Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Opis
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika to miejsce o wyjątkowej historii. Świątynia ta uznawana jest za jedną z najdłużej istniejących instytucji sakralnych Lublina – kościół i klasztor ufundował w 1342 r. król Kazimierz Wielki.
Kościół położony jest w samym sercu miasta przy ulicy Złotej 6. Architektura bazyliki jest bardzo bajkowa – budynek powstał z połączenia elementów renesansowych i barokowych. Świątynia otoczona jest przez jedenaście kaplic, w których znajdują się złocone ołtarze z drewnianymi figurami. W jeden z kaplic przechowywana była relikwia Krzyża – ta sama, którą wcześniej najprawdopodobniej przetrzymywano w Jerozolimie, Konstantynopolu oraz Kijowie.
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika pełni nie tylko funkcję sakralną, ale również kulturową i turystyczną – na terenie obiektu regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, takie jak koncerty, spektakle holograficzne oraz imprezy tematyczne. Jest ona jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Lublinie, stanowiąc ważny element dziedzictwa kulturowego miasta oraz całej Polski.
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika – koncerty i wydarzenia muzyczne
Wiosną w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika obył się koncert z okazji XXIII edycji Wielkopostnego Śpiewania. Goście mieli okazję usłyszeć Chór Ziemi Włodawskiej "Vlodaviensis", który wystąpił pod dyrekcją magistra sztuki muzycznej – Marcina Obuchowskiego. Cały cykl wielkanocnych koncertów rozpoczął się już w 2001 roku. Wydarzenie to traktowane jest obecnie jako słowno-muzyczne rekolekcje, podczas których podejmowane są ważne tematy dotyczące losu i przeznaczenia człowieka.
Jakie jeszcze wydarzenia muzyczne organizuje Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika? Bilety na koncert Symcha Keller z zespołem nie były obowiązkowe, ponieważ wielkanocny występ artystów transmitowany był drogą elektroniczną. Podczas eventu uczestnicy imprezy mieli okazję usłyszeć bajkową muzykę pochodzącą z kręgu twórców chasydzkich, który uznawany jest za najbardziej mistyczny i ekstatyczny odłam judaizmu. W programie wydarzenia przewidziano m.in. pokaz tańca Chasydów z góry Kalwarii, modlitwy oraz prezentacje melodii pochodzących z przedwojennej tradycji Żydów łódzkich.
Bazylika oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika – wydarzenia tematyczne
Sporym zainteresowaniem mieszkańców Lublina cieszył się także występ Sonus Veritatis oraz Patryka Czyżerskiego Trio, który zorganizowany został w Bazylice oo. Dominikanów pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Koncert w wykonaniu żeńskiego chóru i trio jazzowe pełen był nowatorskich i odważnych aranżacji. Artyści zaprezentowali widowni oryginalne zestawienie utworów barokowego kompozytora Henry’ego Purcella z dziełami współczesnego artysty Boba Chicotta. Bilety wstępu na event nie były konieczne – każdy chętny słuchacz mógł wziąć udział w transmisji live.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
FAQ
Obiekty w pobliżu
Centrum Kongresowe UP
Lublin
Klub House of Sound
Lublin
Lubelski Park Naukowo Technologiczny
Lublin
Plac Zamkowy w Lublinie
Lublin
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Lublinie
Lublin
Kluby otrzęsinowe
Lublin
Aula Caritas
Lublin
Błonia pod Zamkiem Lubelskim
Lublin
The Mist Club
Lublin
Klub Dom Kultury
Lublin
Fabryka Kultury ZGRZYT
Lublin
Targi Lublin
Lublin
Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie
Lublin
Centrum Spotkania Kultur
Lublin
Między Słowami
Lublin
Dinoworld Lublin
Lublin
Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego
Lublin
Hotel Focus Centrum Konferencyjne
Lublin
Teatr Muzyczny w Lublinie
Lublin
Hala Globus
Lublin
Fani lubią też
Scena 11 (Budynek Urzędu Dzielnicy Bielany)
Warszawa
Szkoła Podstawowa nr 60 w Gdańsku
Gdańsk
Teatr Muzyczny ROMA w Warszawie
Warszawa
Opera Leśna
Sopot
Hala COS Torwar
Warszawa
TAURON Arena Kraków
Kraków
Atlas Arena
Łódź
Hala Spodek
Katowice
Scena Teatralna NOT w Gdańsku
Gdańsk
Progresja
Warszawa
Tarczyński Arena Wrocław
Wrocław
ERGO ARENA
Gdańsk/Sopot
Amfiteatr Kadzielnia
Kielce
Hala Urania
Olsztyn
Teatr Wielki Opera Narodowa
Warszawa
Arena Gorzów
Gorzów Wielkopolski
Amfiteatr Park Strzelecki
Nowy Sącz
Stadion Śląski
Chorzów
PreZero Arena Gliwice
Gliwice
Amfiteatr w Dolinie Charlotty
Słupsk