Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Opis
Zamek Królewski w Warszawie to obiekt zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Znajduje się przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje zarówno muzealne jak i reprezentacyjne.
Obiekt pełni funkcję muzeum i podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim odbywają się też oficjalne wizyty i organizowane są spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 tys. osób.
Historia Zamku Królewskiego w Warszawie
Zamek królewski w Warszawie początkowo był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej. Obiekt był wiele razy grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Rekonstrukcję zamku rozpoczęto w latach 1971–1984. Kierował nim Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zamek Królewski jako instytucja kultury
W 1979 roku w zamku utworzono muzeum oraz państwową instytucję kultury Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Od 2014 obiekt funkcjonuje pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. W 1980 roku Zamek Królewski znalazł się na liście UNESCO, a w 1994 razem z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.
W latach 2004–2008 dokonano dokładnego remont pałacu Pod Blachą, który w 1989 włączono do zespołu zamkowego, a w latach 1996–2009 remont Arkad Kubickiego według projektu Stanisława Fiszera. W 2009 roku przywrócono oryginalny kolor wschodniej elewacji saskiej. Od 2008 codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej zamku na trzy strony świata jest grany hejnał warszawski.
Obecnie odbywają się tu koncerty w Warszawie, podczas których występują najlepsi muzycy. Muzyka klasyczna prezentowana w tym miejscu jest wspaniałą okazją do usłyszenia na żywo znanych na całym świecie utworów.
Zapraszamy na niesamowity 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie, który odbędzie się w Sali Balowej na Zamku Królewskim. Bilety dostępne tutaj - https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/festiwal-mozartowski/
Występowali
Obiekty w pobliżu

Klub Proxima
Warszawa

Klub XOXO
Warszawa

Multikino Złote Tarasy
Warszawa

Chmury
Warszawa

Scena 20 w Warszawie
Warszawa

Aula SGH
Warszawa

Amfiteatr w Parku Sowińskiego
Warszawa

Klasztor oo. Dominikanów
Warszawa

Wydział Fizyki Uniwersyetetu Warszawskiego
Warszawa

Teatr WARSawy
Warszawa

Level 27
Warszawa

Klub Remont
Warszawa

No Problem - Bracka 20
Warszawa

PIĘTRO NIŻEJ
Warszawa

DOCK19 by Mateusz Gessler, Elektrownia Powiśle
Warszawa

FOOD TOWN w Fabryce Norblina
Warszawa

Centrum Zarządzania Światem
Warszawa

Muzeum Nowa Praga
Warszawa

Sala Prowincjalska przy Kościele św. Jacka
Warszawa

Plac przy Stadionie PGE Narodowy
Warszawa
Fani lubią też

TAURON Arena Kraków
Kraków

Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa

Hala Spodek
Katowice

ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot

Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk

Hala Urania
Olsztyn

Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk

Progresja
Warszawa

Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław

Stadion Śląski
Chorzów

ICE Kraków Congress Centre
Kraków

MTP Poznań Congress Center
Poznań

PreZero Arena Gliwice
Gliwice

Lotnisko Krosno
Krosno

Teatr Studio Buffo w Warszawie
Warszawa

Opera i Filharmonia Podlaska
Białystok

Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa

Teatr Muzyczny w Gdyni
Gdynia

NETTO Arena Szczecin
Szczecin