagrody i wyróżnienia

W 2013 roku teledysk do singla "Niemiłość" został wyróżniony nominacją do nagrody Cyber Yach, przyznawanej przez Yach Film podczas Festiwalu Teledysków. Ponadto aż trzy z sześciu albumów zespołu osiągnęło miano złotej płyty ("REkontakt", "REversal", "REset")

 

Pokahontaz i rozwój kariery muzycznej

Pierwszym singlem wydanym pod szyldem Pokahontaz był "Wstrząs dla mas" (2004), dobrze przyjęty przez publiczność. Dzięki kolejnemu numerowi – "Za szybcy się wściekli" – zespół przebił się do największych stacji muzycznych i stał się rozpoznawalny w całym kraju. Oba utwory znalazły się na debiutanckiej płycie grupy pt. "REceptura" z 2005 roku. Na krążku gościnnie wystąpili artyści tacy jak: Śliwka Tuitam, Miuosh, Cichy i Kams. „REceptura” otworzyła nowy rozdział w historii polskiego hip-hopu. Rahim i Fokus udowodnili, że należą do czołówki polskich raperów. Wydawnictwo zawiera piętnaście utworów, które do dziś uważane są za kultowe, o czym świadczy chociażby decyzja MaxFloRec o reedycji albumu.

 

W 2011 roku ukazała się druga płyta grupy - "REkontaktem", w kilka miesięcy od premiery osiągając status złotej. Znajduje się na niej 15 premierowych utworów, w których artyści nie stronią od muzycznych eksperymentów. Na featuringu pojawiają się: EMILYROSE, Pezet, Łona oraz Grizzlee z EastWest Rockers. W 2014 roku ukazała się trzecia płyta - "Reversal", która w niespełna rok od wydania pokryła się złotem. W 2017 roku w miejsce DJ-a Bambusa do grupy dołączył DJ West.

 

Pokahontaz rozpoczął intensywne prace nad czwartym wydawnictwem. Muzycy Pokahontaz są bezkompromisowi, pewni swojej wizji i umiejętności. Od samego początku swojej muzycznej drogi poszukiwali nowych środków wyrazu. Osobowości, które zarówno solo, w duecie, czy jako trio przyciągają publiczność swoim magnetyzmem. Zespół jest wypadkową doświadczeń, stylów i dążeń jego członków, dla których hip-hop jest otwartą formą przekazu.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Pokahontaz: Gedz, Sarius, Tede, Kartky, Kabe, O.S.T.R., Avi x Louis Villain,

 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Wojciech Dyrda, CC-BY-SA 3.0

POKAHONTAZ - Często zadawane pytania

  • Nazwa grupy Pokahontaz to tak naprawdę przekręcona nazwa zespołu Paktofonika. Wiąże się z opowiadaną przez Rahima anegdotą. Raper spędzał pewnego razu czas z kolegą po fachu, a jednocześnie członkiem zespołu Paktofonika. Podeszła do nich koleżanka i spytała, czy on jest "z tego Pokahontaz". Rahim oraz Fokus zgodzili się, że będzie to dobra nazwa dla ich zespołu.
  • Najnowsza płyta zespołu Pokahontaz nosi tytuł “Renesans” i została wydana w 2019 roku. Poprzedzał ją singiel Średniowiecze, nagrany wspólnie z Donguralesko.
  • Raper Rahim ma żonę. Fokus był żonaty z Anną Alszer, jednak ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Obecnie tworzy związek z fotomodelką Aleksandrą Majcherek.
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

POKAHONTAZ
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/