Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma
Home Miejsce Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Lublin, ul. Złota 9
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i MęczennikaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika to miejsce o wyjątkowej historii. Świątynia ta uznawana jest za jedną z najdłużej istniejących instytucji sakralnych Lublina – kościół i klasztor ufundował w 1342 r. król Kazimierz Wielki.

Kościół położony jest w samym sercu miasta przy ulicy Złotej 6. Architektura bazyliki jest bardzo bajkowa – budynek powstał z połączenia elementów renesansowych i barokowych. Świątynia otoczona jest przez jedenaście kaplic, w których znajdują się złocone ołtarze z drewnianymi figurami. W jeden z kaplic przechowywana była relikwia Krzyża – ta sama, którą wcześniej najprawdopodobniej przetrzymywano w Jerozolimie, Konstantynopolu oraz Kijowie.

Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika pełni nie tylko funkcję sakralną, ale również kulturową i turystyczną – na terenie obiektu regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle holograficzne oraz imprezy tematyczne. Jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Lublinie, stanowiąc ważny element dziedzictwa kulturowego miasta oraz całej Polski.

Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika – koncerty i wydarzenia muzyczne

Wiosną w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika obył się koncert z okazji XXIII edycji Wielkopostnego Śpiewania. Goście mieli okazję usłyszeć Chór Ziemi Włodawskiej "Vlodaviensis", który wystąpił pod dyrekcją magistra sztuki muzycznej – Marcina Obuchowskiego. Cały cykl wielkanocnych koncertów rozpoczął się już w 2001 roku. Wydarzenie to traktowane jest obecnie jako słowno-muzyczne rekolekcje, podczas których podejmowane są ważne tematy dotyczące losu i przeznaczenia człowieka.

Jakie jeszcze wydarzenia muzyczne organizuje Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika? Bilety na koncert Symcha Keller z zespołem nie były obowiązkowe, ponieważ wielkanocny występ artystów transmitowany był drogą elektroniczną. Podczas eventu uczestnicy imprezy mieli okazję usłyszeć bajkową muzykę pochodzącą z kręgu twórców chasydzkich, który uznawany jest za najbardziej mistyczny i ekstatyczny odłam judaizmu. W programie wydarzenia przewidziano m.in. pokaz tańca Chasydów z góry Kalwarii, modlitwy oraz prezentacje melodii pochodzących z przedwojennej tradycji Żydów łódzkich.

Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika – wydarzenia tematyczne

Sporym zainteresowaniem mieszkańców Lublina cieszył się także występ Sonus Veritatis oraz Patryka Czyżerskiego Trio, który zorganizowany został w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Koncert w wykonaniu żeńskiego chóru i trio jazzowe pełen był nowatorskich i odważnych aranżacji. Artyści zaprezentowali widowni oryginalne zestawienie utworów barokowego kompozytora Henry’ego Purcella z dziełami współczesnego artysty Boba Chicotta. Bilety wstępu na event nie były konieczne – każdy chętny słuchacz mógł wziąć udział w transmisji live.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika?
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika znajduje się w centrum Lublina przy ulicy Złotej 9.
Jakie wydarzenia odbywają się w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika? Bilety na eventy
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty oraz spotkania tematyczne.
Kiedy została otworzona Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika?
Kościół i klasztor ufundował w 1342 r. król Kazimierz Wielki.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też