Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Led Zeppelin

Led Zeppelin

Led ZeppelinSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Londyn, Wielka Brytania
dyscyplina:
zespół rockowy
social media:

Opis

Led Zeppelin był angielskim zespołem hard rockowym, powstałym w 1968 roku w Londynie. Jego założycielami byli gitarzysta Jimmy Page, wokalista Robert Plant, basista i klawiszowiec John Paul Jones oraz perkusista John Bonham. Jest uważany za jedne z najbardziej znaczących zespołów muzycznych w historii.

Rozwój kariery muzycznej Led Zeppelin

Grupa zadebiutowała w styczniu 1969 roku albumem pod tytułem „Led Zeppelin”. Do tej pory w Stanach Zjednoczonych sprzedało się około 8 milionów jego egzemplarzy, co dało mu tam status 8-krotnej platyny. Pokrył się także dwukrotną platyną w Australii i Wielkiej Brytanii, a także złotem między innymi we Francji i Włoszech.

 

W tym samym roku ukazała się kolejna płyta zespołu, zatytułowana Led Zeppelin II. Odniosła ona jeszcze większy sukces, trafiając na 1. miejsca amerykańskiego Billboard 200 oraz brytyjskich list przebojów. Była także najlepiej sprzedającym się albumem w Australii, Kanadzie czy Hiszpanii. Do dziś w Stanach sprzedało się około 12 milionów jego egzemplarzy, co dało mu tam status 12-krotnej platyny. Na płycie znalazły się utwory takie jak Whole Lotta Love,  Heartbreaker czy Moby Dick.

Trzeci krążek - Led Zeppelin III z 1970 roku również cieszył się ogromną popularnością, pokrywając się platyną bądź złotem w 11 krajach.

 

Czwarty, niezatytułowany album jest umownie określany jako Led Zeppelin IV.  Ukazał się w listopadzie 1971 roku. Do dziś sprzedał się w Stanach w oszałamiającej liczbie 23 milionów egzemplarzy. W Kanadzie uzyskał status podwójnie diamentowy, sprzedając się w 2 milionach kopii. Z płyty pochodzi najbardziej znany utwór zespołu - Stairway to Heaven. Piąty album Led Zeppelin - „Houses of the Holy” został wydany w marcu 1973 roku. Największą popularnością cieszył się w Stanach, gdzie pokrył się 11-krotną platyną.

 

Ostatni studyjny album grupy - In Through the Out Door pochodzi z 1979 roku. Trafił na szczyt listy Billboard 200 i pokrył się platyną w Stanach, Wielkiej Brytanii i Australii. Pochodzi z niego przebój Fool in the Rain. Rok później grupa rozwiązała się.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Jim Sumaria, CC-BY-SA 3.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też