Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Katarzyna Figura

Katarzyna Figura

Katarzyna FiguraSzczegółyOpisWydarzeniaKatarzyna Figura - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
62 lata
data urodzenia:
22.03.1962
dyscyplina:
Polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna.
social media:

Opis

Katarzyna Figura to aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodziła się w 1962 roku w Warszawie, gdzie ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Na dużym ekranie zadebiutowała już jako nastolatka, grając w dwóch filmach młodzieżowych. W trakcie studiów, w 1983 roku, wystąpiła w roli Laury w biograficznym filmie o Kazimierzu Przerwie-Tetmajerze Jacka Koprowicza - "Przeznaczenie". Później  zagrała młodą prostytutkę Once w filmie fantastycznym "Ga, ga. Chwała bohaterom".

 

Przełomem w karierze aktorki była rola w filmie "Pociąg do Hollywood" Radosława Piwowarskiego z 1986 roku. Figura zagrała Mariolę Wafelek, zafascynowaną Marilyn Monroe, która namiętnie pisze listy do znanego reżysera Billy’ego Wildera i marzy o karierze w Stanach Zjednoczonych. Rok później u boku Jacka Chmielnika i Jerzego Stuhra wystąpiła w komedii "Kingsajz" z 1987 roku. Produkcje te przyniosły młodej aktorce rozpoznawalność i status seksbomby.

Pod koniec lat 90. przyszły kolejne ważne role - w dwuczęściowej komedii "Kiler" Juliusza Machulskiego oraz w "Ajlawiu" Marka Koterskiego, za którą otrzymała Złote Lwy za pierwszoplanową rolę kobiecą na 24. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Wśród najnowszych ról aktorki wymienić można filmy "Panie Dulskie" Filipa Bajona z 2015 roku oraz "7 uczuć" Marka Koterskiego z 2018 roku.  Jako aktorka teatralna, Figura zadebiutowała w 1985 roku w Teatrze Współczesnym.

W latach 2006-2013 związana była z warszawskim Teatrem Dramatycznym. Obecnie jest aktorką Teatru Wybrzeże, gdzie można ją zobaczyć w sztukach takich jak "Tresowane dusze" czy "Maria Stuart".

 

Źródło zdjęcia: FOTON/PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Katarzyna Figura - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Katarzyna Figura?

Miejscowości, w których Katarzyna Figura wystąpi w najbliższym czasie: Sopot.

Fani lubią też

Zobacz też