Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Miejsce Plac Zamkowy w Lublinie

Plac Zamkowy w Lublinie

Lublin, Plac Zamkowy
Plac Zamkowy w LublinieOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Plac Zamkowy w Lublinie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych części miasta. Znajduje się w ścisłym centrum i nawet w zwykłe dni robocze można tam spotkać dziesiątki osób zainteresowanych zabytkami, jak i po prostu miłym spędzeniem wolnego popołudnia. Od czasu do czasu na Placu Zamkowym odbywają się także wydarzenia kulturalne.

Historia Placu Zamkowego w Lublinie

Plac Zamkowy w Lublinie nie ma zbyt długiej historii, ponieważ jako pełnoprawny obiekt powstał dopiero w drugiej połowie XX wieku. Jednak samo miejsce, na którym się znajduje, może się pochwalić bardzo ciekawą przeszłością. Pierwsze wzmianki o obecnym terenie Placu Zamkowego pochodzą z XV wieku. To właśnie wtedy osiedlili się tam Żydzi, którzy zaczęli konsekwentnie powiększać swoją dzielnicę. Było to możliwe dzięki przywilejowi, który w XVI wieku wydał Zygmunt Stary.

Choć na przestrzeni wieków społeczność żydowska na dobre zadomowiła się w Lublinie, to podczas II wojny światowej z rąk nazistów spotkał ją ten sam los, co Żydów zamieszkałych inne części kraju. W 1940 roku Niemcy utworzyli zamknięte getto, aby następnie w 1942 roku rozpocząć wyburzanie całej dzielnicy, łącznie z domami. Na powstałych w ten sposób ruinach w drugiej połowie XX wieku powstał plac Zebrań Ludowych, czyli obecny Plac Zamkowy w Lublinie. Projekt został zrealizowany na cześć dziesięciolecia PRL-u.

 

To, jak obecnie wygląda Plac Zamkowy w Lublinie, jest wynikiem konstrukcji wznoszonych w XX wieku. Wokół placu powstały wówczas budynki mieszkalne w formie kamienic, które stoją w łuku po do dzisiaj. Mają one ceramiczną dachówkę i głównie żółte fasady, które sprawiają, że to miejsce wygląda wyjątkowo. Nic więc dziwnego, że jest punktem obowiązkowym do zobaczenia dla wszystkich tych, którzy decydują się na wycieczkę do Lublina.

Dokładna lokalizacja Placu Zamkowego w Lublinie

Plac Zamkowy w Lublinie znajduje się na Starym Mieście w Lublinie, czyli w ścisłym centrum miasta, tuż u stóp Wzgórza Zamkowego, a poniżej Wzgórza Staromiejskiego. Nad nim rozciągają się charakterystyczne schody, na których wielu turystów przystaje, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Wyżej rozpościera się gmach zamku, będący jedną z najważniejszych atrakcji Lublina.

 

Dojazd do Placu Zamkowego w Lublinie jest banalnie prosty. Można się tam dostać własnym samochodem, taksówką, a także komunikacją miejską. Tuż obok tego miejsca znajdują się liczne przystanki, z których autobusy kursują co kilka minut nawet w dni świąteczne. Z tego względu dla wielu osób Plac Zamkowy staje się bazą wypadową do zwiedzania całego lubelskiego Starego Miasta.

Co robić na Placu Zamkowym w Lublinie?

Pomimo tragicznej historii, jaka stoi za Placem Zamkowym w Lublinie, obecnie tętni tam życie. Każdego dnia przechadzają się po nim dziesiątki turystów i mieszkańców miasta. Pełni także swoją pierwotną rolę, czyli jest miejscem zebrań oraz organizacji wydarzeń kulturalnych. Jedno z nich będzie miało miejsce już 17 września 2022 roku.

 

17 września 2022 roku na Placu Zamkowym w Lublinie odbędzie się Radio Wolny Świat - koncert wolności i nadziei. Będzie to charytatywne wydarzenie kulturalne, z którego wszystkie wpływy zostaną przeznaczone na fundację Ołeny i Wołodymyra Zełenskich - United24. Zagraniczne stacje radiowe zaplanowały już transmisję koncertu, dlatego on dotrze do wielu zakamarków świata. Podczas wydarzenia na scenie pojawią się takie gwiazdy jak Olivia Addams, Kalush Orkiestra, Tymek, T.Love, Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów, Myslovitz, Miuosh, Karaś/Rogucki.

Już teraz organizatorzy zapewniają, że na miejscu pojawią się także sławni ludzie związani ze światem sportu i filmu, a także influencerzy. Będąc w Lublinie, warto więc wybrać się na Plac Zamkowy.

 

Poza koncertem warto także choć na chwilę usiąść na monumentalnych schodach graniczących z Placem Zamkowym w Lublinie i prowadzących do samego zamku. To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, w którym można nie tylko odpocząć, ale także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Tutaj spotykają się również młodzi ludzie. Sam plac może być także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania całego Starego Miasta.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też