Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmaaudioriversun-festival
Home Miejsce Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia

Wrocław, Grabiszyńska 184
Sprawdź wydarzenia
Centrum Historii ZajezdniaOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Centrum Historii Zajezdnia to muzeum we Wrocławiu prowadzone przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, państwową instytucję kultury finansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto Wrocław. Centrum Historii Zajezdnia znajduje się w zabytkowym, pochodzącym z XIX wieku budynku tramwajowej zajezdni Breslau. To miejsce spotkania z historią Wrocławia i Polski, a także gospodarz festiwalu “wROCK for FREEDOM”. 

Zajezdnia MPK we Wrocławiu — historia obiektu

Budynek, w jakim mieści się Centrum Historii Zajezdnia, to miejsce szczególne. Wybudowany z czerwonej cegły pod koniec XIX wieku gmach zajezdni Städtische Straßenbahn Breslau przy ul. Grabiszyńskiej 184 (dawna Gräbschener Straße) stanowi przykład ówczesnego industrialnego stylu. Wydarzenia II wojny światowej nie zdołały całkowicie zniszczyć obiektu — zajezdnia przetrwała oblężenie Wrocławia, a częściowe uszkodzenia po 1945 roku naprawiono i przekazano na zajezdnię autobusową Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu. Do 2015 budynek służył MPK, kiedy to zarządzono jego gruntowny remont, któremu zawdzięczamy obecny wygląd zajezdni.

16 września 2016 otwarto muzeum Centrum Historii Zajezdnia, skupiające się na historii Dolnego Śląska, Solidarności i dziejach Wrocławia po II wojnie światowej. Wybór tego obiektu nie jest przypadkowy — to tutaj biło serce wrocławskich wydarzeń solidarnościowych sierpnia 1980. 29 sierpnia tego roku odprawiono tu mszę świętą dla strajkujących i zebranych pod bramą 20 tysięcy wrocławian. Na plac znajdujący się przed budynkiem sprowadzono tzw. “Ducha Czasu”, czyli zegar znajdujący się pierwotnie przy przejściu podziemnym  na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej, a w 2020 roku trafiły tutaj krasnal Zajezdniak trzymający transparent Solidarności i miniatura autobusu Jelcz 043. 

Centrum Historii Zajezdnia — wydarzenia

Centrum Historii Zajezdnia to nie tylko miejsce wystaw, takich jak “Wrocław 1945-2016” i innych muzealnych zbiorów. To także gospodarz corocznego festiwalu “wRock for FREEDOM” goszczącego legendy polskiego i światowego rocka oraz miejsce pokazów plenerowego kina.

Centrum Historii Zajezdnia – koncerty

W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu w ramach festiwali “wRock for FREEDOM” zagrali już między innymi: Perfect, Dżem, Lech Janerka, Strachy na Lachy, Budka Suflera, Ray Wilson, T. Love, TSA, Electric Light Orchestra, Scorpions, Maciej Maleńczuk, Big Cyc, Sabaton czy Primal Fear.

Centrum Historii Zajezdnia – koncerty 2022

Lato 2022 w Zajezdni zapowiada się bardzo interesująco. Na festiwalu “wRock for FREEDOM” w sierpniu mają zagrać legendy polskiej sceny, takie jak Krzysztof Cugowski, Urszula czy Kobranocka. Obok nich zapowiadane są gwiazdy muzyki punk, czyli KSU, Dezerter, Leniwiec oraz The Exploited. W ramach akcji “Stand with Ukraine” można tu było zobaczyć Atmasferę, Hurt, Lecha Janerkę i Jelonka. Bilety na koncerty Centrum Historii Zajezdnia to zawsze okazja do spotkania z muzyką w wyjątkowym miejscu naznaczonym historią.

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Centrum Historii Zajezdnia?
Centrum Historii Zajezdnia mieści się w zabytkowym budynku z XIX wieku przy ulicy Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu.
Jakie wydarzenia odbyły się w Centrum Historii Zajezdnia?
Centrum Historii Zajezdnia to nie tylko muzeum i miejsce wielu czasowych wystaw, ale także organizator koncertów pod szyldem “wROCK for Freedom”, w ramach których można tu było zobaczyć wielu artystów z Polski i z zagranicy, w tym Scorpions, Electric Light Orchestra, TSA, T. Love, Budkę Suflera i wielu innych.
Kiedy zostało utworzone Centrum Historii Zajezdnia?
Centrum Historii Zajezdnia powstało w 2016 roku we Wrocławiu w budynku zajezdni tramwajowej z XIX wieku.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też