Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

AC/DC

AC/DCSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Sydney, Australia
członkowie:
Brian Johnson, Cliff Williams, Angus Young, Stevie Young, Phil Rudd
dyscyplina:
zespół rockowy, zespół metalowy
social media:

Opis

AC/DC to australijski zespół rockowy, założony w 1973 roku w Sydney. Jego obecni członkowie to wokalista Axl Rose, gitarzysta Angus Young, perkusista Chris Slade oraz gitarzysta i wokalista Stevie Young.

Zadebiutowali w 1975 roku albumami „High Voltage” oraz „T.N.T.”. Ukazały się one jedynie w Australii, a pierwszy z wymienionych pokrył się tam 5-krotną platyną.

W kwietniu 1976 roku „High Voltage” został wydany w wersji międzynarodowej. W Stanach Zjednoczonych sprzedał się w 3 milionach egzemplarzy. Pokrył się złotem we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Przełomem w karierze AC/DC był album z 1979 roku pod tytułem „Highway to Hell”. Rok później zmarł wokalista grupy Bon Scott. Płyta pokryła się złotem bądź platyną w 9 krajach, w tym 7-krotną w Stanach i 5-krotną w Australii. Tytułowy utwór jest największym przebojem grupy i jednocześnie jednym z najsłynniejszych rockowych piosenek wszech czasów.

Kolejny album, wydany w lipcu 1980 roku „Back in Black” został nagrany z nowym wokalistą - Brianem Johnsonem. Znalazły się tam single takie jak „What Do You Do for Money Honey” czy „Rock and Roll Ain't Noise Pollution”. W Stanach Zjednoczonych album sprzedał się w oszałamiającym nakładzie 22 milionów egzemplarzy. Pokrył się 12-krotną platyną w Australii oraz 2-krotną między innymi we Francji, Niemczech czy Włoszech. Późniejsze płyty takie jak „Flick of the Switch” czy „Blow Up Your Video” największą popularnością cieszyły się w Stanach i Australii.

Kolejne międzynarodowe sukcesy przyniosły płyty „Stiff Upper Lip” z 2000 roku oraz „Black Ice” z 2008 roku. Druga z wymienionych pokryła się platyną w kilkunastu krajach, w tym w Polsce.

Ostatni album AC/DC - „Rock or Bust” ukazał się w listopadzie 2014 roku i również pokrył się platyną w naszym kraju. AC/DC w Polsce wystąpili między innymi w 2015 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie.  

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też