Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfestivaland-by-the-mfame-mmasunrise-festival
Home Miejsce Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Warszawa, Plac Zamkowy 4
Sprawdź wydarzenia
Zamek Królewski w WarszawieOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zamek Królewski w Warszawie to obiekt zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Znajduje się przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje zarówno muzealne jak i reprezentacyjne.

 

Obiekt pełni funkcję muzeum i podlega Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na Zamku Królewskim odbywają się też oficjalne wizyty i organizowane są spotkania państwowe. Każdego roku Zamek Królewski w Warszawie zwiedza 500 tys. osób.

Historia Zamku Królewskiego w Warszawie 

Zamek królewski w Warszawie początkowo był rezydencją książąt mazowieckich, a od XVI wieku stał się siedzibą władz I Rzeczypospolitej. Obiekt był wiele razy grabiony i dewastowany przez wojska szwedzkie, brandenburskie, niemieckie i rosyjskie. Rekonstrukcję zamku rozpoczęto w latach 1971–1984. Kierował nim Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

Zamek Królewski jako instytucja kultury

W 1979 roku w zamku utworzono muzeum oraz państwową instytucję kultury Zamek Królewski w Warszawie – Pomnik Historii i Kultury Narodowej. Od 2014 obiekt funkcjonuje pod nazwą Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. W 1980 roku Zamek Królewski znalazł się na liście UNESCO, a w 1994 razem z historycznym zespołem miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem Królewskim został uznany za pomnik historii.

 

W latach 2004–2008 dokonano dokładnego remont pałacu Pod Blachą, który w 1989 włączono do zespołu zamkowego, a w latach 1996–2009 remont Arkad Kubickiego według projektu Stanisława Fiszera. W 2009 roku przywrócono  oryginalny kolor wschodniej elewacji saskiej. Od 2008 codziennie o godzinie 11:15 z Wieży Zegarowej zamku na trzy strony świata jest grany hejnał warszawski.

 

Obecnie odbywają się tu koncerty w Warszawie, podczas których występują najlepsi muzycy. Muzyka klasyczna prezentowana w tym miejscu jest wspaniałą okazją do usłyszenia na żywo znanych na całym świecie utworów. 

 

Zapraszamy na niesamowity 30. Festiwal Mozartowski w Warszawie, który odbędzie się w Sali Balowej na Zamku Królewskim. Bilety dostępne tutaj - https://www.ebilet.pl/muzyka/festiwale/festiwal-mozartowski/
 

 

 

 

 

 

 

Wydarzenia

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też