Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo

Chemia

ChemiaOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Chemia to polski rockowy zespół założony w roku 2007 z inicjatywy Wojciecha Balczuna w stolicy naszego kraju. Zespół bardzo szybko zyskał sobie grono licznych fanów, a obecnie ma za sobą 6 wydanych albumów. Chemia koncertuje po całym kraju od roku 2010, a każdy fan polskiego rocka z pewnością nie raz słyszał jeden z ich wielu utworów.  Poza debiutancką płytą pt. "Dobra Chemia", zespół nagrał takie materiały, jak "O2", "In the Eye", "The One Inside", "Let Me" i  "Something to Believe In". Ostatni z wymienionych ukazał się w kwietniu 2022 roku. Najwyżej notowanymi utworami Chemii są "Fire", "Happy Ending", "Bondage of Love" oraz "The Windows Soul". 

Historia zespołu i ich dyskografia - muzyka jako nieodłączna dziedzina życia członków

Początki zespołu

Mimo tego, że zespół Chemia został założony w roku 2007, dopiero trzy lata później ukazała się ich pierwsza płyta. Rok 2010 był zdecydowanie przełomem w karierze zespołu - to właśnie wtedy światło dzienne ujrzał krążek pt. "Dobra Chemia" wydany 4 października, a zespół rozpoczął swoje koncertowanie. Rok później grupa nieco zmieniła się. Zespół opuścił wokalista Marcin Koczot, a na jego miejscu znalazł się Łukasz Drapała. W tym samym roku, 31 października, zespół wydał reedycję swojej pierwszej studyjnej płyty, która nosiła nazwę "O2". Co należy podkreślić, na krążku znajdziemy utwory z "Dobrej Chemii" w wersji angielskiej oraz polskiej zaśpiewane przez nowego wokalistę.

 

Wiosną 2012 grupa nagrała swój pierwszy minialbum. Zatytułowany był on "In the Eye". Niedługo po tym z grupy odszedł muzyk Zbigniew Krebs, a jego miejsce w zespole zastąpił Maciej Mąka. Jesienią tego samego roku Chemia postanowiła wyjechać do kanadyjskiego The Warehouse Studio, gdzie rozpoczęli nagrywanie swojego trzeciego albumu studyjnego. Nowym agentem grupy został wówczas Ralph James, który współpracował już z takimi artystami jak Billy Talent czy Nickelback. "The One Inside" będący wynikiem zagranicznej współpracy ujrzał światło dzienne 4 października 2013 roku. Przez kolejne dwa lata grupa jedynie koncertowała.

 

18 września 2015 roku na rynku pojawił się krążek pt. "Let Me", który realizował Mike Fraser. Znany producent współpracował wcześniej z gigantami rocka. Wśród nich znaleźli się: Metallica, AC/DC, Led Zeppelin oraz Aerosmith. Był to pierwszy album, który uplasował się na oficjalnej liście sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video. Zajął wówczas 38 miejsce.

Trudne czasy

Niestety, rok 2015 był dość trudny dla zespołu. To właśnie wtedy jego ramy opuścili wokalista Łukasz Drapała oraz gitarzysta Maciej Mąka. W efekcie tego Chemia zawiesiła swoją działalność. Fani nie musieli jednak długo czekać na wielki powrót rockowego bandu. Już w roku 2016 Chemia powróciła do nagrywania. W listopadzie do zespołu dołączył gitarzysta Maciek Papalski, a w grudniu wokalista Mariusz Dyba.

 

Niestety, zawirowaniom w zespole nie było końca. Już w marcu 2018 roku Mariusz Dyda zdecydował się opuścić zespół, a wraz z nim odszedł Krzysztof Jaworski - frontman zespołu. To wtedy właśnie ponownie do Chemii zawitał Łukasz Drapała i przejął obie role. Do zespołu dołączył też basista Błażej Chochorowski.

 

Nowa twarz oraz brzmienie zespołu ukazało się najpierw na Woodstock Ukraine Festival, w wyniku czego zespół nagrał nową wersję utworu "Hero" w języku ukraińskim. Co ciekawe, ponad 100 stacji radiowych na Ukrainie zagrało ten utwór w dniu jego premiery. Od tamtego czasu Chemia nagrała już trzy utwory w języku ukraińskim, które prezentowane były jako gość specjalny trasy "Hello" zespołu Antytila - jednej z największych gwiazd rockowej sceny Ukrainy.

Najnowsza płyta - "Something to Believe In"

Po siedmiu latach ciszy ze strony zespołu, 29 kwietnia 2022 roku, ukazał się studyjny album zespołu pt. "Something to Believe In". Na płytę składa się aż dziewięć rockowych kompozycji, bez wątpienia najlepszych w karierze Chemii. Za brzmienie całości odpowiada Andy Taylor - gitarzysta oraz kompozytor, który niegdyś współpracował z Rodem Stewartem, Robertem Palmerem, The Almighty czy Duran Duran. Co ważne, Taylor jest autorem tekstów wszystkich utworów znajdujących się na krążku. Największą popularnością cieszą się single: "Angina", "Modern Times", "The Windows Soul" oraz "New Romance"

Koncerty zespołu

W 2022 roku odbyło się kilka koncertów zespołu w dużych miastach m.in. w Żywcu, Gdańsku czy Gdyni. W tym roku zespół koncertował już w Warszawie, Tychach, Szczecinie oraz na Festiwalu w Opolu. W przeszłości Chemia zagrała także w innych dużych miastach Polski. W roku 2017 było to aż czternaście koncertów w ciągu dwóch miesięcy. Zespół zagrał wówczas m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Zamościu, Kielcach czy Chorzowie. Mniejsze miasta również nie zostały pominięte w tym zestawieniu - na trasie koncertowej znalazła się m.in. Nowa Sól czy Bielsko Biała.

Członkowie zespołu Chemia

Jak można zauważyć czytając historię zespołu, jego członkowie zmieniali się wielokrotnie. Wśród twarzy, które w przeszłości miały związek z Chemią znajdują się: 

 1. Zbigniew Krebs - gitarzysta,
 2. Marcin Koczot - wokalista,
 3. Maciej Mąka - gitarzysta,
 4. Rafał Stępień - instrumenty klawiszowe,
 5. Krzysztof Jaworski - gitara basowa,
 6. Mariusz Dyda - wokalista. 

Obecnie w zespole znajdziemy nazwiska takie jak:

 • Wojciech Balczun - gitarzysta,
 • Maciek Papalski - gitarzysta,
 • Adam Kram - perkusista,
 • Błażej Chochorowski - gitara basowa,
 • Łukasz "Luke" Drapała - wokalista.

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Chemia: South Machine, Centrum Band, Illusion, Rock n Roll Rebels, SawDust, Proletaryat, Proceder, Basement, Motorbrothers, Łydka Grubasa, Nocny Kochanek,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile członków liczy zespół?
Zespół liczy obecnie pięciu członków - wśród nich Wojciech Balczun, Maciek Papalski, Adam Kram, Błażej Chochorowski oraz Łukasz "Luke" Drapała.
Kiedy został założony zespół?
Zespół został założony w roku 2007 w Warszawie. Inicjatorem był Wojciech Balczun.
Jak nazywa się ostatnia płyta wydana przez Chemię?
Ostatnia płyta została wydana 9 kwietnia 2022 roku i nowi nazwę "Something to Believe In".
Z kim współpracował zespół?
Chemia współpracowała m.in. z takimi osobami jak Andy Taylor, Mike Fraser oraz Ralph James.
Jakie utwory znalazły się na liście utworów notowanych?
Są to: „Ego", „Bondage of Love”, „Generation Zero”, „Happy Ending”, „Fire”, ,,B-52'', ,,Modern Times'' oraz ,,The Windows Soul".

Fani lubią też

Zobacz też